RAM'lerde XMP Desteğini Nasıl Anlarız?

• Konuyu başlatan CxALy
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 1
  • Görüntüleme 5B

CxALy

Kilopat
Daha fazla  
Kingston HyperX Genesis 4GB x2 RAM takılı bilgisayarımda, 1600 MHz XMP modda kullanıyorum. Dün 2 adet daha 4GB x2 RAM aldım aynı marka ama onları taktığım zaman xmp mod kayboluyor. Farklı şekillerde denedim tek tek taktım bendeki ile aldığım RAM'i birlikte taktım 4 tanesini birlikte taktım...
Xmp modunu aktif ettim ama diğer aldığım RAM'ler 1333 olarak görünüyor. Beni aydınlatabilecek bir arkadaş var mı? Kendi RAM'lerim xmp'ye alınca 1600 MHz görünürken diğerleri neden 1333'te kalıyor ve bu PC nasıl açılıyor 2 tanesi 1600, 2 tanesi 1333 yazıyor. Xmp modu için RAM'lere ayrıca bir işlem mi yapmak lazım anakarttan acaba? Veya genesis modelinde Xmp desteği olmayan serisi mi var?

1538647413507.jpeg
IMG-20181003-WA0010.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM'lerdeki uyuşmazlıkla alakalı bir problem olabilir. RAM'ler aynı marka aynı model, hatta aynı gün aynı fabrikada aynı makinada üretilmiş olsalar dahi bu olabilir. Kit olarak satılan RAM'lerin pahalı olmasının nedenlerinden birisi bu. Diğer neden de anakartın bir şekilde tüm RAM'lere XMP uygulayamıyor olması ya da sadece Dual Channel slotlara uygulayabilmesi olabilir. Sadece yeni aldığınız iki RAM'i taktığınızda onlarda XMP çalışıyor mu? Çalışıyorlarsa RAM'lerde bir sorun yok demektir. Ayrıca 1333'den 1600'e çıkmak için bu kadar kasmamanızı tavsiye ederim. Benchmarklarda bile aşırı küçük bir fark yaratır. Hatta yaratmayabilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı