RAM ve anakart uyumsuzluğu nedir?

arnold81

Picopat
Merhaba,
İnternette RAM satın alanların yorumlarını okuyorum, bazıları RAM'in kendi işlemcisi ile uyumsuz olduğunu çalışmadığını yazmış, bazıları RAM'in çalıştığını ancak bilgisayarın açılınca mavi ekran verdiğini yazmış. Benim kafama takılan noktaları size yazmak istiyorum.
Anakart DDR4 destekliyorsa, mantık olarak tüm DDR4 RAM'ler DDR4 slotuna takılabilir, ancak neden çalışmaz?
İşlemci en fazla 3000 MHz'yi destekliyordur, 3200 MHz takılınca, RAM hızını 3000 MHz'ye çekiyor falan, bunları biliyorum. Bir DDR4 anakarta, DDR4 RAM taktığımızda neden çalışmaz?
Bazı RAM üretici firmalar 2 tane DDR4 RAM modeli üretmişler. İkisi de 3200 MHz, CL16, DDR4. ancak bir tanesine Intel Core, diğerine AMD yazmışlar.
Gerçekten anlamıyorum, DDR4 RAM'in bir tanesi nasıl Intel, diğer modeli AMD olabiliyor?
Şimdi RAM satın alan bir kullanıcı anakartına baktı, DDR4 - 3200 MHz destekliyor. Gidip DDR4-3200 MHz RAM alırken, bir de kendi işlemcisi ile uyumlu olup olmadığını mı araştıracak? Uyum sorunu yok diyorsanız, neden bazı kullanıcılar yorumlarında "Benim Ryzen'ın falanca modeli ile uyumlu olmadı vs..." yazıyorlar? Örneğin siz, aşağıda Intel olanı alıp Ryzen'a takıyor musunuz? Ya da Ryzen denen RAM'i alıp Intel'e takıyor musunuz? RAM'in işlemci seçmesini anlayamadım. Yardımlarınızı bekliyorum.

1601450867770.png

1601450981589.png

Ben bir RAM aldığımda hem Intel'de hem de AMD'de çalışabilsin istiyorum. Intel sistemime taktığımda da tam uyumlu sorunsuz çalışsın, AMD sistemime takınca da tam uyumlu çalışsın. Bu mümkün mü?

Son düzenleme:
Bir çok RAM aldım ama AMD veya Intel olarak araştırma yapmadım. Bu zaman kadar sorun yaşamadım. Açıkçası bu konu hakkında mantıklı bir açıklama var ise öğrenmek isterim.

Çalışır niye çalışmasınki?

Bende onu soruyorum, neden alışveriş sitesindeki yorumlara, benim şu işlemci ile çalışmadı diye yorum yazıyorlar? Ya da üretici firma neden ürettiği RAM'i Intel-AMD diye ayırıyor? Benim bilgisayarım Intel'dir, gidip AMD ile uyumludur yazan RAM'i alıp taksam düzgün çalışmaz mı? Ya da tam tersi?

Bende onu soruyorum, neden alışveriş sitesindeki yorumlara, benim şu işlemci ile çalışmadı diye yorum yazıyorlar? Ya da üretici firma neden ürettiği RAM'i Intel-AMD diye ayırıyor? Benim bilgisayarım Intel'dir, gidip AMD ile uyumludur yazan RAM'i alıp taksam düzgün çalışmaz mı? Ya da tam tersi?
İlk kez böyle birşey duyuyorum kaç kere bilgisayar topladım benim cahilliğimde olabilir ama.

Ryzen işlemciler ilk çıktıkları zaman RAM seçicilik olayları çok fazlaydı, bütün RAM Die'ları ile uyum sağlamıyorlardı bu yüzden bütün RAM'ler ile uyumlu değillerdi. Aynı şey İntel işlemcilerde de olabilir ancak anakartınızın destek sayfasında hangi RAM'ler ile uyumlu oldukları yazar, buna göre hareket ederseniz sorun yaşamazsınız.

Bir çok RAM aldım ama AMD veya Intel olarak araştırma yapmadım. Bu zaman kadar sorun yaşamadım. Açıkçası bu konu hakkında mantıklı bir açıklama var ise öğrenmek isterim.

Bende eskiden hiç bakmıyordum. Tek baktığım şeyler slot girişi ve frekans idi. DDR3'lerde hiç RAM-CPU uyumsuzluğu sorunu yaşamadım. Ancak DDR4'lerde durum farklı mı?
İlk kez böyle bir şey duyuyorum kaç kere bilgisayar topladım benim cahilliğimde olabilir ama.

Bende hiç bakmadan topluyordum :) tek baktığım slot girişi ve frekans idi. Şansımdan dolayı mı bilmiyorum hep çalıştı :)
Ryzen işlemciler ilk çıktıkları zaman RAM seçicilik olayları çok fazlaydı, bütün RAM Diye'ları ile uyum sağlamıyorlardı bu yüzden bütün RAM'ler ile uyumlu değillerdi. Aynen ı şey Intel işlemcilerde de olabilir ancak anakartınızın destek sayfasında hangi RAM'ler ile uyumlu oldukları yazar, buna göre hareket ederseniz sorun yaşamazsınız.

İşte onu yapamıyorum :) bilgisayarım.

Ryzen işlemciler ilk çıktıkları zaman RAM seçicilik olayları çok fazlaydı, bütün RAM Diye'ları ile uyum sağlamıyorlardı bu yüzden bütün RAM'ler ile uyumlu değillerdi. Aynen ı şey Intel işlemcilerde de olabilir ancak anakartınızın destek sayfasında hangi RAM'ler ile uyumlu oldukları yazar, buna göre hareket ederseniz sorun yaşamazsınız.

Evet bunu başka bir yerde daha okumuştum. İşlemci ve RAM uyumunu ilk kez duydum. 10 yıldır bilgisayar toplamadığım için bu konularda çok geri kaldım.

Geri
Yukarı