RAM'leri 3200 MHz yapınca yeniden başlayıp RAM'lerin eski hızına dönmesi

Gafa

Hectopat
Makaleler
2
Yer
KOCAELİ / ANKARA
Daha fazla  
Meslek
Harita Mühendisi
Arkadaşlar sistemi yeni topladım. Yakın zamanda inceleme ve performans testlerini paylaşacağım. Fakat öncelikle sistemi düzgün bir hale getirmek istiyorum. BIOS üzerinden XMP profili seçiyorum ve bellek hızları 3200 MHz'e ulaşıyor. Bilgisayarı yeniden başlatsam da sıkıntısız 3200 MHz hızında açılıyor. Fakat sıkıntı şu ki; ertesi gün bilgisayarı açtığımda sistem 5-6 kere yeniden başlayıp bellekler eski hızına dönüyor. Her gün BIOS'tan bu ayar ile uğraşmak istemiyorum. Bu problemi nasıl çözebilirim?

Corsair 8x2 CMK16GX4M2b3200C16R
MSI B350 TOMAHAWK

Not: BIOS güncel.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamanlamalarını +2 daha genişlet. (Örneğin 16-16-16-16-36 ise 18-18-18-18-38). Sonra gücü tam kesip 1 dakika bekleyip tekrar tak bakalım yine default'a dönecek mi? Yine olmazsa RAM ayarlarından CR 2T ve Gear Down Disable et. Voltajın 1.35V olduğuna emin ol.

Akşam vaktim olursa dediklerinizi deneyeceğim. Söylediğiniz işlemlerin nasıl yapıldığını bilmiyorum fakat internet üzerinden bulurum diye umuyorum.

Konuyla ilgili farklı önerileri olan arkadaşlar cevap yazabilir. Konu çözüme ulaştığında buradan bildiririm.

Edit: @LukeSkywalker dediğiniz ayarları yaptım fakat hiçbir şekilde stabilize 3200MHz olmuyor. Bilgisayar tamamen kapanıp açıldıktan sonra düşüyor. Toplamda yaklaşık olarak 300 kez sistem kapanıp açıldı(psikolojim bozuldu :D) .Çözüm değil ama şimdilik 2933MHz kullanarak devam edeceğim.

Akşam vaktim olursa dediklerinizi deneyeceğim. Söylediğiniz işlemlerin nasıl yapıldığını bilmiyorum fakat internet üzerinden bulurum diye umuyorum.

Konuyla ilgili farklı önerileri olan arkadaşlar cevap yazabilir. Konu çözüme ulaştığında buradan bildiririm.

Edit: @LukeSkywalker dediğiniz ayarları yaptım fakat hiçbir şekilde stabilize 3200MHz olmuyor. Bilgisayar tamamen kapanıp açıldıktan sonra düşüyor. Toplamda yaklaşık olarak 300 kez sistem kapanıp açıldı(psikolojim bozuldu :D) .Çözüm değil ama şimdilik 2933MHz kullanarak devam edeceğim.
Zamanlamaları çok daha fazla gevşetmek istiyor, istesem yükseltiriz ama değmez. 2933 ile 3200 arasındaki fark zamanlamalar uygun oldukça değer ama CL16 ile çalışırken CL22'lere falan çekersek bir anlamı kalmaz performansı düşer yine de, bu yüzden devam. :p

Selam ben 2900 bile çalıştıramadım xmp iki profil de olmuyor aynen bende de ryzen 7 1700 ve Tomahawk var. Tam olarak ne yapmam lazım en son bios yüklü

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı