RAM ve HDD'yi test etme

byufuk

Hectopat
Yer
İstanbul / Tepecik
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Teknik Servis
Merhabalar, iyi günler dostlar.
Mesleğim gereği gün içerisinde 8-9 adet RAM ve HDD'leri 2 adet test programından geçirerek sağlam olduğundan emin olmaya çalışıyorum. Bu yolları sizlere de anlatarak bilgimi paylaşmak istedim.

Hiren Boot
Şahsen benim en çok güvendliğim ve %99 oranında doğru çıkan bir test yazılımı kendisi. Bu program HDD'nizdeki Bad Sector hatalarını belirtir, ayriyeten kendi içinden RAM testi de yapılabiliyor. Bu yazılımı Rufus veya WinToFlash gibi programların yardımıyla USB belleklerinize yazdıra bilirsiniz
images.jpg

Bu resimde gördügünüz HDD test ekranı. Sağ altta yazan Warning yazıları ise Bad Sector arızasının olduğunu belirtir.

download.jpg

Bu gördügünüz ise RAM test ekranı. Arıza olduğu takdirde alt boş kalan ekranda kırmızı yazılar çıkmaktadır.

Kullandığım diğer bir yol ise Windows ortamında test etmek. Windows ortamında HDD'yi test etmek için Hard Disk Sentinel isimli programı kullanıyorum. Bu program HDD'nin sağlığı, sıcaklığı gibi durumları göstermektedir.

Windows ortamında RAM testini ise
1. Windows Tuşu + R tuşlarına basarak Çalıştır uygulamasını açıyoruz.

2. kısmına mdsched.exe komutunu yazıp, Enter tuşuna basıyoruz.

3. Önümüze çıkan ekranda ise Şimdi yeniden başlat ve sorunları denetle'yi seçiyoruz ve RAM test başlıyor.

Bu aşamalar sırasında eğer parçanızda arıza belirtir ise garantisi var ise garantiye yollamızı öneririm. Ben günlük hayatımda kullandığım bilgileri size sunmak istedim, bir yanlışım varsa düzetiniz. Ek bir sorunuz var ise sormaktan çekinmeyiniz Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cidden çok güzel bir konu olmuş elinize sağlık. Ben bilgisayarımı 3 senedir hiç format atmadım ve HDD'de en aşağı 200GB boşluk vardı. Sonra biraz oyunlar vs. silerek bu boşluğu arttırdım ve 350GB civarlarına getirdim. Ancak bu sabah acil olarak USB'ye bir film atmak gerekti ve atarken 8MB/s gibi değerlerde attı, bunun dışında ise USB'deki dağınık dosyaları bir klasöre attığımda biraz tıkanıyor gibi oldu sonra hemen attı. Yani böyle bir durumda USB'de mi bir sorun var yoksa HDD'de mi acaba? Format atmak HDD ve SSD için sağlıklı olur mu?

HDD: WD Caviar Blue 1TB 7200rpm 64mb
SSD: Kingston HyperX Fury 120GB 500/500

Harddisk test etme işlemi için en iyi programların HD Tune ve HD Regenerator programları olduğunu düşünüyorum. Diğer yandan alternatif olması açısından belirttiğiniz programı da kullanacağım, teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı