RAM yükseltme ve XMP ayarları

Josepholoji

Hectopat
Merhaba,
Cihazda şu an görseldeki RAM bulunuyor. Ek olarak şuradaki RAM'i sipariş ettim. Marka, CL, Volt, MHz vb. değerleri aynı. Fakat araştırdığım kadarıyla BIOS'tan XMP ayarlarıyla ilgili bir şeyler yapmak gerekiyormuş sanırım. Bunu mutlaka yapıyor muyuz yoksa direkt tak çalıştır şeklinde mi devam ediyoruz?

Ek olarak, yine görseldeki gibi anakart sürümü v1.10, cihazın kendi sitesinde v1.11 sürümü de kullanılabilir durumda fakat biraz riskli olduğu için güncelleme işine girişmedim. RAM'i yükseltmeden önce bu güncellemeyi yapmalı mıyım? Ve XMP ayarı yapmam gerekiyorsa nasıl yapabilirim?

Dosya Ekleri

• Anakart.png
    Anakart.png
    72,6 KB · Görüntüleme: 24
  • Memory.png
    Memory.png
    72,9 KB · Görüntüleme: 16
  • SPD.png
    SPD.png
    94,2 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS ekranında arama kısmına XMP yazarak açabilirsiniz. XMP açmadan çalışır PC ama tam performans alamazsın. Güncellemen zorunlu değil ama her zaman güncel kalmak daha iyidir güncellemeni tavsiye ederim.

Ram geldi ve şu an taktım. Sistemde 16 Gb şeklinde görünüyor fakat CPU-Z Memory sekmesinin Channel kısmında "Dual" değil de "2x64-bit" yazıyor. Çift kanal şeklinde çalışmıyor demek mi oluyor bu?

Şu an için yalnızca takma işlemini tamamladım, herhangi bir Xmp işlemi yapmadım. Bios'ta da onu göremedim. Uefi destekli ama eski nesil klâsik Bios görünümü var, arama kısmı falan görmedim.

Ram uyumsuz ise ona göre hemen çıkarıp değişim isteyeceğim, acil destek olabilirseniz sevinirim

Dosya Ekleri

• 2x64-bit.png
    2x64-bit.png
    73 KB · Görüntüleme: 16
  • Slot-2.png
    Slot-2.png
    93,5 KB · Görüntüleme: 16
Bir sıkıntı yok, Dual çalıştığı anlamına geliyor ve 3200'de çalışıyorlar. Laptoplarda genelde BIOS'da XMP olmaz zaten.

Çok teşekkür ederim hocam.
Peki siz de BIOS güncellememi öneriyor musunuz, sorun yoksa kalsın mı diyorsunuz?

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibide güncellik iyidir fakat uğraşmanızada pek gerek yok.

Geri
Yukarı