Çözüldü RAM'ler kaç MHz'de çalışıyor?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

gemiciadam

Kilopat
Yer
İzmir - KARŞIYAKA
Daha fazla  
Meslek
Gemi İnşaatı / Makina Mühendisliği
Merhaba arkadaşlar, kendi sistemimde normalde 2 adet Corasir 8 GB 3600 MHz RAM kullanıyordum. Fakat abime bir adet RAM'i verdim geçici bir süreliğine. Ben bir süre 8 GB ile sistemi kullanmaya devam ettim fakat birçok oyunda Ultra veya high ayarlarda RAM kullanımı 8 GB üzerine çıkmaya çalıştığını fark ettim. RAM kullanımı 7300 MB civarlarına dayanıyordu, misal Cyberpunk 2077 oynarken kasıyordu takılmalar çok fazlaydı. Elimde bir tane HP yatay ofis kasası mevcut. i5 6500 işlemcili bu kasanın içinde 4 GB Samsung marka DDR4 RAM var. Bunu kendi sistemime taktım. Fakat üstünde RAM'in 2400T yazıyordu. Benim düşüncem 2400 MHz bir RAM olmasıydı. Bir videoda gerçi farklı MHz değerleri içindi fakat 3000 MHz ile 3600 MHz RAM arasında FPS farkı olmadığını izlemiştim. Sonuca geleyim bu RAM'i sistemime taktım sistemde 12 GB olarak görüyorum. Hatta BIOS'ta, CPU-Z ve görev yöneticisinde RAM çalışma hızları 3600 MHz olarak gözüküyor. Benmi yoksa yanlış anladım olayı. RAM takviyesini yaptıktan sonra Waships oyununu açtım herhangi bir mavi ekran hatası almadım hattta RAM kullanımı 8700 MB civarını geçmişti. Son olarak normalde anakarımda XMP ile RAM'ler 3600 MHz oluyordu. Fakat XMP bu sefer desteklenmiyor yazıyor. Yeni RAM'i takınca parça değişikliği algılandı diye mesaj geldi BIOS'tan masaüstüne geçti. Resimleri ekliyorum rica etsem bir kontol eder misiniz?

Sistem özellikeri;
  • Ryzen 5 3600
  • MSI Mortar Max B450M
  • Zotac RTX 3070
  • 12 GB RAM
  • Thermaltake 600W 80+

Dosya Ekleri

• ram frekansı.png
    ram frekansı.png
    15,8 KB · Görüntüleme: 45
  • e0b1a370-d0db-4dc9-b744-aae0b445130e.jpg
    e0b1a370-d0db-4dc9-b744-aae0b445130e.jpg
    306,7 KB · Görüntüleme: 43
  • ea47f673-44cf-4dc3-8468-b5c72d0bbc27.jpg
    ea47f673-44cf-4dc3-8468-b5c72d0bbc27.jpg
    150,7 KB · Görüntüleme: 46
Çözüm
3600 MHz CL 18 olarak çalışıyor. Program üzerinden Dual Channel gözüküyor ama gerçekte 4 + 4 olarak Dual Channel çalıyor.
3600 MHz CL 18 olarak çalışıyor. Program üzerinden Dual Channel gözüküyor ama gerçekte 4 + 4 olarak Dual Channel çalıyor.

Çözüm
3600 MHz CL 18 olarak çalışıyor.

Hocam merhaba anlamadığım benim düşüncem 2400'lere yakın çalışır demişti herkes nasıl 3600'de çalışıyor? Bir de bu RAM ısınır mı olması gerekenden daha üst seviyede çalışıyorsa?

3600 MHz CL18 çalışıyor ama muhtemelen stabil değildir.

Onu nasıl anlarım bir yolu var mı hocam? Merak ettiğim bir de görev yöneticisinde resmini attım 8 GB kullanılabilir yazması o ne demek oluyor?

XMP ile değerleri yükselmiş. Isınma sorunu olacağını sanmıyorum. Görev Yöneticisi'nde ise sıkıntılı bir durum yok. 11,9 GB gözüküyor. Bende de 15,9 GB gözüküyor.

XMP ile değerleri yükselmiş. Isınma sorunu olacağını sanmıyorum. Görev Yöneticisi'nde ise sıkıntılı bir durum yok. 11,9 GB gözüküyor. Bende de 15,9 GB gözüküyor.

Anladım hocam MSI Afterburner ile oyun sırasında RAM'lerein kaç MHz'de çalıştığını görebiliyorum değil mi? Açtım fakat tam anlayamadım orada 3600 gibi bir değer göremedim acaba CPU-Z'deki gibi yarısını mı gösteriyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam merhaba anlamadığım benim düşüncem 2400'lere yakın çalışır demişti herkes nasıl 3600'de çalışıyor? Bir de bu RAM ısınır mı olması gerekenden daha üst seviyede çalışıyorsa?

Onu nasıl anlarım bir yolu var mı hocam? Merak ettiğim bir de görev yöneticisinde resmini attım 8 GB kullanılabilir yazması o ne demek oluyor?

Bu şekilde stabilite testi yapabilirsiniz.

Bu şekilde stabilite testi yapabilirsiniz.
Tamam hocam bakayım ben o programa kontrol etmeye çalışayım.

Afterburner bildiğim kadarıyla ekran kartı VRAM değerini gösteriyor. Görev Yöneticisi'nde ve CPU-Z'de zaten gözüküyor. CPU-Z'deki yarısını gösteriyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı