RAM'de CL farkı

Dark1914

Decapat
1574622823469.png

Arkadaşlar şu an sahip olduğum RAM bu, sanırım kendisi 14CL benim almak istediğim ise bu ram burada da 16CL her şeyiyle aynı fakat bir tek CL'leri uyuşmuyor sanırsam bu problem olur mu?

Hocam sizin RAM'iniz doğru hızında (2400 MHz) çalışmıyor. BIOS'tan XMP açmanız veya XMP verilerini elinizle girmeniz lazım.
DRAM frequency 1063 diyor, yani DDR4 hızı 2133'e yakın çalışıyor şu an JEDEC ayarında. XMP profilini aktifleştirirseniz DDR4 2400 MHz ve CL14 olarak çalışır.

Ayrıca iki RAM çubuğunu da CL16 olarak çalıştırabilirsiniz eğer CL16 bi çubuk satın alırsanız. CL14 ile CL16 arasında çok fark yok, ama eğer 400TL üzeri para harcayacaksanız gidip 3000MHz ve üstü iki çubuk alın, performansı çok daha yukarıda olacaktır.

RAM sıkıntısı çözüldü. 2 tane her şeyiyle aynı RAM'im var artık fakat şunu anlamadım, JEDEC ayarında XMP profilini etkinleştirirsem bir sıkıntı çıkmaz, değil mi? Aksine performans artar.

Devrik cümle kurmuşum. JEDEC ayarında XMP çalıştırmak demedim, "....çalışıyor şu an JEDEC ayarında, XMP profilini aktifleştir...." dedim. JEDEC ayarı diye bir şey yok, "JEDEC seviyesinde" anlamında kullandım. Konudaki ilk gönderideki "Timings Table"'a bakarsan senin ayarlarının JEDEC#7 ile aynı olduğunu görürsün. halbuki senin bellek çubuğun XMP-2400 sınıflandırılmış. Hem frekansı hem de zamanlamaları daha iyi çalışabilir eğer BIOS'a girip XMP'yi açarsan.

Devrik cümle kurmuşum. JEDEC ayarında XMP çalıştırmak demedim, "....çalışıyor şu an JEDEC ayarında, XMP profilini aktifleştir...." dedim. JEDEC ayarı diye bir şey yok, "JEDEC seviyesinde" anlamında kullandım. Konudaki ilk gönderideki "Timings Table"'a bakarsan senin ayarlarının JEDEC#7 ile aynı olduğunu görürsün. halbuki senin bellek çubuğun XMP-2400 sınıflandırılmış. Hem frekansı hem de zamanlamaları daha iyi çalışabilir eğer BIOS'a girip XMP'yi açarsan.

Tamamdır teşekkür ederim hocam, peki 2.ram geldikten sonra ve onu taktıktan sonra BIOS'ta başka bi ayar yapmama gerek yok değil mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı