RAM slot değişimi sonrası görüntü gelmiyor

Yerli padawan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, şimdiden iyi bayramlar. RAM slotlarım 1.ve 3. takılıydı, bunun yanlış olduğunu ve 2. ve 4. slotlara takmam gerektiğini öğrendim. Taktım, RGB RAM'lerim ve ışıkları yandı ama görüntü kayboldu. Şimdi de görüntü gelmiyor, tekrar çıkarttım farklı slota tek kanal denedim ama nafile. BIOS pil sıfırlama ile çözülür mü, çözülürse bu işlemi nasıl yapabilirim? Gigabyte B650M DS3H AMD ana kartım. @Saint Lucia

Çalışabilir, birkaç pin bozuk olsa veri düzgün gitmez ama gerekli elektrik gidebilir.

2 ve 4 takıp BIOS pilini çıkartın geri takın. BIOS böyle sıfırlanıyor.
Anladım, ben bios pili çıkarmayı beceremem diye bios'ta beyaz tuş ile sıfırladım. Yine olmadı, ardından gidip 1 3 taktım mavi ekran ve bios sıfırladım yine olmadı. İlla pil mi lazım?

VDDP voltajına 1.1 ver.
vSoc voltajına 1.35 ver.
VMısc 1.1 ver.

RAM frekansını manuel olarak 6000 yap, XMP açma.
Bu atarlar ile 2 4 çalışır mı, 1 3 iken mi yapacağım bunu hocam? Fotoğraf ile anlatma şansınız var mı, hiç yapmadım da?

Son düzenleme:
Sırf 2 ye taktığınızda mavi mi yiyorsunuz? Biosu sıfırlayın bunu yaptığınızda yememeniz lazım. Anakartta sıkıntı olabilir. İlk kurarken hangi akıllı 1 ve 3 de bırakmış ki onları? Ya da 2 ve 4 de o da beceremedi de 1 ve 3 demi bıraktı. Sorular sorular..

Sırf 2 ye taktığınızda mavi mi yiyorsunuz? Biosu sıfırlayın bunu yaptığınızda yememeniz lazım. Anakartta sıkıntı olabilir. İlk kurarken hangi akıllı 1 ve 3 de bırakmış ki onları? Ya da 2 ve 4 de o da beceremedi de 1 ve 3 demi bıraktı. Sorular sorular..
Arkadaşım yaptı, bilmiyorum. Soğutucu altındaydı 4. Slot belki zor geldi, bilmiyorum. 1 ve 3 takınca mavi ekran yedim sonra bios sıfırlama geldi ve sıfırladım. 1 ve 3 sorunsuz çalışıyor. Ardından da bios sıfırladım 2 4 denedim çalışmıyor. Bios pil mi çıkarmam gerekiyor? Şu voltage ayarlarını yapmayı deneyeceğim. XMP kendim nasıl yapabilirim onu da bilmiyorum maalesef.

Arkadaşım yaptı, bilmiyorum. Soğutucu altındaydı 4. Slot belki zor geldi, bilmiyorum. 1 ve 3 takınca mavi ekran yedim sonra bios sıfırlama geldi ve sıfırladım. 1 ve 3 sorunsuz çalışıyor. Ardından da bios sıfırladım 2 4 denedim çalışmıyor. Bios pil mi çıkarmam gerekiyor? Şu voltage ayarlarını yapmayı deneyeceğim. XMP kendim nasıl yapabilirim onu da bilmiyorum maalesef.
1681995705761.png

M.I.T -> DDR5 voltage control.

VDD mode'u ve VDDQ mode'u sync yap.
DDR_VDD voltajına ve DDR_VDDQ 1.35 ver.

vCore soc 1.35 ver.

1681995776836.png

VDDP 1.1 ver.
1681995793957.png

VDDIO MISC 1.1 ver.

1681995812747.png

Daha sonra buradaki menüden System memory multiplier olanı 60.00 yap.

1681995938125.png

Daha sonra sırasıyla ;
1681996012573.png

tCL 32
tRCDRD 40
tRP 40
tRAS 80
tRC 120 ver.

Kullandığın RAM'in çpini bilmiyorum o yüzden boot etmeyebilir. Cpu-z SPD sekmesi atarsan daha iyi olur.

Eki Görüntüle 1747791

M.I.T -> DDR5 voltage control.

VDD mode'u ve VDDQ mode'u sync yap.
DDR_VDD voltajına ve DDR_VDDQ 1.35 ver.

vCore soc 1.35 ver.

Eki Görüntüle 1747794

VDDP 1.1 ver.
Eki Görüntüle 1747795

VDDIO MISC 1.1 ver.

Eki Görüntüle 1747797

Daha sonra buradaki menüden System memory multiplier olanı 60.00 yap.

Eki Görüntüle 1747799

Daha sonra sırasıyla ;
Eki Görüntüle 1747802

tCL 32
tRCDRD 40
tRP 40
tRAS 80
tRC 120 ver.

Kullandığın RAM'in çpini bilmiyorum o yüzden boot etmeyebilir. Cpu-z SPD sekmesi atarsan daha iyi olur.
Peki bu ayarları BIOS sıfırlayıp ardından mı yapayım şimdi mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'u sıfırlayıp yap.

Peki geçen bahsettiğiniz bu işlemci grafik kart kapama, motherboard bunları yapmayım mı? Sadece bunları mı yapayım? Hocam bir de 2. Ve 4. Slot sorunu nasıl çözeceğim?

Eki Görüntüle 1747791

M. I. T -> DDR5 voltage Control.

Vdd Mode'u ve vddq Mode'u Sync yap.
Ddr_vdd voltajına ve ddr_vddq 1.35 ver.

Vcore SoC 1.35 ver.

Eki Görüntüle 1747794

Vddp 1.1 ver.
Eki Görüntüle 1747795

Vddıo mısc 1.1 ver.

Eki Görüntüle 1747797

Daha sonra buradaki menüden System Memory multiplier olanı 60.00 yap.

Eki Görüntüle 1747799

Daha sonra sırasıyla;
Eki Görüntüle 1747802

TCL 32.
Trcdrd 40.
tRP 40.
Tıraş 80.
Trc 120 ver.

Kullandığın RAM'in CPI'ni bilmiyorum o yüzden boot etmeyebilir. CPU-Z SPD sekmesi atarsan daha iyi olur.

Hocam çok sordum biliyorum ama Regedit'ten hangi sekmelere basınca bu ayarlar menüsüne geleceğim. Bulamadım Setup'ı?

Son düzenleme:
Peki geçen bahsettiğiniz bu işlemci grafik kart kapama, motherboard bunları yapmayım mı? Sadece bunları mı yapayım? Hocam bir de 2. Ve 4. Slot sorunu nasıl çözeceğim?

Hocam çok sordum biliyorum ama Regedit'ten hangi sekmelere basınca bu ayarlar menüsüne geleceğim. Bulamadım Setup'ı?
Regedit değil. BIOS'taki menüleri gösterdim sana girmen gereken.

Regedit değil. BIOS'taki menüleri gösterdim sana girmen gereken.

Anladım BIOS'tan buralara gireceğim. Yaptıktan sonra size yazarım hocam. Çok çok sağ olun gerçekten. Fotoğraf atmamı istediğiniz bir yer var mı?

Anladım BIOS'tan buralara gireceğim. Yaptıktan sonra size yazarım hocam. Çok çok sağ olun gerçekten. Fotoğraf atmamı istediğiniz bir yer var mı?

Bu önceden bahsettiğiniz motherboard ve Curve Optimizer -30 değerlerini de gireyim mi?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı