Çözüldü RAM ve SSD Tam Performans Alamama Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

zevheri

Kilopat
Makaleler
6
Userbenchmark'a girip uygulamayı indirip bir benchmark testi yaptım. Fakat beklenmedik bir iki sıkıntı ile karşılaştım ve bunları anlamadım. Çeviriye yazdım fakat tam anlamı ile çeviremedi diye düşünüyorum.

RAM konusunda tahminim muhtemelen altta attığım resimde de göreceksiniz; RAM iki tane 800 MHz profil var. Birisi orijinal 1600 MHz değer. Diğeri bildiğim kadarıyla benim kullandığım RAM eğer anakart destekliyse kendini otomatik 1866 hızda çalıştırıyor. Fakat benim anakartım maksimum 1800MHz destekliyor. O da o.c modunda destekliyor. Eğer tahminim doğruysa bu özelliği nasıl kapatırım veya performans artacaksa nasıl o.c yaparım? (RAM'in OC profilini düzeltme).

Screenshot_3.jpg

Aldığım hatanın resmini de atıyorum. Bilen arkadaşlar lütfen çözümleri ile birlikte yardımcı olursa mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.
Sistemin detaylı bilgisi:
  • GPU: ASUS GTX950 STRIX GAMING
  • CPU: Quad Core AMD Athlon II X4 620, 3120 MHz 1.5V
  • RAM: Kingston HyperX Fruy 8 GB RAM 1600 MHz CL10
  • Motherboard: ASUS M4A78LT-M LE
  • SSD: Kingston HyperX Fury 120 GB SSD (500 MB write- 500 MB read)
HATALAR:

Screenshot_1.jpg

Screenshot_2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
RAM konusunda tahminim muhtemelen altta attığım resimde de göreceksiniz; RAM iki tane 800 MHz profil var. Birisi orijinal 1600 MHz değer. Diğeri bildiğim kadarıyla benim kullandığım RAM eğer anakart destekliyse kendini otomatik 1866 hızda çalıştırıyor. Fakat benim anakartım maksimum 1800MHz destekliyor. O da o.c modunda destekliyor. Eğer tahminim doğruysa bu özelliği nasıl kapatırım veya performans artacaksa nasıl o.c yaparım? (RAM'in OC profilini düzeltme).
Söylediğinizden hiçbir şey anlamadım ama 800 x 2 = 1600 MHz. Eğer belleğinizde iki farklı profil varsa bunu XMP ile açabilirsiniz.

SSD konusuna gelince: Hatada zaten yazıyor cihazı SATA 3 portuna takın diye. Lakin anakartınızda SATA 3 portu olmadığından o SSD'den hiçbir zaman tam performans alamazsınız.
Söylediğinizden hiçbir şey anlamadım ama 800 x 2 = 1600 MHz. Eğer belleğinizde iki farklı profil varsa bunu XMP ile açabilirsiniz.

SSD konusuna gelince: Hatada zaten yazıyor cihazı SATA 3 portuna takın diye. Lakin anakartınızda SATA 3 portu olmadığından o SSD'den hiçbir zaman tam performans alamazsınız.

Çözüm

Geri
Yukarı