RAM'ler sistem açılırken takınca tam kapasite çalışıyor

Fatalis

Megapat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcısı
Neyse sakin moda geçelim. @haqanss , büyük ihtimalle modüllerden biri arızalı. Belleğin yarısı gözükmüyorsa bunun sebebi AMD sistemlerde bu olabiliyor. Modülleri tek tek tak. Hangisi ile PC açılmıyorsa o arızalıdır.

Hocam birazdan söyleyeceklerim belki çok komik, belki de çok saçma gelecek ama her yaptığımda çalışıyor. Bazen belleklerimden dolayı ekrana görüntü gelmiyor, anakartın üzerindeki debug LED'inden sistemin açılıp açılmayacağını kolaylıkla anlayabiliyorum. Belleklerin birini çıkarınca debug LED açılacağına dair sinyaller veriyor, tam sistem açılırken diğer slota da diğer belleği takıyorum, bunu sistem açıkken yaptığımdan dolayı sistem donuyor tabii ki. Sistemin fişini çekip tekrar başlattığımda ise 8GB çift kanal bellekle sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Ama ben bu taktiği uygulamazsam ikinci belleği hiçbir şekilde kabul etmiyor sistem çok garip.

Bu neyden kaynaklıdır? Eski DDR3 anakartımda da bu sorunu yaşardım, aynı taktiği uygulardım çözülürdü, sanki anakartı kandırıyormuş gibi oluyorum :D Arkadaşa bu taktiği önermiyorum tabii ki ama benim sorunumun ne olduğunu, neden bu şekilde çözüldüğü merak ettim açıkçası belki arkadaşın sorunuyla bir bağlantısı olabilir.

İlk defa böyle bir yöntem duyuyorum. Bellekler aynı marka ve model mi? Anakartın Clear CMOS jumper'ı doğru konumda mı? İki sistemde de PSU aynı mı farklı mı?

Evet bellekler aynı marka model, TEAM T-Force Vulcan 2400MHz bellekler. İki sistemde PSU'lar farklıydı şimdiki 450W iken eskisi 300W idi, tek problem markasının dandik olması (Everest). Jumper hakkında bir fikrim yok bakmam gerekiyor ancak hiç jumper pozisyonu değiştirmedim anakart sıfır alındığında ne konumdaysa oradadır, yine de bakıp bilgilendireceğim.

Bu çözüm yoluna çok kez gittim bir çoğunda da başarıyla sonuçlandı, zaten dediğim gibi bunu yapmazsam sistem 2.belleği bir türlü kabul etmiyor :( Neden bu yolu kullanmak zorunda kalıyorsun diye soracak olursanız eğer, en basitinden HDD SATA kablosu değiştiriken elim RAM'lere çarpsa görüntü vermemeye başlıyor, anlayamıyorum derdi ne :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı