RAM'e OC yapmak ömrünü azaltır mı?

Wlyns

Centipat
Makaleler
4
Arkadaşlar ileride alacağım 3600MHz RAM'i 4000MHz yapacağım OC ile ömrünü azaltır mı? RAM'in tabii anakartı da RAM'e göre alacağım.

buton22

Picopat
Arkadaşlar ileride alacağım 3600MHz RAM'i 4000MHz yapacağım OC ile ömrünü azaltır mı? RAM'in tabii anakartı da RAM'e göre alacağım.
Düzgün OC yapmazsanız ömrünü yaptığınız an bile bitirebilirsiniz ama düzgün yaparsanız ömrü ve performansı artar diye biliyorum.

Typhon18

Hectopat
Düzgün yaparsanız sıkıntı olmaz ama bence gerek yok çünkü 3200MHz'den sonrası doğru düzgün fark edilmiyor bile. Ömür işi bence şans.

Kalyoncu

Centipat
Yer
Ladin Minecraft Köyü
Ben sevmediğim Longline RAM'ları gümlettim o şekilde beyin olmadığı için ama düzgün attım BIOS destekliyordu.

Yani bu ne demek oluyor RAM dandikse patlatmak istiyor olabilir.

Typhon18

Hectopat
Hocam ben yanlış biliyor olabilirim ama Ryzen sistemlerde O.C ile 3733'den yukarısı açılmıyordu herhalde.

Dutchman

Hectopat
Makaleler
1
Yer
The Deck of Dutchman
XMP profillerinden bahsediyorsanız fabrikanın desteklediği frekansları vereceği için hiçbir sorun olmaz. Ancak XMP profillerinin de üstünü kastediyorsanız doğru voltaj ve frekans ayarlarıyla bir sorun olacağını düşünmüyorum. Ömrü hakkında bir bilgim yok maalesef ancak azalacağını düşünüyorum aşırı OC durumlarında.

Yer
Cehennemin dibi.
Hocam ben yanlış biliyor olabilirim ama Ryzen sistemlerde O.C ile 3733'den yukarısı açılmıyordu herhalde.
Maalesef yanlışınız var, şuradan kontrol edebilirsiniz.
Screenshot_1.png

Yeni konular

Yukarı