RAM'e Undervolt Yapmak Mümkün mü?

MSI Command Center programında voltaj 1.36v gözüküyor, default 1.21v yazıyor. BIOS üzerinde DRAM VOLTAGE ayarında "AUTO" yazıyor, 1.3v yapıp denemek istiyorum.

Bilgisayarın açılmaması gibi bir sorunla karşılaşır mıyım? Daha önce işlemciye undervolt yaparken başıma geldi, ondan soruyorum.

Bilgisayarın açılmaması gibi bir sorunla karşılaşır mıyım? Daha önce işlemciye undervolt yaparken başıma geldi, ondan soruyorum.
Açılır, görüntü gelmeyebilir. Bunun için memory retry count diye bir değer var. Oraya kaç yazarsan sistem o kadar açmayı dener ardından değerleri sıfırlar. Yani 2 yazarsan iki kere açmayı dener, olmazsa otomatik resetler. En kötü clear CMOS pinlerine tornavida değdirir, 5 saniyede sıfırlarsın BIOS'u.

Açılır, görüntü gelmeyebilir. Bunun için memory retry count diye bir değer var. Oraya kaç yazarsan sistem o kadar açmayı dener ardından değerleri sıfırlar. Yani 2 yazarsan iki kere açmayı dener, olmazsa otomatik resetler. En kötü clear CMOS pinlerine tornavida değdirir, 5 saniyede sıfırlarsın BIOS'u.

Hocam bu ayar nerede? DRAM VOLTAGE kısmına 1.3v girip deneyecektim, göremedim.
IMG_20190721_210551-1.jpg

Test fazla uzun sürmüyor aslında. Yine de test edin derim. Ben de haftalarca CS:GO oynamıştım ancak PUBG'de crash vermişti.
Aga ben Dram Voltage'ı MSI uygulamasından düşürdüm yanlışlıkla PC dondu sonra korktum kapadım geri açtım uygula dediğim için geri kapandı sonra hızlıca görev yöneticisinden kapadım uygulamayı silip tekrar yükledim sorunsuz gözüküyor şuan sakın düşürmeyin şimdi tedirgin oluyorum acaba yandı mı ramler sorun çıkarttı mı diye nasıl kontrol ederim memtest yapsam çıkar mı? Test ettim GTA 5'te ve Apex Legends'ta eskiden GTA'da 12GB ram yerken şuan nedense 9 yiyor ve Apex'te de 10 yiyorken 8,5 oldu nedeni anlamadım CPU-Z'de frekans ve dual channel özelliği sorunsuzdu.

Geri
Yukarı