RAM yükseltirken farklı model alabilir miyim?

Shefy

Hectopat
MSI GE72 6QD notebook sahibiyim. Cihazda 8 GB 2133MHz CL15 tek kanal RAM var. Cihazda çift kanal RAM kullanmak istiyorum. Artık 8 GB program ve oyunlarda yeterli olmuyor. Bahsettiğim özellikte piyasada yok. Var olanlar aşırı pahalı ve bir RAM'e 800 TL veremem. Araştırdığım kadarıyla CL değerli aynı olmak zorundaymış. Farklı olsa iş görmez mi? Farklı MHz olup CL değeri aynı olsa sıkıntı olur mu? 2400MHz CL17 RAM'ler piyasada çok ve fiyatı uygun. Kullanabilir miyim?

CL değerine ve DDR yapısına göre alabilirsiniz. Anakartınız destekliyorsa 8 GB üstüne gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Anakartının modelini yazıp internet sitelerinden ne kadar desteklediğini görebilirsin.

4 Slotlu. 3slot boş. bi yerde max 32gb, kurduğum programla max 64 gb ram yazıyodu. 32 veya 64 olması önemli değil, Bana şuan 16 yeter.
İşte piyasada 2133 bulmak zor, olan da çok pahalı. Şimdi benim 2133 MHz 8GB CL15 ramin yanına
2400MHz 8GB CL17 ram taksam ne gibi problem olur? yoksa yanına aynı özellikte 2 tane 2133MHz 8GB CL15 mi almalıyım. Bildiğim kadarıyla 2400 MHz olan ram düşük olanla aynı hızda çalışacak. Tek problem buysa 200 TL civarı bu ramlar bunu almak mantıklı olur. Çünkü aynı özellikteki Ram piyasada nerdeyse yok olanda 500- 900 TL arasında 3-4 farklı yerde satışı var. Sizce hangisini alayım?

Anakart'ın desteklediği model RAM'lerden CL değerleri ve MHz değerleri farklı da olsa kullanabilirsin, uyumsuzluk yaşatması düşük bir ihtimal, ama siz yeter ki dandik marka RAM almayın.

Ben olsam 2 tane aynı 2400lük alırım, RAMleri karıştırmam.
2133lükler zor bulunuyorsa, satarken de sorun yaşamazsın.
Şöyle düşünün ihtiyaç olmadığından dolayı Türkiye piyasasında satılmıyordur. Açıkcası 300TLden fazla vermek istemiyorum. Sattığım anla aldığım an aynı zamanda gerçekleşmeyeceği için bu biraz zor gözüküyor. Yine de tavsiyeniz için teşekkür ederim. Anakartımın hangi CL ve MHz değerlerini desteklediğini nerden anlayacağım?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı