Çözüldü RAM takviyesi sonrası ekran gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SinekTV

Hectopat
Sistem: RX570 4 GB / 8 GB RAM 3000MHz / R3 1200 AF 3.10GHz
(SanDisk) 240GB SSD / (SanDisk Ultra) 500GB SSD / PSU: VX Plus 400W (Aero cool)
Anakart: A320M-HDV r4.0 / 75Hz monitör / Windows 11.

1 gün önce sistemime 8 GB RAM daha dahil ettim. Böylelikle iki RAM slotu da dolmuş oldu.

Dün akşam oyun oynadığım sırada aniden ekran gitti fakat fan ve LED'ler çalışmaya devam etti. Fanlar anormal şekilde çalışıyordu. Bir saniye içinde tüm fanların gücü bir yükseliyor bir azalıyordu.

Bilgisayarı güç düşmesinden kapatmak zorunda kaldım ve sistemi tekrar açtığımda herhangi bir sorun olmadı, tüm gece oyun oynadım.

Bu akşam bilgisayarı açtığımda ise ekran gelmedi fakat fan ve LED'ler çalışıyordu. Fanlar anormal şekilde yüksek güçte çalışıyordu. Sistemi tekrar başlattığım da oyuna girene kadar sorunsuz çalıştı. Oyunda birkaç saniye kadar zaman geçirdim ve yine aynı şey oldu. Ekran gitti, LED ve fanlar çalışıyor. Fanlar daha önce belirttiğim gibi bir yükseliyor bir alçalıyordu. O anda sesli sohbetteydim, sesler geliyordu fakat sesim gitmiyordu.

Son olarak bilgisayarı yeniden açtım ve masaüstündeki sesler geliyordu. Sesli sohbete tekrar bağlandı ve karşılıklı olarak sesli iletişim kurabiliyordum. Fakat ekran yoktu. Bunun nedeni nedir? Şimdi yeni aldığım RAM'i çıkartıp bilgisayarı tekrar açmayı planlıyordum fakat önce bu konuyu açma ve fikir alma gereği duydum. Olabildiğince detay vermeye çalıştım.

Çözüm
Arkadaşlar, RAM'i silgi ile sildikten sonra RAM sorunu düzeldi. RAM'lerden kaynaklı bilgisayar çöküntüsü sonucunda ekran kartı kendini de-aktif hale getirmiş nedense. Bu nedenle oyunda 1 FPS alıyor ve sistem kasıyordu. Ekran kartını da aktif hale getirince hiçbir sorun kalmadı. Tekrar yaşamamak dileği ile. Yardım ve ilginizden dolayı hepinize teşekkürler.

1 gün önce sistemime 8 GB RAM daha dahil ettim. Böylelikle iki RAM slotu da dolmuş oldu.

Dün akşam oyun oynadığım sırada aniden ekran gitti fakat fan ve LED'ler çalışmaya devam etti. Fanlar anormal şekilde çalışıyordu. Bir saniye içinde tüm fanların gücü bir yükseliyor bir azalıyordu.

Bilgisayarı güç düşmesinden kapatmak zorunda kaldım ve sistemi tekrar açtığımda herhangi bir sorun olmadı, tüm gece oyun oynadım.

Bu akşam bilgisayarı açtığımda ise ekran gelmedi fakat fan ve LED'ler çalışıyordu. Fanlar anormal şekilde yüksek güçte çalışıyordu. Sistemi tekrar başlattığım da oyuna girene kadar sorunsuz çalıştı. Oyunda birkaç saniye kadar zaman geçirdim ve yine aynı şey oldu. Ekran gitti, LED ve fanlar çalışıyor. Fanlar daha önce belirttiğim gibi bir yükseliyor bir alçalıyordu. O anda sesli sohbetteydim, sesler geliyordu fakat sesim gitmiyordu.

Son olarak bilgisayarı yeniden açtım ve masaüstündeki sesler geliyordu. Sesli sohbete tekrar bağlandı ve karşılıklı olarak sesli iletişim kurabiliyordum. Fakat ekran yoktu. Bunun nedeni nedir? Şimdi yeni aldığım RAM'i çıkartıp bilgisayarı tekrar açmayı planlıyordum fakat önce bu konuyu açma ve fikir alma gereği duydum. Olabildiğince detay vermeye çalıştım.

RAM modelleri aynımı.

Yeni rami söküp çalıştırın. Sonra eski rami söküp yeni rami takın bir de öyle çalıştırın. Ramlerde bir sorun mu var bu şekilde öğrenmiş olursunuz.

RAM Frekans veya voltaj ayarlarını kontrol etmenizi öneriyorum, belki yanlış bir ayar vardır.
Silgi yöntemini uyguladıktan sonra RAM'lerin yerlerini değiştirin.
Memtest86 testi yapın.

Gerekirse ramin uçlarını yumuşak sınav silgisi ile silin.

Yeni RAM'i söktümve yalnızca eskisi ile açtım. İlk başta karşıma bu çıktı.

Fan veya görüntüde herhangi bir sorun yok. Devam ediyorum, bilgilendireceğim.
Şuan bilgisayardan yazıyorum. Gözle görülür hafif bir FPS düşüşü var sistemde. Masaüstünde ve uygulamalarda dahil. AMD Radeon Software'ı açmayı deniyorum ve bu hatayı alıyorum.
1636739209005.png

Uyarıyı tutup sürüklediğimde ekranda kırılma/dalgalanma oluyor. Ekran kartı fanları çalışır durumda.

+ Oyun testi yaptım ve oyunda 1 FPS alıyorum. Sistemi çok zorluyor durumda. RAM'i sökmeden önce böyle bir sorun yoktu. AMD Software hala çalışmıyor.
+ Yalnızca yeni RAM ile çalıştırdım ve ekran dahi gelmedi. Fan ve ledler çalışıyor.

Dosya Ekleri

• 1636739288833.png
    1636739288833.png
    658,6 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:
Yeni rami yumuşak silgiyle sildiniz mi ?

Hazır çıkarmışken eskisini de iyice bi silin. Ardından bilgisayar açılınca bios ekranından ayarlarına bakın voltaja vesaire.

Geri
Yukarı