RAM'ler depolama olarak kullanılabilir mi?

Makaleler
9
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Günümüzde 64 GB'e kadar RAM takılabiliyor orta segment anakartlara ve bu RAM'ler saniyede 25 GB civarı okuma ve yazma hızına sahip.

Şu anki tasarıma göre elbet kullanılamaz, RAM'ler elektrik gidince tüm veriyi boşaltacak şekilde tasarlandılar veya bunun gibi bir şey, biliyorum. Benim sorum bu RAM'leri HDD'lerdeki gibi içine yüklenen verileri saklayacak şekilde üretmek, tasarlamak mümkün mü? Eğer mümkün değilse neden RAM'lerde kullanılan çiplerle SSD üretmiyorlar? PCI express portu mu yavaş kalıyordu şu ana kadar yoksa çipler mi engelliyor?

Mümkün hatta var. RAMdisk olayını araştırabilirsiniz.
Peki hocam 20 GB RAM'e Windows kuramayız değil mi? Bir şekilde elime 3 tane 4 ve 1 tane 8 GB RAM geçti de 🙂 Sizce en az kaç GB gerekir Windows için? Yapılan masrafa değer mi? PCIe 3.0 M.2 SSD'lere göre ne kadar fark olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki hocam 20 GB RAM'e Windows kuramayız değil mi? Bir şekilde elime 3 tane 4 ve 1 tane 8 GB RAM geçti de 🙂 Sizce en az kaç GB gerekir Windows için? Yapılan masrafa değer mi? PCIe 3.0 M.2 SSD'lere göre ne kadar fark olur?
Ben daha henüz RAMdisk için hazır olduğumuzu düşünmüyorum. Eğer çok yüksek boyutlu belleklere sahipseniz belki. Mesela workstation sistemlerin bazılarında devasa bellek desteği ve devasa boyutlarda bellekler oluyor. O tarz sistemlerde daha mantıklı kullanmak.

M.2 disklerden yine hızlı RAMdisk.

20GB üzerine belki XP kurulabilir ama değmez. Linux dağıtımları felan kurulabilir.

Merhaba,

Bazı sunucu sistemlerinde buna uygun bellek ve medyalar mevcut. Ama bu sistemler hem aşırı pahalı hemde temini zor: Hem uyumlu anakart hemde uyumlu bellek olarak. Bunun yerine NvME PCI4.0 X4 disklere ve uyumlu anakartları temin etmeniz ve kullanmanız çok çok daha kolay olacaktır.

Mevcut sistemde RamDisk yaratmak kullanmak basit tabiki ama böyle bir çözüm elektrik kesintileri ve elektrik dalgalanmalarından çok çabuk etkilenecektir.

İyi çalışmalar.
Güncelleme,

LinusTechTips, yakın vakitte birtane incelemiş ve nekadar gereksiz olduğunu açıklamıştı videosunda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı