RAM Takviyesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

quixLeo

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Tıp Öğrencisi
Merhabalar, ben yeni bir RAM almak istiyorum. 4GB RAM alacağım makul bir fiyata buldum ancak aklımda bazı sorular var. Sorularım şu şekilde;
1. RAM'i gidip test edip alacağım neye dikkat etmem gerekiyor?
2. Sorum şu: Benim anakartımda 4 adet RAM slotu mevcut 2 tanesi dolu. Şu şekilde
1 2 3 4 RAM slotlarından 2 ve 4 dolu ben alacağım bu RAM'i 1.ye mi takayım, yoksa 3.ye mi takayım? Sorum bu teşekkürler :)

Son düzenleyen: Moderatör:
1. RAM’in DDR, MHZ, CL gibi şeyleri diğer 2 RAM’inizle aynı olmalı.
2. 1. veya 3. olması farketmez, kafanıza göre takılın.

Markaları farklı olsa da olur fakat aynı marka almaya çalış.
Mhz değerleri, taktığın slotlar falan bunlar hep dikkat edilmesi gereken şeyler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Markaları farklı olsa da olur fakat aynı marka almaya çalış.
Mhz değerleri.
taktığın slotlar falan bunlar hep dikkat edilmesi gereken şeyler.
Hocam falanla filanla anlatmayın. Arkadaş bir soru sormuş tam cevabını verelim. DDR değeri aynı olmalıdır. MHz değeri aynı olmalı. CL değeri aynı olmalı. RAM'lerin markası aynı olursa daha iyi olacaktır. Olmazsa da olur fakat işimi garantileyeceğim diyorsan aynı marka olacaktır. Taktığın slota da dikkat et. :)

Benim kullandığım RAM'ler artık üretilmediği için Kinsgton'a mail atmıştım. Şuan satılan Savage serisinden bir RAM'in linkini verdiler bana. CL değerleri ile MHz aynı idi. Ama serisi değişik.
  • MHz değeri illa tutması gerekmiyor. Tutarsa iyi olur.
  • CL değeri aynı olursa daha uyumlu çalışacaktır, aksi taktirde mavi ekran gibi hatalar olabilir.
RAM'lerin MHz'leri aynı mı olmalı?

Sana tavsiyem en azından CL değerini aynı bulman olacaktır. MHz yüksek alırsan sendeki düşükse anakart aldığın RAM'i sendeki düşük olanın hızıyla çalıştıracaktır. Tam tersi durumda yine düşük hangisi ise o hızla çalışır.

@BilgisayarKurdu

Dual ve quad channel desteği göz önünde bulundurulmaksızın iki veya ikiden fazla belleklerin birbiriyle uyumlu çalışması için tüm bellekler birbiriyle aynı voltaj aralığına sahip olması gerekiyor. Çift voltaj kanalı destekleyen RAM'lerde bu sınıfa sokulabilir. Farklı voltaj aralığına sahip iki bellek aynı anakarta takılırsa birincil kabul edilen bellek slotuna adresleme gerçekleştirilir. Farklı voltaj aralığına sahip tüm belleklere adresleme gerçekleşmez.

Takılacak iki veya ikiden fazla belleğin mutlaka ortak bellek zamanlaması JEDEC değerine sahip olması gerekmekte. Örneğin bir RAM'in JEDEC kanalı 400 MHz 6-6-6-18 ise diğer belleklerin aynı şekilde bu kanala birebir uyum sağlayacak JEDEC değerlerine sahip olmalı. Bir bellek bile uymaz ise hemen bir alt JEDEC kanalına yani 333 MHz 5-5-5-15 kanalına düşürülür. Tüm bellekler bu kanalı desteklerse tüm bellekler bu JEDEC kanalında çalışır. Eğer bu kanal değerlerine uyumsuz bir bellek var ise kesinlikle uyumsuzluk problemi yaşanacaktır. Bu sebeple MHz'nin uyması daha önemli veya CL'nin uyması daha önemli diyemeyiz.

Ayrıca JEDEC değerleri ve voltaj değerleri birebir aynı olan iki belleğin uyumsuzluk yaratma şansı halen vardır. Bunun sebebi iki veya ikiden fazla takılan RAM'in bellek kontrolcülerinin birbirine yaşattığı uyumsuzluktur. Single channel'de bu sıkıntılar çok nadir görülsede dual ve quad channel sistemlerde özellikle server sistemlerde sık yaşanan bir durumdur. Bu sebeple çoklu kanal bellek sistemlerinde her zaman kit RAM tercih edilir. Kit RAM her türlü bellek uyumsuzluklarını ortadan kaldırır.

Beni etiketlemişsin ancak finaller bitene kadar diğer arkadaş güzelce yardımcı olmuş :)
Aynen söylediği gibi, saat bilgileri - frekans bilgileri ve hatta voltajları aynı olsa bile "Garanti veremiyoruz". Piyasadaki bilinen, güncel çoğu modelin aynı saat - frekans - voltaj değerlerine sahip modelleri çoğu zaman hiçbir problem yaşatmadan uyum içerisinde çalışır yinede.

Kit alırsanız kafanız rahat olur, yok kit almıyorsanız da piyasada güncel olarak kullanılan modellere yönelin. Aynı markanın belleklerini kullanın, uyumsuzluk oranını neredeyse 0'e indirirsiniz bu şekilde.
Farklı frekans hızlarına sahip bellekler varsa ; "O sistemin performansını en düşük eleman belirler".

1. RAM'i gidip test edip alacağım neye dikkat etmem gerekiyor?

Devrelerine göz at, fiziksel anlamda gözüne çarpan bir detay var mı diye bak. En önemlisi real bir PC'ye takıp program aracılığı ile test edeceksin. USB ile memtest86 götür, tek yapman gereken bu aslında.

1 2 3 4 RAM slotlarından 2 ve 4 dolu ben alacağım bu RAM'i 1.ye mi takayım, yoksa 3.ye mi takayım? Sorum bu teşekkürler :)
Bunu biz değil anakart kitapçığın söyler. Tek bellek kullanımında hangi slotu, çift bellek kullanımında hangi renk kanalı, 3'lü bellek kullanımında hangi 3 slotu kullanacağına anakart kitapçığın karar verir.

Ya kendin göz at ya da marka model, varsa sürüm bilgisi ver anakarta ait. Biz bakar geri dönüş de yapabiliriz.

taktığın slotlar falan bunlar hep dikkat edilmesi gereken şeyler
Benim kullandığım RAM'ler artık üretilmediği için Kinsgton'a mail atmıştım. Şuan satılan Savage serisinden bir RAM'in linkini verdiler bana. CL değerleri ile MHz aynı idi. Ama serisi değişik.
  • MHz değeri illa tutması gerekmiyor. Tutarsa iyi olur.
  • CL değeri aynı olursa daha uyumlu çalışacaktır, aksi taktirde mavi ekran gibi hatalar olabilir.
RAM'lerin MHz'leri aynı mı olmalı?

Sana tavsiyem en azından CL değerini aynı bulman olacaktır. MHz yüksek alırsan sendeki düşükse anakart aldığın RAM'i sendeki düşük olanın hızıyla çalıştıracaktır. Tam tersi durumda yine düşük hangisi ise o hızla çalışır.

@BilgisayarKurdu
2.Sorumu da Cevaplarsanız Sevinirim :)

Beni etiketlemişsin ancak finaller bitene kadar diğer arkadaş güzelce yardımcı olmuş :)
Aynen söylediği gibi, saat bilgileri - frekans bilgileri ve hatta voltajları aynı olsa bile "Garanti veremiyoruz". Piyasadaki bilinen, güncel çoğu modelin aynı saat - frekans - voltaj değerlerine sahip modelleri çoğu zaman hiçbir problem yaşatmadan uyum içerisinde çalışır yinede.

Kit alırsanız kafanız rahat olur, yok kit almıyorsanız da piyasada güncel olarak kullanılan modellere yönelin. Aynı markanın belleklerini kullanın, uyumsuzluk oranını neredeyse 0'e indirirsiniz bu şekilde.
Farklı frekans hızlarına sahip bellekler varsa ; "O sistemin performansını en düşük eleman belirler".

Devrelerine göz at, fiziksel anlamda gözüne çarpan bir detay var mı diye bak. En önemlisi real bir PC'ye takıp program aracılığı ile test edeceksin. USB ile memtest86 götür, tek yapman gereken bu aslında.

Bunu biz değil anakart kitapçığın söyler. Tek bellek kullanımında hangi slotu, çift bellek kullanımında hangi renk kanalı, 3'lü bellek kullanımında hangi 3 slotu kullanacağına anakart kitapçığın karar verir.

Ya kendin göz at ya da marka model, varsa sürüm bilgisi ver anakarta ait. Biz bakar geri dönüş de yapabiliriz.
Asus p7p55d Pro anakarta sahibim 2. el a,olarak temin ettim kitapçığı yok şu an elimde

Yeni konular

Geri
Yukarı