RAM taktığım zaman BIOS gelmiyor

diethellyserg

Centipat
Merhaba, elimde eski sistemden kullandığım biri 4 GB 2666 MHz diğeride 8 GB 2133 MHz olmak üzere 2 tane RAM vardı. Bunları H110M'de kullanırken sıkıntısız çalışıyolardı fakat yeni sistem topladım ve şimdi 8 GB'lik olan RAM'i taktığım zaman BIOS açılmıyor ve klavye Mouse'a güç gitmiyor. (4 GB'lik RAM'de bir sorun çıkartmıyor.) BIOS pilini çıkarttım slot değiştirdim ve 1-2 kere tek başına 8'lik takılıyken çalıştırmayı başardım ama hiç ellemeden PC'yi kapatıp açtığımda yine çalışmadı. BIOS sürümü çok eski değil neden böyle yapıyor gerçekten anlamıyorum çıldırma derecesine getirdi.

BIOS sürümünü en güncele getir. 8'i tek başına A1 modulüne takınca sistem çalışıyorsa sorun yoktur. Ama 2si birbirine uyumlu değilse sorun olması muhtemel.
MHz değerleri uyuşmamış mesela, sorun değil taban olan 2133'de çalışırlar ama CL değerleri ve V değerleri de tutuyor mu?

BIOS sürümünü en güncele getir. 8'i tek başına A1 modulüne takınca sistem çalışıyorsa sorun yoktur. Ama 2'si birbirine uyumlu değilse sorun olması muhtemel.
MHz değerleri uyuşmamış mesela, sorun değil taban olan 2133'de çalışırlar ama CL değerleri ve v değerleri de tutuyor mu?

Şu an sadece 8 GB olanı taksam yeterli zaten ikisini takmak için zorlamıyorum. Fakat dediğim gibi zaten birbiri ile uyumsuz olsaydı RAM'lerin önceki anakartta da çalışmamaları lazımdı haksız mıyım?
Bazı anakartların RAM soğutucular yüzünden sokete sığamıyor oluyor. Soğutucuyu söküp takmayı deneyebilir misin? :)

RAM'lerin ikisi de aynı model yani öyle bir durum yok ne yazık ki.

Şu an sadece 8 GB olanı taksam yeterli zaten ikisini takmak için zorlamıyorum. Fakat dediğim gibi zaten birbiri ile uyumsuz olsaydı RAM'lerin önceki anakartta da çalışmamaları lazımdı haksız mıyım?
Haklısın. Bu yüzden ilk olarak BIOS sürümünü güncellemeni söyledim. Anakart marka model ve Ram marka model söyleyebilir misin?

1588161811405.png

AMD sistem kullanıyorsun sanırım. Her halükarda 2133 ve 2400 MHz ramleri sıkıntısız çalıştırması gerekiyor. En son BIOS sürümü 5 gün önce yayınlanmış, mümkünse ona güncelleyip tekrar dene 8 GB RAM ile. Bir de yapıyorsan OC ayarlarını default'a getir öyle açmayı dene. Belki BIOS otomatik ayar çekiyordur ona da bir bak bence.

Eki Görüntüle 548667
AMD sistem kullanıyorsun sanırım. Her halükarda 2133 ve 2400 MHz ramleri sıkıntısız çalıştırması gerekiyor. En son BIOS sürümü 5 gün önce yayınlanmış, mümkünse ona güncelleyip tekrar dene 8 GB RAM ile. Bir de yapıyorsan OC ayarlarını default'a getir öyle açmayı dene. Belki BIOS otomatik ayar çekiyordur ona da bir bak bence.
BIOS update yaptım sonuç yine aynı ne yazık ki, OC ile alakalı da birşey açık değil.

BIOS update yaptım sonuç yine aynı ne yazık ki, OC ile alakalı da birşey açık değil.
Acaba taktığın işlemcinin 2666 ve üzeri MHz desteklemesiyle ilgili bir durum olabilir mi? 4 GB olan 2666 ve sorunsuz çalışıyor, 2133 takınca başlamıyor. Bir de önceki attığım screenshot'ta AMD 3. Gen işlemciler için de, diğer işlemciler için de A-XMP modu en düşük 2666 MHz'den başlıyor. Bununla ilgili bir ayar olabilir mi BIOS'ta?

Acaba taktığın işlemcinin 2666 ve üzeri MHz desteklemesiyle ilgili bir durum olabilir mi? 4 GB olan 2666 ve sorunsuz çalışıyor, 2133 takınca başlamıyor. Bir de önceki attığım screenshot'ta AMD 3. Gen işlemciler için de, diğer işlemciler için de A-XMP modu en düşük 2666 MHz'den başlıyor. Bununla ilgili bir ayar olabilir mi BIOS'ta?
Daha önce 2 kez açmayı başardım ama, desteklemiyor olsaydı hiç açılmaması lazımdı. A-XMP modu da kapalı anakartta.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı