RAM slotu arızası

Archefen

Kilopat
Merhaba, işlemci tavsiyesi ile ilgili bir konu açmıştım ancak olay biraz değişti o yüzden yeni konu açmak istedim. Pinlerinin 8 9 tanesi yamulan 1 tanesini de kopan işlemcimin yenisini almadan önce bilgisayarcıya götürdüm ve 150 TL karşılığında tamir etti. İşlemcinin anasını ağlatmışsın bir daha açma falan filan dedi ki aslında daha önce 2 kez termal macun değişimi yapmıştım ancak bu sefer işlemci fanını çıkartırken sert çekmem sonrası işlemciyle birlikte geldi ve muhtemelen pinleri orada zarar gördü. Daha fazla uzatmadan sonuç olarak bilgisayar şu an da çalışıyor ancak RAM slotlarının birisi çalışmıyor haliyle 16 GB olan RAM belleğim 8'e düştü. Bu durumda araştırdığım kadarıyla RAM slotunun çalışmaması hakkında işlemci pinlerindeki yamulmanın da etkisi olabilirmiş. Yeni bir anakart alsam sorun çözülür mü yoksa işlemci çalıştığı halde hala yamuk veya birbirine değen pinler olma ihtimali ve RAM slotunun bu sebeple çalışmama ihtimali var mı?

Evet onu düşünüyorum bende ama 3500x suan stoklarda yok. Muadilini falan alsam da aşağı yukarı 4bin TL masrafı olacak ve sıkıntı gerçekten slottaysa boşuna masraf olacak. Merak ettiğim şey hiç bilgisayarcıya gitmeden işlemci alıp taksaydım slotta yine sorun olacakmıydı acaba.
3500x almayın zaten tekrar. 5000 serisinden bir işlemci bakın.

Bütçe varsa direkt Ryzen 5 5600 alın.

Yoksa :

Performans farkları için :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1655575798809.png

3500x almayın zaten tekrar. 5000 serisinden bir işlemci bakın.

Bütçe varsa direkt Ryzen 5 5600 alın.

Yoksa :

Performans farkları için :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eki Görüntüle 1424186
Dediğiniz gibi 5600 düşünüyordum. Ancak almadan bir tamir şansımı deneyeyim dedim ama olmadı en azından 150 TL idi pek masrafı olmadı. 1 hafta içinde 5600 alıp takarım artık o zaman görmüş olucam sıkıntı slotta mı değil mi.

Ve bilgisayarcı? Bir bilgisayarcının böyle yapabileceğini çok düşünmüyorum. Büyük ihtimalle kopan pini tamir etmedi.

1-2 adet pini kopan işlemcinin çalıştığını deneyimledim daha önce açıkçası ancak tabii ki de birçok probelmle beraber.

BIOS güncellemesi için 2pini kopmuş bir üst seviye işlemci kullanırdık anakartın BIOS'u yeni sürüm işlemciyi desteklemediğinde.

Tahminen söylüyorum ki kopan pin tamir edilmedi ve bu işleve zarar verdi, anakart alıp işlemciyi o anakarta geçirirsen de aynı sorunu yaşaman çok olası. Ayrıca sıkıntılı bir sistem olacağı da ortada. En iyisi işlemci değişimini başta denemek ve daha sonra duruma göre anakart almak.
İşlemciyi aldım. Muhtemelen gün içerisinde elime ulaşacak. İşlemci gelmeden de eski işlemciyi söktüm ve kopan pin koptuğu gibi duruyor.

Dosya Ekleri

• IMG-20220627-WA0017.jpeg
    IMG-20220627-WA0017.jpeg
    101,2 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

Geri
Yukarı