RAM slotu arızası

Geunge

Femtopat
Herkese merhaba, sayın forum üyeleri. Yardımınıza ihtiyacım var. Sorunum, 2 slotum var anakartta dün kasaya genel temizlik yaptım. İşlemci termal macun.
Fan temizliği gibi standart işler temizliği yaptıktan sonra RAM'leri taktım ilk olarak ekrana görüntü gelmedi. RAM'leri çıkardım 1.slota taktım çalışmadı .2.slota taktım çalıştı. Aklımı kurcalayan bir şey var. BIOS'ta 8 GB olarak görünüyor, AIDA64 CPU Z gibi programlarda 8+4 olarak görünüyor. 1.slotta 4 GB RAM var. BIOS ve bilgisayar görmüyor ama program görüyor aklıma gelen her şeyi yaptım resimleri ekledim. Ne yapacağım?
Sistem özellikleri AMD A10 7850K APU.
12 GB DDR3 1600 MHz RAM.
Kendi görüşüm slot arızalansa takılan RAM'i görür mü?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    17,6 KB · Görüntüleme: 63
  • 11.PNG
    11.PNG
    15,1 KB · Görüntüleme: 50
  • 22.PNG
    22.PNG
    8,9 KB · Görüntüleme: 46
  • 111.PNG
    111.PNG
    15,1 KB · Görüntüleme: 34
  • 222.PNG
    222.PNG
    10,4 KB · Görüntüleme: 32
  • 1111.PNG
    1111.PNG
    8,4 KB · Görüntüleme: 51
  • 2222.PNG
    2222.PNG
    10,8 KB · Görüntüleme: 41
  • 11111.PNG
    11111.PNG
    11,5 KB · Görüntüleme: 43
İşlemci ve soğutucuyu çıkarın, işlemcideki pinlerde yamulma var mı diye bakın. Soğutucuyu tekrar monte ederken de daha dikkatli olun, çok sıkmayın.

Kasanın içine müdahalede bulunacaksanız fişi çektikten sonra 5-10 saniye güç tuşuna basın. RAM'de ya da anakartta kısadevre olmuş olabilir. Siyah faber silgi ile RAM'ın üzerindeki sigortalara zarar vermeden silgi ile silin geri takın. Slotları da süpürge ile çekin içeri toz kaçmış olabilir.

@Bora Dere işlemciyi çıkardığım da pinlerde birkaç yamulma vardı düzelteyim derken 1 tanesi koptu diğerlerini düzelttim maalesef sorun hala devam ediyor ve düzeleceğini de zannetmiyorum artık teşekkür ederim ilginiz için yeni sistem toplama zamanı geldi.
@RinDoShiDoChi dediğinizi yaptım RAM'lerde hiçbir problem yok tek slot üzerinde deneme yapmıştım daha önce süpürge ile temizlik yaptım ve hala devam ediyor çok teşekkür ederim ilginiz için.

Geçmiş olsun. Büyük ihtimalle o sorununuzun sebebi pinlerin yamuk olmasıydı. Sağlık olsun, sistemi güncellemiş olursunuz bahanesiyle.

Geri
Yukarı