RAM'ler Dual channel çalışıyor mu?

3200MHz olarak çalışmaları lazım fakat 1600 gibi bir sayı yazıyor, sebebi nedir, normal mi acaba?

Evet evet normal, oradaki 1600MHz'i iki ile çarpınca RAM frekansınız ortaya çıkıyor, yani 3200MHz.

Resimde ki gibi olmalı yani

0d7accde8b8063ea9daed0d8ee78ce1e.png

@William Butcher @ilkerp

Çalışırlar fakat yanlış takmışsın. 8-16-8-16(16-8-16-8 değil dediğim şekilde olmalı) şeklinde takman gerekiyor simetrik olması için. Flex Channel çalışacaktır bu taktığın şekilde.
8-16-8-16 taktım zaten hocam, en soldaki 1. slotsa doğru takmışımdır yani

evet hocam öyle taktım yine de teşekkürler ilgilendiğiniz için
resimlerde anlamadığım şekilde 1 ve 2ye 8, 3 ve 4e 16ları takmışım gibi gösteriyor ama 8ler 1 ve 3e 16lar 2 ve 4e takılı olduğuna eminim, 16lıklar gelmeden 1-2 gün önce 1 ve 3. slotlara yerleştirmiştim çünkü 8leri, orada bir karışıklık oldu sanırsam kusura bakmayın

Son düzenleme:
@Teknik Servis.

RAM'leri ayrı ayrı alarak ilk olarak uyumsuzluk sorununu göze almışsınız. Uyumluysa bir sorun olmaz fakat Flex olarak çalışır.

Çift kanal için gereken:
  • Simetrik olarak yerleştirilmesi.
  • DIMM yapılandırmasının uyumlu olması.
  • Eşit boyutta olması.
Sizin bellekleriniz eşit boyutta olmadığı için çift kanal değil de Flex olarak çalışacak. Bu durumda:
  • Simetrik yerleştirilmiş olur.
  • 16 GB bellekten 8 GB alınacak ve diğer bellekten de 8 GB alınıp burası çift kanal çalışacak. 16 GB bellekten kalan 8 GB bellek de tek kanal modunda çalışmış olacak.
Yani:
  • Toplam bellek: 24 GB.
  • Çift kanal çalışan bellek miktarı: 16 GB. (8 + 8 GB.)
  • Tek kanal çalışan bellek miktarı: 8 GB. (16 GB bellek modülünden kalan 8 GB.)
  • Performans da çift kanala göre biraz daha düşük olabiliyor yerine göre fakat tek kanaldan daha iyi.
Elinizdeki bellekleri satıp 16 + 16 GB veya 8 + 8 GB almanız daha iyi olurdu.

Bende şu mesajdaki olay çalışıyormuş. Çok iyi anlatmış yazayım dedim.

1703006628213.png

Geri
Yukarı