RAM'de "Memory Management" hatası

WHKONIS

Decapat
Merhabalar,
6 Ay önce şöyle bir problemle karşılaştım.
"Sürekli BSoD yiyorum ve bir türlü çözemedim. Ne oldu da yemeye başladım: i7 6700K'dan Ryzen 3900X'e geçtikten 15 gün sonra ne olduysa oldu... Yediğim BSoD'lar: Yüzde 90 Memory management Diğerleri critical proces ve kernel. Neler yaptım: SSD, SATA ve M.2 hepsine teker teker fresh Windows yükledim. BIOS güncelledim. Memtest ile RAM'leri test ettim. Sonuçlar temiz. Burner testi ile diğer testler de temiz Çıktı. Farklı anakart ile denedim. RAM MHz ve voltaj değerlerini ayarladım. Herhangi bir akım problemi olabilir diye tüm bağlantıları kontrol ettim. Farklı evde kurdum bilgisayarı. Sonunda bilgisayarcıya götürdüm. Ne oluyorsa bilgisayar orada çalışıyor, eve getirince bozuluyor."
Sorunun RAM'den olduğunu anlayınca RAM'leri değiştirdik. Nasıl olduysa 2 RAM'de aynı anda bozulmuş. 3 gün önce yeni aldığım RAM'lerle de aynı problemi yaşamaya başladım. En azından sorunun RAM'den kaynaklı olduğunu biliyorum artık. Hemen teste soktum ve test sonucu yine temiz. Ama bu sefer farklı olarak stres testten geçemiyor. Yeni RAM'lerle yaptığım testler:
1. RAM 1, 2, 3, 4. slotta düzgün çalışıyor.
2. RAM hangi slota sokarsam sokayım testte kalıyor.
1 Ve 2'yi 1-3, 2-4 Dual olarak taktığımda ise yine testte kalıyor.
Ya çok şansızım ilk kullandığım RAM'lerin ömrü dolmuştu ve bozulmuştu. Sonradan aldığım ikinci aldığım RAM'de hatalı çıktı. Hatalı çıksa bile 3 aydır problem çıkmaması çok şaşırtıcı. Ya da bir şey RAM'leri yiyor. Peki RAM'leri ne yiyebilir?
1- XMP?
2- Fazla render almak?
3- Elektrik? - Harici UPS kullandığım için şebekeden gelen değişimlerden etkilenmiyorum. Bilgisayardaki güç kaynağı bozulduysa, ilk önce anakarta hasar vermesi gerekmez mi RAM'den önce?
4- Anakart?

Merhaba,

Konu açamadığım için arkadaşa açtırmıştım ama üyeliğim bu sırada onaylandı. Konu başlığı bana ait.

RAM'ler 2 - 4 şeklinde takılıydı.
RAM'lerin SPD'sini atamam çünkü birini çıkarttım ve garantiye değişime gönderdim.

Minidump dosyaları:

İlgilendiğin için çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Sorun yaşayan sizsiniz galiba.

Tamam.

Rica ederim.

Genel olarak RAM hatası gözüküyor.

Ekran kartı sürücü güncel mi? Eğer güncel değilse güncelle.

"sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Güvenilir bir anti virüs ile sistemi tarat. Virüs bulursa temizleyin. Kaspersky ile yapabilirsin.

BIOS güncelleyin. Bu sürüme 7B79vHA güncelleyin.

Merhaba,

Sorun yaşayan sizsiniz galiba.

Tamam.

Rica ederim.

Genel olarak RAM hatası gözüküyor.

Ekran kartı sürücü güncel mi? Eğer güncel değilse güncelle.

"sfc /scannow" rehberini uygula.
SFC /scannow komutu nedir? Ne işe yarar? | Technopat Sosyal

Güvenilir bir anti virüs ile sistemi tarat. Virüs bulursa temizleyin. Kaspersky ile yapabilirsin.

BIOS güncelleyin. Bu sürüme 7B79vHA güncelleyin.
DDU ile temizleyip kurdum ekran kartını.

Sfc scannow yapmıştım zaten.

Antivirüsle tarattığım da tertemizdi bilgisayar.

BIOS 7B79vHA sürümüne güncellenmiş halde.

Sıkıntı RAM'de olduğuna %99 eminim. Zaten şu an sıkıntılı RAM'i çıkartıp problemsiz bilgisayarı çalıştırabilmemden ve stres teste hata vermemesinden de RAM'i gösteriyor problem. Ama esas soru RAM'i ne bozabilir?

6 ay önce 2 tane RAM bozuldu. Onlar eskimişti zaten desek bile iki RAM'in aynı anda bozulması mümkün mü? Üstüne bir de yeni aldığım RAM bozuldu. Şimdi garantiden yeni RAM aldıktan sonra da aynı problemi yaşamamak için ne yapabilirim?

Yeni konular

Geri
Yukarı