Çözüldü RAM slotu arızası ve mavi ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Schmetterling2

Decapat
Daha fazla  
Merhaba
Bu gün Microsoft Store'dan Speedtest indirmek için uygulamayı açtığımda, bilgisayar bir anda mavi ekran verdi. 10 dakika bekledikten sonra reset atmaya çalıştım ama bilgisayar tepki vermedi. Ben de güç tuşuna basılı tuttum ve kapanınca tekrar açmaya çalıştım. Birdenbire 3 saniyede bir kendine reset atıp durmaya başladı. Fişi çektim BIOS pilini çıkarıp taktım ve güç tuşuna bastım. Bu sefer ekrana görüntü gelmedi, DRAM ve CPU LED'leri yanıp sönmeye başladı.

RAM'lerden birini çıkarttım (CPU'ya yakın olan slottaki RAM) tek RAM ile çalıştı, görüntü geldi. Bu durumda ya çıkardığım RAM ya da RAM slotu bozulmuş olmalı dedim ve bilgisayarı kapatıp takılı olan RAM'ı şüpheli olan slota taktım. Yine görüntü gelmedi ama bu seferde sadece DRAM LED'i sabit şekilde yandı. CPU LED'i yanmıyordu. Tekrardan RAM'ı önceki slota taktım ve bilgisayar çalıştı. Sorunu çözmüşüm gibi görünse de, artık bilgisayarımın 4 GB RAM'ı var ve bu büyük sorun. Bilgisayar toplama ve ikinci el daha bir ay olmadı.

Parçalar: MSI H310 M PRO VD Plus, Intel i3 8100, Hi Level 2133 MHz 4x4 DDR4 RAM, SanDisk 240GB SSD, Power Boost VK-P1900b 500W kasa ve PSU.

Evde kendim yapabileceğim bir şey var mı? Anakartı servise vermek istemiyorum çünkü ailem suçum olmasa bile çok kızacak tır ve son çare servis olsa da, servis anakartı garanti belgesi olmadan kabul eder mi?

IMG_20210127_134053.jpg

IMG_20210127_140720.jpg

IMG_20210127_140737_BURST14.jpg

Ve Windows 10 Pro işletim sistemi kurulu. Yazmayı unutmuşum.

Çözüm
Hocam, dediğiniz gibi ise durum değişir. RAM'de arızalı olabilir. Bozuk dediğiniz slotta, diğer RAM çalışıyorsa olabilir.

Cevap yazdığınız için teşekkür ederim.
Son gelişme; bozuk olabilecek RAM slotunu iyice temizleyip BIOS'u sıfırladım ve RAM'ı taktım, ama DRAM LED'i yanmaya devam etti. PC açılmadı. Sonra BIOS pilini çıkarıp, RAM'leri, BIOS pilini takmadan yuvalarına yerleştirdim. İlkinde sonuç vermedi, önce anakartın hiçbir portunun güç vermediğini gördüm. Sonra bilgisayarı 3 kere kapatıp açtım ikincisinde de anakartın hiçbir portu çalışmıyordu( fanlar dönüyor) sonuncusunda DRAM ve CPU LED'leri yanıp sönüyordu. Tekrar RAM'leri ve BIOS pilini çıkardım ve pilden önce RAM'leri taktım ve bu sefer normal şekilde çalıştı. Bu sorun da böylece çözülmüş oldu. Umarım aynı şey olmaz.
Hocam, anakart arızası gözüküyor. Kendiniz yapamazsınız. Servisine verebilirsiniz. Ücretli olarak da yaparlar.

Hocam, anakart arızası gözüküyor. Kendiniz yapamazsınız. Servisine verebilirsiniz. Ücretli olarak da yaparlar.
Sağolun. Birşey daha var. Msi ın sitesinden baktım kullandığım rem orda yazan desteklenen ve önerilen listede yokmuş. Başka bir ddr4 ram ile denemeye değer mi. Soruyorum çünkü şu an onu tedarik etmek bile zor olucak.

Hocam, zannetmiyorum. Listede olmayan RAM çalışmaz diye bir kural yoktur. Hi-Level RAM'i belki de hiçbir yerde göremezsiniz. Fakat çalışıyor.

Hocam, zannetmiyorum. Listede olmayan RAM çalışmaz diye bir kural yoktur. Hi-Level RAM'i belki de hiçbir yerde göremezsiniz. Fakat çalışıyor.
Evet 2x4 ram var bir slot ram görmüyor diğer slot sorunsuzdu. Sorna biraz daha kurcaladım çalışan slot da gitti önceden çalışmayan slota taktığım ve boşta duran ram ile değiştirdim bu sefer çalıştı. Ve bios üzerinde anakartı incelerken fareyi şupheli ram slotuna götürünce slotun boş olduğu görünüyor. Yani slot çalışıyor gibi. Belki Hi-Level in uyumsuzluk sorunu vardır. Forumda bilen olabilir.
IMG_20210127_194358.jpg

Hocam, dediğiniz gibi ise durum değişir. RAM'de arızalı olabilir. Bozuk dediğiniz slotta, diğer RAM çalışıyorsa olabilir.

Cevap yazdığınız için teşekkür ederim.
Son gelişme; bozuk olabilecek RAM slotunu iyice temizleyip BIOS'u sıfırladım ve RAM'ı taktım, ama DRAM LED'i yanmaya devam etti. PC açılmadı. Sonra BIOS pilini çıkarıp, RAM'leri, BIOS pilini takmadan yuvalarına yerleştirdim. İlkinde sonuç vermedi, önce anakartın hiçbir portunun güç vermediğini gördüm. Sonra bilgisayarı 3 kere kapatıp açtım ikincisinde de anakartın hiçbir portu çalışmıyordu( fanlar dönüyor) sonuncusunda DRAM ve CPU LED'leri yanıp sönüyordu. Tekrar RAM'leri ve BIOS pilini çıkardım ve pilden önce RAM'leri taktım ve bu sefer normal şekilde çalıştı. Bu sorun da böylece çözülmüş oldu. Umarım aynı şey olmaz.

Çözüm

Geri
Yukarı