RAM slot arızası

josephsener

Kilopat
Yer
İstanbul
Arkadaşlar selam,
Şimdi konuyu olabildiğince açık bir şekilde açıklamaya çalışacağım.
Konu: Anakartımda 4 adet RAM slotu mevcut fakat ben sadece 2 tanesini kullanabiliyorum, bunlar ise 3. ve 4. slotlar. Sistemi ilk topladığım zaman böyle bir sorun yoktu tüm RAM slotları çalışıyordu(sistemi ilk topladığım zaman 1 adet 8 GB RAM vardı). Daha sonra RAM yetersiz geldiği için aynı model aynı özelliklere sahip 1 adet daha RAM aldım ve toplamda 16 GB bellekli bir sisteme sahip oldum. Fakat sıkıntı ise ben bu iki RAM'i ikili kanal olarak kullanamadım hali ile Ryzen sistemlerde Dual Channel kullanmak fazla fazla performans veriyor bundan ötürü canım sıkkın. Yeni RAM aldığım zaman ne yaptı isem 1. ve 2. slotları çalıştıramadım öyle herkesin deneyeceği şeyleri tabii ki yaptım(BIOS sıfırlama, tek tek deneme vs. her şey denedim) fakat yine çalışmadı bende pes ettim ve RAM'leri 3. ve 4. slota takarak 16 GB olarak sistemi kullandım fakat Dual Channel değildi. Aradan aylar geçti sistemi komple temizlemeye karar verdim her şeyi güzelce sildim tozlarını aldım ardından bir umut ile 2. ve 4. slota RAM'leri taktım ve şans eseri sistem çalıştı yani Dual Channel aktif oldu. Yaklaşık 1 sene böyle kullandım ardından sıvı soğutmayı yenilemek için sistemi yeniden komple söktüm ve montajları tamamladıktan sonra aynı sorun yine oluştu 1. ve 2. slotlar şu an çalışmıyor bende mecburiyetten dolayı 3. ve 4. slota taktım ve şu an öyle kullanıyorum, sorunun çözümü için yardımcı olursanız sevinirim.

Gelelim sistemi çalıştırırken yaşanan olaylara:
  • 2. ve 4. slota RAM takıldığı iken sistem birkaç defa kendini yeniliyor ve en sonunda çalışıyor fakat kesinlikle görüntü gelmiyor.
  • 2. ve 4. slota RAM takıldığı iken sistem yine görüntü vermedi fakat bu seferde CPU ve DRAM ışıkları yanıyordu.
  • 1 adet RAM'i 2. slota taktım ve sistem hiçbir uyarı ışığı vermediği halde görüntü bir türlü gelmedi.
  • 1. ve 3. slota RAM takıldığı zaman yine aynı durum söz konusuydu kesinlikle görüntü gelmedi.
  • 3. slota RAM taktığım zaman ise sistem direkt olarak çalıştı ardından diğer RAM'i 4. slota taktım ve öylede çalıştı toplamda 16 GB RAM ile sistem çalıştı fakat Dual Channel olmadığı için ekstra performans sağlanmadı.
  • Bir keresinde 2. ve 4. slota RAM takılı iken sistem çalıştı, görüntü geldi BIOS ekranına girdim anakartım 2 RAM'i de okumuştu fakat 8192MB RAM yazıyordu. Windows ekranına geldiğim zaman ise 16 GB bellek var fakat kullanılabilir 8 GB yazıyordu.
Özetlemek gerekirse RAM slotlarında fiziksel olarak bir sorun mevcut değil yani bozuk olması veya yanık olması gibi durumlardan söz ediyorum çünkü daha önce o slotlar çalışıyordu hatta düne kadar çalışıyordu fakat söktükten sonra çalışmadı. Sistem hakkında bilgilere hakimim yani toplama esnasında herhangi bir yanlışlık yapmadım denenebilir her şeyi yaptım fakat bu sefer şans eseri çalışmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı