RAM'in çift kanal çalıştığı nasıl anlaşılır?

ayy4sh

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.

PC de 2*16 (32 GB) RAM takılı. Bunlarin çalışma sistemi nasıl öğrenmek istiyorum. Dual olarak çalışıyor mu? Yanlış hatırlamıyorsam 1. ve 2. slota takılı. Bilgisi olan yardımcı olabilir mi? Ekte CPU-Z'den görüntü ekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20230606_142350.jpg
    IMG_20230606_142350.jpg
    196,8 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG_20230606_142355.jpg
    IMG_20230606_142355.jpg
    194,2 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleyen: Moderatör:
Channel karşısında dual veya 2x64-bit yazması gerekiyor hocam sizinki tek kanal çalışıyor.

Hocam anakartınızda açık ve koyu renkli olmak üzere 2'şer tane ram slotu var. İki RAM'i de aynı renk slotlara takarsanız dual channel olarak çalışacaktır.

Son düzenleme:
32GB olarak görmeseydi çift kanal çalışmazdı diye düşünüyorum. 4 slotlu bir anakarta sahipseniz eğer 1 ve 3. kanala takmanız daha performanslı olur diye düşünüyorum.
Asus prime b560 plus anakart var 4 ram slotlu

Channel karşısında dual veya 2x64-bit yazması gerekiyor hocam sizinki tek kanal çalışıyor.

Hocam anakartınızda açık ve koyu renkli olmak üzere 2'şer tane ram slotu var. İki RAM'i de aynı renk slotlara takarsanız dual channel olarak çalışacaktır.
Teşekkür ederim 🖐️

4 slot var ramleri 1-3 olarak değiştireceğim

Anakartınız kullanım kitapçığında 2 RAM'iniz varsa hangilerine takmanız gerektiği yazıyordur. Genellikle 1 ve 3 oluyor veya 2 ve 4 bir kitapçığa bakmanızı tavsiye ederim.
Kitapcigim yok ama dediğiniz gibi 1ve3 olarak takacagim netten de Asus b560 plus anakarti araştıracağım sağolun

4 slot var ramleri 1-3 olarak değiştireceğim

Kitapcigim yok ama dediğiniz gibi 1ve3 olarak takacagim netten de Asus b560 plus anakarti araştıracağım sağolun

Rica ederim.

4 slot var RAM'leri 1-3 olarak değiştireceğim.

Kitapcigim yok ama dediğiniz gibi 1ve3 olarak takacagim netten de ASUS B560 Plus anakarti araştıracağım sağ olun.

Hocam şimdi kılavuzu bulup baktım 2 ve 4. slota takmalısınız önerilen takma şekli öyle.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20230816-004008~2.png
    Screenshot_20230816-004008~2.png
    112,9 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Rica ederim.

Hocam şimdi kılavuzu bulup baktım 2 ve 4. slota takmalısınız önerilen takma şekli öyle.
Emeginiz için çok teşekkür ederim. Bu konuyu açmamin sebebi FPS sorunu yaşıyorum. Belki düzelme olur diye aslında. Artık yine olmazsa anakart işlemci ve ramleri değiştireceğim 🙄 tekrardan teşekkürler

Emeginiz için çok teşekkür ederim. Bu konuyu açmamin sebebi FPS sorunu yaşıyorum. Belki düzelme olur diye aslında. Artık yine olmazsa anakart işlemci ve ramleri değiştireceğim 🙄 tekrardan teşekkürler
Hocam PUBG'de fps sorunu yaşadığınız için böyle bir çözüme başvurduysanız çok bir şey beklemeyin. Görebileceğiniz en rezalet optimizasyon PUBG'de. Hatta optimizasyonu yok bile diyebiliriz. Mithrain bile 4090 ve i9 13. nesil ile anca oynanabilir hale getirdi oyunu.

Geri
Yukarı