RAM'e OC yapma işlemciyi güçlendirir mi?

MelihKesgin X99

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Gigabyte B550 GAMING X V2
Ryzen 5 5500
RX6600
3000MHz 16GB Gskill
Meslek
Öğrenci
Anakart
Gigabyte B550 GAMING X V2
İşlemci
R5 5500
RX6600 ve R5 5500 ikilisini kullanıyorum, pek çok oyunda hiçbir sorun yaratmıyor fakat FPS'nin yüksek olduğu rekabetçi oyunlarda işlemci %90'lara dayanıyor. Takılma gibi bir durum olmuyor ama yine de rahatsız edici geliyor. Birkaç yerde RAM'lerin hızlarını artırarak veya CL değerlerini düşürerek işlemcinin performansının %10-%20 arasında arttığını gördüm, bunun doğru olup olmadığını bilmiyorum.

Bilgisi olan varsa aydınlatsın. Hem merakımdan hem de işe yarayacaksa neden olmasın diye RAM'lerimi OC yapmak istiyorum, az önce de bir nedenden dolayı kasayı söktüğümde RAM'lerin hizasına bir fan yerleştirdim. 😃 belki soğutmaya faydası olur.

RAM'ler bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
RX6600 ve R5 5500 ikilisini kullanıyorum, pek çok oyunda hiçbir sorun yaratmıyor fakat FPS'nin yüksek olduğu rekabetçi oyunlarda işlemci %90'lara dayanıyor. Takılma gibi bir durum olmuyor ama yine de rahatsız edici geliyor. Birkaç yerde RAM'lerin hızlarını artırarak veya CL değerlerini düşürerek işlemcinin performansının %10-%20 arasında arttığını gördüm, bunun doğru olup olmadığını bilmiyorum.

Bilgisi olan varsa aydınlatsın. Hem merakımdan hem de işe yarayacaksa neden olmasın diye RAM'lerimi OC yapmak istiyorum, az önce de bir nedenden dolayı kasayı söktüğümde RAM'lerin hizasına bir fan yerleştirdim. 😃 belki soğutmaya faydası olur.

RAM'ler bu.
Rekabetçi oyunlarda CS-VALO-APEX-WARZONE-PUBG gibi oyunlar işlemci odaklıdır ve ekran kartından çok işlemci daha önemlidir. Ramlerin 3200 veya 3600mhz ramlerse OC yapmaya gerek yok çünkü adam akıllı performans artışı yakalamazsın bile.

Rekabetçi oyunlarda CS-Valorant-Apex-Warzone-PUBG gibi oyunlar işlemci odaklıdır ve ekran kartından çok işlemci daha önemlidir. RAM'lerin 3200 veya 3600MHz RAM'lerse OC yapmaya gerek yok çünkü adamakıllı performans artışı yakalamazsın bile.

Bende öyle düşünüyordum fakat çok fazla video var YouTube'da 3800-4000MHz ve CL16-17 olacak şekilde OC yapıyorlar ve bariz şekilde FPS artıyor. AMD'nin önerdiği CL16-3600MHz ama yüksek performans için arttırabilirsiniz diyor.
Önrek olarak
1700938615874.png

Rekabetçi oyunlarda CS-VALO-APEX-WARZONE-PUBG gibi oyunlar işlemci odaklıdır ve ekran kartından çok işlemci daha önemlidir. Ramlerin 3200 veya 3600mhz ramlerse OC yapmaya gerek yok çünkü adam akıllı performans artışı yakalamazsın bile.

Gayet yakalar. İşlemcim 5600G, ekran kartım RX 6600. Grafik ayarları düşük-orta karışık.

3600 MHz CL18 XMP

3933 MHz CL17 Manuel OC

5500 ile 4733 MHz bile çalıştırabilirsin şanslıysan.

Gayet yakalar. İşlemcim 5600G, ekran kartım RX 6600. grafik ayarları düşük-orta karışık.

3600 MHz CL18 XMP.

3933 MHz CL17 manuel OC.

5500 ile 4733 MHz bile çalıştırabilirsin şanslıysan.

Nasıl başlamam gerekiyor, nereden nasıl ayar yapmam lazım. Yardımcı olabilir misin?

Doğru ve stabil bir Overclockda mükemmel performans alınabilir. Bizzat kendim denedim.

Doğru ve stabil bir overclockda mükemmel performans alınabilir. Bizzat kendim denedim.

Bunun için bir rehber var mı, veya nasıl bir yöntem izlemem gerekiyor. İşlemcileri çok fazla kez OC yaptım fakat RAM işi çok karmaşık geldi.

Nasıl başlamam gerekiyor, nereden nasıl ayar yapmam lazım. Yardımcı olabilir misin?

Ekran görüntüsü atar mısın? Elindeki belleklerde Hynix CJR var. Benim 3933 MHz CL17 yaptığım çip de bu.

DRAM Frequency 4000 MHz
FCLK Frequency 2000 MHz
DRAM Voltage 1.4V
CPU SOC Voltage 1.2V
tCL veya CAS Latency 18
tRCDRD 21
tRP 21
tRCDWR 8
tRAS 29
tRC 72 girip şu teste sokar mısın?

Görüntü alamazsan BIOS pilini sökebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı