RAM yükseltme sonrası MHz düştü

süleyman dere

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba arkadaşlar. ASUS X470-TUF Gaming anakartımda maksimum bellek 64 GB gösteriyor. Ben önceden RAM olarak 2x16 (F4-3200C16D-32gtzn ) kullanıyordum. RAM ihtiyacımı karşılamak için gidip aynı kitten bir tane daha aldım. XMP profili 2x16 iken kullanabiliyorken şimdi 4x16 olmasına ve aynı model RAM takmama rağmen 2866 MHz üstünü görmüyor. PC başlamıyor, bunun sebebi ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartin kitapçığına bakın orada 4 kanal maksimum MHz değeri yazar büyük ihtimalle sizinki 2866 MHz.
Misal bende çift kanal 3200 4 kanal maksimum 2933 MHz.
XMP ayarı maksimum Dual kanal 2 RAM'de 3200 veriyor ben manuel overlock ile 3800 MHz'de çalıştiyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20200611_010528_com.google.android.apps.docs.jpg
    Screenshot_20200611_010528_com.google.android.apps.docs.jpg
    131,4 KB · Görüntüleme: 39
Peki ya bir şey daha sormak istiyorum. Benim bu RAM'leri en performanslı nasıl kullanabilirim? Daha üst seviye bir anakart öneriniz var mıdır?
İşlemcimde 2700X olmasına rağmen maksimum 4.1GHz'de kullanabiliyorum. Ne yaptıysam bir üstüne çıkaramadım engin bilgilerini benimle paylaşmak isteyen arkadaşım varsa yardımlarını bekliyorum. Sıvı soğutmam var.

Peki ya bir şey daha sormak istiyorum. Benim bu RAM'leri en performanslı nasıl kullanabilirim? Daha üst seviye bir anakart öneriniz var mıdır?
İşlemcimde 2700X olmasına rağmen maksimum 4.1GHz'de kullanabiliyorum. Ne yaptıysam bir üstüne çıkaramadım engin bilgilerini benimle paylaşmak isteyen arkadaşım varsa yardımlarını bekliyorum. Sıvı soğutmam var.

Forumda detaylı RAM overlock rehberi var oradan istediğin bilgilere ulaşabilirsiniz. Tavsiyem DRAM calculator indir RAM bilgilerini gir sana değerler verecek o değerleri BIOS'a gir RAM'ler overlock oldu sonra forumdaki rehber yardımı ile daha düşük değerlerde çalıştırmaya bak.

Geri
Yukarı