RAM'ler Dual Channel çalışıyor mu?

Stucknela

Hectopat
Crucial Ballistix RAM'im vardı. 8 GB 3200 MHz CL16.
Corsair LPX RAM yeni aldım yine aynı özelliklerde.

Başta bilgisayar açılmadı falan kapat aç yaptım, kaç kere BIOS sıfırladım, yeni RAM'i tekli taktım. kah açıldı kah açılmadı fakat sonunda ikisini birden takıp bilgisayarı açmayı başardım.

XMP açık. CPU-Z de channels kısmı Dual yazıyor. Acaba RAM'ler Dual çalışıyor mu?

Bir de sadece Crucial olan RAM XMP açıkken 3200 MHz de calısıyordu. Diğeri ise XMP açsam bile 2133'ten cıkmıyordu yukarıya. Şu an ise ikisi de takılı XMP açık 2133 MHz gösteriyor BIOS ekranında. Fakat CPU Z de NB Frequency fotografta göründüğü gibi 3800'lere cıkıyor.

Yeni aldığım RAM neden XMP ile 3200 MHz'ye cıkmamıs olabilir? Bir arıza falan söz konusu olabilir mi? Tek taktığımda da çıkmadı çünkü.
Ve şu an anakartta neden 2133 MHz gösteriyor? Tek RAM ile 3200 MHz gösteriyordu.
Sistemin geri kalanı şu şekilde:
  • MSI B560M-A Pro anakart.
  • i3 10100F işlemci.
  • Shaphire R7 265 ekran kartı.

Ekran Alıntısı.PNG

IMG_20231211_133607.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Crucial Ballistix RAM'im vardı. 8 GB 3200 MHz CL16.
Corsair LPX RAM yeni aldım yine aynı özelliklerde.

Başta bilgisayar açılmadı falan kapat aç yaptım, kaç kere BIOS sıfırladım, yeni RAM'i tekli taktım. Kah açıldı kah açılmadı fakat sonunda ikisini birden takıp bilgisayarı açmayı başardım.

XMP açık. CPU-Z de channels kısmı Dual yazıyor. Acaba RAM'ler Dual çalışıyor mu?

Bir de sadece Crucial olan RAM XMP açıkken 3200 MHz de calısıyordu. Diğeri ise XMP açsam bile 2133'ten cıkmıyordu yukarıya. Şu an ise ikisi de takılı XMP açık 2133 MHz gösteriyor BIOS ekranında. Fakat CPU Z de NB Frequency fotografta göründüğü gibi 3800'lere cıkıyor.

Yeni aldığım RAM neden XMP ile 3200 MHz'ye cıkmamıs olabilir? Bir arıza falan söz konusu olabilir mi? Tek taktığımda da çıkmadı çünkü.
Ve şu an anakartta neden 2133 MHz gösteriyor? Tek RAM ile 3200 MHz gösteriyordu.
Sistemin geri kalanı şu şekilde:
  • MSI B560M-A Pro anakart.
  • i3 10100F işlemci.
  • Shaphire R7 265 ekran kartı.

Eki Görüntüle 2048920

Eki Görüntüle 2048921

1. resimde sağ üstte (channels: Dual) yazıyor. Evet Dual çalışıyorlar.

Bilemiyorum hocam Corsair olanda belki bir hata olabilir ya da 2 RAM birbirleriyle uyuşmuyor olabilir. Anakartınızda 2 tane slot olduğunu gördüm 2 RAM'in yeriini değiştirip denediniz mi?

Bilemiyorum hocam Corsair olanda belki bir hata olabilir ya da 2 RAM birbirleriyle uyuşmuyor olabilir. Anakartınızda 2 tane slot olduğunu gördüm 2 RAM'in yeriini değiştirip denediniz mi?

Denemedim de denemeye de korkuyorum. Açana kadar 2 saat ugrastım sök tak BIOS sıfırla falan. Ama deneyeceğim bugün sanırım bakalım.

3200 MHz çalışıyorlar, BIOS'da gözükeni önemsemene gerek yok. Belleklerin tek kanal çalışma ihtimali yok, birbirleriyle uyumsuz çalışma ihtimalleri var.

Birbirleriyle uyumsuz çalışıp çalışmadığını nereden anlayacağız. Uyumsuz ise iade edeceğim çünkü.
Ve 3200 MHz çalıştığını nasıl anlıyoruz.

3200 MHz çalışıyorlar, BIOS'da gözükeni önemsemene gerek yok. Belleklerin tek kanal çalışma ihtimali yok, birbirleriyle uyumsuz çalışma ihtimalleri var.

Hocam RAM'lerim uyumlu olup olmadığını anlayabilir miyim herhangi bir testle? Ona göre iade edeyim. @William Butcher

Son düzenleme:
Birbirleriyle uyumsuz çalışıp çalışmadığını nereden anlayacağız. Uyumsuz ise iade edeceğim çünkü.
Ve 3200 MHz çalıştığını nasıl anlıyoruz.

Hocam RAM'lerim uyumlu olup olmadığını anlayabilir miyim herhangi bir testle? Ona göre iade edeyim. @William Butcher

Şunu kullanabilirsin.

Geri
Yukarı