RAM'lerim mi bozuk anakartım mı?

Teknik Bilgisel

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar size sorunumu anlatmam için bir tık uzun bir metin yazacağım şimdiden okuyan yardımcı olmak isteyen herkese teşekkür ederim: A320M S2H anakartım var Ryzen 5 5500 işlemci aldığım için BIOS güncelledim BIOS çöktü servise gönderdim hem BIOS yazıp hem de en son sürüm olan F63a sürümünü kurup göndermişler fakat ben bilgisayarı kurduğumda tekrar görüntü alamadım arkadaşımlara geçtim orada onun RAM'ını taktıktan görüntü verdi arkadaşımın RAM'i Corsair Vengeance 8.2 GB benimki Apacer Panther 8.2 GB bunu baz alarak RAM'lerimde bir problem olduğu anladık sonra benim RAM'leri takınca tekrar çalıştı eve getirdim oynadım falan sonra 12 de kapattım akşam sabaha kadar da fişi çekik kaldı yani lambalar yanıyor diye PSU'dan kapattım fişini sabah tekrar görüntü vermedi 16 RAM ile bir sürü değişik RAM kombinasyonları ile 8 GB ile açmayı başardım. Şimdi size 3 sorum var acaba bunlardan hangisidir ya da sizin bir düşünceniz var mı 1-) acaba BIOS pilim mi bitmiş şimdi demeyin BIOS pili 10 sene sürüyor hemen bitmez diye çünkü ben her gün PC'yi yatmadan PSU'dan açar kapatırım yani BIOS pili bitebilir. 2-) RAM'lerin 1 tanesi bozuk ya da arızalı 3-) anakartimda voltaj dengesizliği nedeniyle RAM'lar Dual çalışmıyor şimdiden söyleyeyim BIOS'um en güncel sürüm işlemcim Ryzen 5 5500 PSU Sharkoon 650W, ekran kartım RX 570 ROG STRIX cevaplarınızı çok merak ediyorum.

Merhaba dostum öncelikle görüntü almadığın vakit anakart üzerinde hata kodu veya hata ışığı yanıyor mu?

Hayır anakart A320M S2H olduğu için herhangi bir hata kodu veya bir ışık yok sadece ekran kartı ROG STRIX olduğu icin bu simgedeki kırmızı ışık Full mavi yanıyordu yani görüntüyü vermiyor arızaya geçiyor kast ediyordu ne zaman kırmızı yansa problemsiz olduğu anlamına geliyor aynı zamanda klavye ve mouse da ışık gelmiyor o zaman o çok kötü.

Dosya Ekleri

• IMG_20221022_163519.jpg
    IMG_20221022_163519.jpg
    86,2 KB · Görüntüleme: 17
Anladım eğer hata kodumuz veya aydınlatmamız olsa çok rahatlardık tek Ram muhabbeti benimde başıma geldi RAM yuvalarının arasında veya ramlerin takılan kısmında bir ezik veya toz gibi bir şey var mı varsa silip dener misin? Ben öyle yaptığımda düzelmişti.

Olmadı bir Buzzer bularak sorunu anlayabiliriz tanıdığınız birinden veya bir bilgisayarcıda bulabilirsiniz.

1666446199622.png

Anladım eğer hata kodumuz veya aydınlatmamız olsa çok rahatlardık tek Ram muhabbeti benimde başıma geldi RAM yuvalarının arasında veya ramlerin takılan kısmında bir ezik veya toz gibi bir şey var mı varsa silip dener misin? Ben öyle yaptığımda düzelmişti.

Olmadı bir Buzzer bularak sorunu anlayabiliriz tanıdığınız birinden veya bir bilgisayarcıda bulabilirsiniz.

Eki Görüntüle 1550628
Yok herhangi bir ezik göçük yazılımsal ya da dediğim gibi şu an takılı olmayan ram bozuk ama dün 16 GB caliştırabilmiştim

Geri
Yukarı