RAM yükseltme yapılırken nelere dikkat edilmeli?

Pardon şimdi anladım 1866 MHz ve 1600 MHz arasında çok fark olacağını zannetmiyorum. 1600 MHz alsanız da diğer RAM'lerle birlikte 1333 MHz'de çalışacağını düşünüyorum. Tabi olurda çalışmazsa eski RAM'lerinizi satmak zorunda kalırsınız o da uğraştırır.

Zaten o yüzden karasız kaldım. Kendi RAM'lerimi iptal edip 2x8 1600 MHz RAM alacağıma, benim RAM'lere takviye yapmak daha mantıklı geldi. Eğer 1866 MHz RAM'ler o kadar pahalı olmasa direk kendi RAM'lerimi iptal edip 2x8 16 GB 1866MHz RAM alacaktım. Neyse artık sadece benim RAM'lere takviye yapmakla yetinicem. Hayırlı geceler.

Herkese merhaba. Bilgisayarımda 2x4 toplamda 8 GB RAM kullanıyorum ve 2 tane daha 4 GB RAM alıp 16 GB yapmak istiyorum. Bilgisayarım eski olduğu için aynı tip RAM bulmakta zorlanıyorum. Farklı marka RAM kullanabilir miyim? Eğer kullanabiliyorsam uyumsuzluk olmaması için nelere dikkat etmem gerekiyor? Bellekler görselde mevcut, yardımcı olursanız sevinirim.

Anakart: ASUS M5A78le le.
CPU: AMD FX6100.
GPU: GTX 960.

Bir sorun olacak bende de FX6100 var ama GTX960 darboğaz hiç yapıyor mu?
Bende yükseltmeyi düşünüyorum ekran kartımı.

Bir sorun olacak bende de FX6100 var ama GTX960 darboğaz hiç yapıyor mu?
Bende yükseltmeyi düşünüyorum ekran kartımı.

GTX 960 mı almayı düşünüyorsunuz? Eğer öyle ise alabilirsiniz bende bir sıkıntı olmadı. İyi optimize edilmiş ve çekirdeklerin tamamını kullanan oyunlarda bir sıkıntı yaşamadım. GPU tam yükte çalışırken genelde CPU da %40-%70 civarında çalışıyor. Zaten işlemciyi Denuvo gibi kopya koruma sistemleri yoruyor yoksa rahatlıkla alabilirsin. 1080p çözünürlükte sorun yaratmıyor daha düşük çözünürlükte bilemem. Eğer alacaksan kesinlikle 4 GB VRAM olanını al.

GTX 960 mı almayı düşünüyorsunuz? Eğer öyle ise alabilirsiniz bende bir sıkıntı olmadı. İyi optimize edilmiş ve çekirdeklerin tamamını kullanan oyunlarda bir sıkıntı yaşamadım. GPU tam yükte çalışırken genelde CPU da %40-%70 civarında çalışıyor. Zaten işlemciyi Denuvo gibi kopya koruma sistemleri yoruyor yoksa rahatlıkla alabilirsin. 1080p çözünürlükte sorun yaratmıyor daha düşük çözünürlükte bilemem. Eğer alacaksan kesinlikle 4 GB VRAM olanını al.

Param yok ama biriktirip belki bir 960 alırım, 1050 ve Ti modelinde %40'a varan darboğaz oluyormuş, böyle bir işlemcinin darboğaz olması can sıkıcı, 1050 almakta pahalı zaten.

Param yok ama biriktirip belki bir 960 alırım, 1050 ve Ti modelinde %40'a varan darboğaz oluyormuş, böyle bir işlemcinin darboğaz olması can sıkıcı, 1050 almakta pahalı zaten.

Bütçen ne bilmiyorum ama biraz göz gezdirdim birkaç ilan ilgimi çekti. Dediğim gibi eğer alacaksanız kesinlikle 4 GB VRAM olanını alın. Şu an 1400 TL gibi fiyatlara bulunuyor şu zamana göre fiyatlar kötü sayılmaz. Sadece 8 GB DDR3 RAM bakıyorum sırf 1866MHz diye 1400-1500 TL gel de gülme :D

Yeni konular

Geri
Yukarı