Çözüldü RAM yükseltmeden sonra mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

enesuznc

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarım 4 GB RAM ile çalışmaktayken RAM yükseltme için 8 GB RAM aldım. Taktım her şey sorunsuz tek sorun mavi ekran hatası alıyor olmam. RAM uyumluluğu vs. sorunsuzdur. Memtest ile test sonucu da olumludur. Herhangi bir sorun yok. Ben bu hatayı neden alıyorum.

Çözüm
Ben bu hatayı neden alıyorum.
Çorba RAM yaptığınız için alıyorsunuz. RAM'lerin değerlerinin aynı olması bir anlam ifade etmez. Kit almadığınız sürece bu tür sorunlar yaşarsınız. Sorun belleklerin senkron çalışamamasıdır. Bu yüzdendir ki Memtet86'da hata çıkmaz ama gerçek dünya kullanımında hata alırsınız. Çünkü bellekler tek başına arızalı olmasa da gecikme farkları yüzünden soruna yola açarlar. Bu gecikme hızlarının kağıt üstünde aynı olması bir şeyi değiştirmez...

Özellikleri aynı olursa sorun olmaz diyenlere itimat etmeyiniz. Bu kişiler tecrübesizdir.
RAM uyumluluğu vs. sorunsuzdur.
Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz? Bana elinizdeki RAM'ler çorba RAM gibi geldi. Dosyaları atın, bakalım.

Ben bu hatayı neden alıyorum.
Çorba RAM yaptığınız için alıyorsunuz. RAM'lerin değerlerinin aynı olması bir anlam ifade etmez. Kit almadığınız sürece bu tür sorunlar yaşarsınız. Sorun belleklerin senkron çalışamamasıdır. Bu yüzdendir ki Memtet86'da hata çıkmaz ama gerçek dünya kullanımında hata alırsınız. Çünkü bellekler tek başına arızalı olmasa da gecikme farkları yüzünden soruna yola açarlar. Bu gecikme hızlarının kağıt üstünde aynı olması bir şeyi değiştirmez...

Özellikleri aynı olursa sorun olmaz diyenlere itimat etmeyiniz. Bu kişiler tecrübesizdir.

Çözüm
Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz? Bana elinizdeki RAM'ler çorba RAM gibi geldi. Dosyaları atın, bakalım.

Şöyle söyleyeyim. Bilgisayardan pek anlamıyorum ve üzerinde çalıştığım bir program var. Bunun için 4 GB RAM yetersiz kalıyor. Notebook kullanıyorum. Ve CPU Z programı ile anakartımın DDR 4 2133 MHz RAM desteklediğini öğrenebildim. Dahili RAM de aynı şekilde 2133 MHz ile çalışmakta.

Çorba RAM yaptığınız için alıyorsunuz. RAM'lerin değerlerinin aynı olması bir anlam ifade etmez. Kit almadığınız sürece bu tür sorunlar yaşarsınız.

Özellikleri aynı olursa sorun olma diyenlere itimat etmeyiniz. Bu kişiler tecrübesizdir.

Çorba RAM yapmak derken tam olarak ne ifade etmek istiyorsunuz?

Çorba RAM yapmak derken tam olarak ne ifade etmek istiyorsunuz.
Mevcut RAM'inizi işkembe gibi düşünün. Yeni aldığınız da ezogelin olsun. İki yemeği karıştırırsanız ortaya çıkan sonuç çorbadır. Bu da midenizi bozar ki bozmuş da.

Bellekler kit olacak. Aynı kutudan çıkacak. 8+4 GB kit RAM yok.

Eğer cihazınızda gömülü RAM varsa bu durumda BIOS güncellemesi yapın. O zaman uyum artabilir.

Şöyle söyleyeyim.Bilgisayardan pek anlamıyorum ve üzernde çalıştığım bir proğram var.Bunun için 4 gb ram yetersiz kalıyor.Notebook kullanıyorum.Ve CPU Z programı ile anakartımın ddr 4 2133 mhz ram desteklediğini öğrenebildim.Dahili ram de aynı şekilde 2133 mhz ile çalışmakta.

Çorba RAM yapmak derken tam olarak ne ifade etmek istiyorsunuz.
Birbirinden farklı RAM’leri karışık olarak takmışsınız demek yani.

Gecikme farkları dediğiniz RAM takmadan önce programda gördüğüm CL 15’di. Yeni aldığım RAM sanırım CL 16.Ama bunu almadan önce bu farkın herhangi bir problem oluşturup oluşturmayacağını sordum. Ve kesinlikle bir problem olmaz diye bir yanıt aldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı