RAM ve SSD'nin performansa etkisi ne kadar olur?

Kastor

Hectopat
Yer
12. yüzyıldaki Şam
Daha fazla  
Bilgisayarımda 1 TB'lık HDD var. 240 GB'lık bir SSD almayı düşünüyorum. Ayrıca şu an sistemimde olan 8 GB (4x2) 2133 MHz RAM'imi 16 GB 8x2 2400 MHz seviyesine çıkartmayı düşünüyorum. Oyunlarda FPS yükselişi gözlenir mi?

RAM'den dolayı performans artışı yaşarsınız ama SSD sadece yükleme ekranlarını, Windows kullanımını, server'lara giriş sürenizi, harita yüklemelerini hızlandırır. FPS'e etkisi olmaz.

SSD ile oyunlarda yüklenme ekranları hızlanır, FPS farkı genelde olmaz. RAM için üstteki arkadaş açıklama yapmış zaten.

HDD fps pek etki etmez ama pc işlemlerinde felan gayet hızlanır. Ayrıca ramlari o hıza çıkaracaksan bence para verme hocam. Oyunlarda fps etkisi için 3000 den 4133 mhz ye çıkardım pişman oldum değmezmiş. Çünkü hiç etki etmedi belki ileriye dönük etki oldu ama şu anlık pişmanlık verdi Boşuna 2133 den 2400 e yükseltme imkanın varsa daha üst hızlara çık 3200 3400 felan.

Sisteme 120GB'lik SSD yeterli tek Windows 10 icin. Oyunlar icin ise FPS kaybi olmayacagi icin HDD'ye yukleyebilirsiniz oyunlari eger yukleme ekranlarinda beklemek sizin icin sorun degilse. RAM konusunda ise AMD Ryzen'li bir sisteme sahipseniz 2400MHz'lik RAM yetersiz olabilir bu oyunlarda ciddi FPS kaybina neden olabilir o nedenle en dusuk 3000MHz RAM oneriliyor AMD Ryzen'li bir sisteme.

Bilgisayarımda 1 TB'lık HDD var. 240 GB'lık bir SSD almayı düşünüyorum. Ayrıca şu an sistemimde olan 8 GB (4x2) 2133 MHz RAM'imi 16 GB 8x2 2400 MHz seviyesine çıkartmayı düşünüyorum. Oyunlarda FPS yükselişi gözlenir mi?

SSD oyun içi Max 1-2 FPS etkiler ama oyun açılış sürelerini bayağı kısaltır RAM ise yetersizse çok büyük fark yaşatır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

SSD ile daha hızlı girersiniz oyuna. Yükleme ekranında daha az beklersiniz HDD'ye göre. Tabi ki oyunu SSD'ye kurarsanız. Ram ve Ram'in diğer özelliklerine göre (frekans,cl değeri, dual olması vs.) performans artışı yaşarsınız.

Geri
Yukarı