Çözüldü RAM'i 3600 MHz yapınca sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Mehmet18

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi akşamlar. Bir sistem topladık abime RAM'leri 3600 MHz çektim d.o.c.p ayarını bulamadan sistem siyah ekranda kaldı. Yardımcı olur musunuz?

Çözüm
Anakartın hemen alt tarafında CLRTC pinleri var 2 tane, fotoğrafta da işaretledim zaten. O pinleri iletken bir maddeyle bilgisayarın fişi çekikken 10-15 saniye boyunca birbirine değdir ve gücü verip tekrar çalıştır sistemi.

Adsız.png

1703271811306.png
Dümdüz 3600 yaparsanız açılmaz tabii, o frekansı stok haliyle kaldıramadığı için siyah ekranda kalmıştır. CMOS clear veya BIOS pilini çıkartıp 2-3 dk bekleyip tekrar takarsanız BIOS sıfırlanmış olur ve görüntü de gelir.

BIOS pilini çıkardım bekliyorum.

Dümdüz 3600 yaparsanız açılmaz tabii, o frekansı stok haliyle kaldıramadığı için siyah ekranda kalmıştır. CMOS clear veya BIOS pilini çıkartıp 2-3 dk bekleyip tekrar takarsanız BIOS sıfırlanmış olur ve görüntü de gelir.

Yine görüntü gelmiyor siyah ekran.

CMOS clear yapmayı deneyin bir de, BIOS pili işe yaramıyor bazen. Nasıl yapıldığını bilmiyorsanız anakart modeli paylaşın.

ASUS B450M-K II.

CMOS clear yapmayı deneyin bir de, BIOS pili işe yaramıyor bazen. Nasıl yapıldığını bilmiyorsanız anakart modeli paylaşın.

Bulabildiniz mi hocam çözümünü? RAM vs yanmış olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartın hemen alt tarafında clrtc pinleri var 2 tane, fotoğrafta da işaretledim zaten. O pinleri iletken bir maddeyle bilgisayarın fişi çekikken 10-15 saniye boyunca birbirine değdir ve gücü verip tekrar çalıştır sistemi.

Eki Görüntüle 2061680

Eki Görüntüle 2061681

Tornavida ile yapiyorum.

Hocam çok teşekkür ediyorum muhteşem bir forum.

Bir de RAM MHz nasıl ayarlarım? İslemci fanı da biraz sesli çalışıyor.

Tornavida ile yapiyorum.

Hocam çok teşekkür ediyorum muhteşem bir forum.

Bir de RAM MHz nasıl ayarlarım? İslemci fanı da biraz sesli çalışıyor.

XMP veya DOCP ayarından RAM hızlarını ayarla, öyle yaparsan RAM'ler kendi profilinde çalışacağı için daha stabil olur, siyah ekran gibi sorunlar da olmaz. İşlemci fanını da BIOS'tan veya Windows altından üçüncü parti uygulamalarla ayarlayabilirsin.

XMP veya DOCP ayarından RAM hızlarını ayarla, öyle yaparsan RAM'ler kendi profilinde çalışacağı için daha stabil olur, siyah ekran gibi sorunlar da olmaz. İşlemci fanını da BIOS'tan veya Windows altından üçüncü parti uygulamalarla ayarlayabilirsin.

Sessiz modda bile sesli çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı