RAM XMP açılınca PC kitleniyor

Bütçe
7500

Canmemis

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar, QP Bilişim üzerinden süper nova (tehcnopat önerisi) olan bilgisayarı topladım sadece RAM'lerde ve ve ekran kartında ufak bir değişiklik yaptım.
Ryzen 5 3600 işlemci mevcut. Corsair Vengeance 16 GB (2x8) 3600MHz DDR4 CL18 RAM'lar normalde 3600MHz anakartta 4133MHz'ye kadar destek veriyor. Ama ben biosa girdiğimde RAM belleklerin 2666MHz olarak çalıştığını gördüm. XMP profil 1 ve 2 olarak denediğimde RAM bellekler 3600MHz olması gereken değere geliyor. Ama oyunlarda 2-5 dk arasında değişen süre bilgisayar kitleniyor. Reset atmadan da düzelmiyor. Eğer RAM'ları 2666MHz'ye çekersem saatlerce de oynasam sorun olmuyor.
Anakart: MSI B450M-A PRO Max DDR4 4133MHz (OC) AM4.

BIOS güncellemesi zaten yeni çıkmış güncelleme yaptım.
Windows lisansı aldım orijinal kurulum yaptım.
Tüm driverler güncellendi.
Sıcaklık değerleri 50°c yi geçtiğini görmedim şuana kadar.

Bu konu hakkında bana bir öneriniz var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhabalar arkadaşlar, QP Bilişim üzerinden süper nova (tehcnopat önerisi) olan bilgisayarı topladım sadece RAM'lerde ve ve ekran kartında ufak bir değişiklik yaptım.
Ryzen 5 3600 işlemci mevcut. Corsair Vengeance 16 GB (2x8) 3600MHz DDR4 CL18 RAM'lar normalde 3600MHz anakartta 4133MHz'ye kadar destek veriyor. Ama ben biosa girdiğimde RAM belleklerin 2666MHz olarak çalıştığını gördüm. XMP profil 1 ve 2 olarak denediğimde RAM bellekler 3600MHz olması gereken değere geliyor. Ama oyunlarda 2-5 dk arasında değişen süre bilgisayar kitleniyor. Reset atmadan da düzelmiyor. Eğer RAM'ları 2666MHz'ye çekersem saatlerce de oynasam sorun olmuyor.
Anakart: MSI B450M-A PRO Max DDR4 4133MHz (OC) AM4.

Hocam Memtest86 yapar mısınız?

Anakart: MSI B450M-A PRO Max DDR4 4133MHz (OC) am4.

Bende oradan aldım BIOS güncelleyip tüm ayarları yapıp gönderdiler iletişime geçersen oradan da yardım alabilirsin.

Hocam XMP kapatıp Ryzen D-RAM calculator kullanarak RAM'lere kendiniz OC yapın. Her XMP stabil çalışmayabilir. Ayrıca memtes86 testi de yapın arkadaşın dediği gibi.
Şimdi burada msı sitesinde desteklenen ram bellek modellerine baktım.
CMK16GX4M2Z3600C18 bendekı ram bellek bu model. ama listede bu yok. aynısının 3200Mhz olanı var. Bu desteklemiyor mu demek oluyor?
Memtest86 eve geçince yapacağım.

Şimdi burada MSI sitesinde desteklenen RAM bellek modellerine baktım.
CMK16GX4M2Z3600C18 bendekı RAM bellek bu model. Ama listede bu yok. Aynısının 3200MHz olanı var. Bu desteklemiyor mu demek oluyor?
Memtest86 eve geçince yapacağım.

Hocam orada yazmıyor diye kesinlikle desteklemeyecek diye bir şey yok. XMP bir takım deneme sonuçları sonrasında oraya konulmuş değerler aynısını size söylediğim programdan da yapabilirsiniz muhtemelen daha stabil olur.

Hocam orada yazmıyor diye kesinlikle desteklemeyecek diye bir şey yok. XMP bir takım deneme sonuçları sonrasında oraya konulmuş değerler aynısını size söylediğim programdan da yapabilirsiniz muhtemelen daha stabil olur.
Şimdi bu memtest ile tam olarak ne yapmış olacağım ben. Ramlarda hata olup olmadığınımı göreceğim. Yoksa 3600mhz olarak çalıştırma işlemini mi yapmama yardımcı olacak?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı