RAM uyumu için aynı marka mı olmak zorunda?

duhangs

Hectopat
Daha fazla  
Elimde HP laptop var. Ama 4GB RAM yüzünden oyunda sorun yaşıyorum. Grafiklerde çok kalite beklemedim ama oynadığım oyunu da takılmadan görev yapmak derdindeyim.

Açtım baktım. Elpida 4GB 1RX8 PC3L 12800S 11 12 B4 yazan bir RAM var elimde.
Artırılabilir bellek 8GB maksimum PC için. Aynı RAM'den mi almak zorudnayım?

Başka markadan alsam çalışır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU-Z yazılımının SPD kısmından takılı olan belleği seçerek ekran görüntüsü paylaşın. Birebir aynı bellek olması şart değil fakat aynı bellek olması uyumsuzluk sorunlarının önüne geçiyor. Aynı bellek zamanlamasına ve bellek voltaj değerine uyumlu bir 4 GB bellek alırsanız diğer belleğinizle genel olarak problemsiz çalışacaktır.

Son düzenleme:
Aynı marka olmak zorunda değil ama sorun çıkarma ihtimalini en aza indirmek için aynı özelliklere sahip olması gerekiyor. Başka marka ama aynı bellek tipi (DDR3L), CL değeri, voltaj gereksinimi ve saat hızında (MHz) 4 GB bellek alırsan dual channel olarak sorun çıkarmadan çalışır. O belleğin yanına farklı marka DDR3L (1.35V olan versiyon) 1600 MHz CL11 4GB başka bir modül alırsan sorun çıkarmaz.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı