RAM'in darboğaza etkisi var mı?

balvenie

Hectopat
Elimde 4GB RAM bulunuyor. Diğerini alana kadar (yaklaşık 1-2 hafta) 4GB ile idare etmek zorundayım. E5450 işlemcim de GTX 950 Strix modeliyle 720p çözünürlükte maksimum ayarlarda %15 darboğaz yapıyor. Genelde RAM kullanımım 3,8-3,9 civarlarında oluyor ve RAM kullanımı böyle yüksekse alt+tab bile yapılmıyor. RAM'in darboğaza etkisi olur mu?
@Maudit

RAM darboğaz yapmaz, oyunda ani FPS düşüşleri ve takılmalar yapar.

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM darboğaz yapmaz, oyun da ani FPS düşüşleri ve takılmalar yapar.
O da bir darboğazdır sonuçta 😁 Yani bence yapar. Sonuçta FPS yüksekken takılmalar oluyorsa ya işlemci tabanlıdır ya da RAM tabanlıdır. Buna da genel olarak darboğaz denir.

Elimde 4GB RAM bulunuyor. Diğerini alana kadar (yaklaşık 1-2 hafta) 4GB ile idare etmek zorundayım. E5450 işlemcim de GTX 950 Strix modeliyle 720p çözünürlükte maksimum ayarlarda %15 darboğaz yapıyor. Genelde RAM kullanımım 3,8-3,9 civarlarında oluyor ve RAM kullanımı böyle yüksekse alt+tab bile yapılmıyor. RAM'in darboğaza etkisi olur mu?
@Maudit

Bir defa GTX 950 ile en azından 1080P kullanırsan darboğaz %15 den %1-2 arasına geriler ki bu seni oldukça rahatlatır. Ufak bir OC işlemiyle de bunun üstesinden gelirsin rahatlıkla. GTX 950 biraz ağır olmuş o sisteme. Ya da oyun ayarlarını en yüksek ayarlara getirerek FPS' den feragat eder ve işlemciye binen darboğazın üstesinden gelirsin. Ama tamamen çözünürlüğün düşüklüğünden kaynaklanıyor şu an ekran kartı darboğazı. 4GB RAM' in de neredeyse tamamını kullanıyorsun bu da artık yapabilecek işlemlere karşı bilgisayarın gününün yetmediğini gösteriyor. 4GB daha eklediğinde büyük bir fark yaratacaktır bilgisayarına.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Maudit Düşük ayarlarda oynuyorum ekran kartı %60 gibi bir darboğaz yaşıyor ama çok daha yüksek FPS'leri görüyorum. Yüksek ayarlar ile düşük ayarlar arasında pek bir fark yok gibi zaten görsel olarak. (Gölgeler hariç)

@Maudit Düşük ayarlarda oynuyorum ekran kartı %60 gibi bir darboğaz yaşıyor ama çok daha yüksek FPS'leri görüyorum. Yüksek ayarlar ile düşük ayarlar arasında pek bir fark yok gibi zaten görsel olarak. (Gölgeler hariç)
Yüksek veya düşük ayarlardan ziyade işlemci daha çok çözünürlükten etkileniyor. Çözünürlük ne kadar yükselirse yük işlemciden ekran kartına geçiyor. Sen 720p oynadığın için darboğaz meydana geliyor.

Etkisi olur, oynadığınız oyunlara bağlı olarak. Açık dünya oyunları için günümüzde 8 GB bellekler bile sınırda dolaşıyorken 4 GB bellek yetersiz kalacaktır.

4gb devri bitti hocam 8gb da sonlara doğru geliyor bazı güncel oyunlar 8 den yüksek kullanmaya başladı bile yakında 8gb da yetersiz kalacak :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı