RAM'lerin dual channel çalışması için hangi değerlere bakılır?

Berkay İçöz

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Geçenlerde RAM ile alakalı başka bir konu açmıştım lakin aklımda kalan bazı sorular oldu. Şöyle ki, yeni topladığım sistemde RAM'in kutusunda 8 GB - DDR4 - 3000 - CL15 ibaresi bulunurken, CPU-Z programından baktığımda CAS Latency değerlerinde 17 ve 18'i de görüyorum. BIOS şu anda default ayarlarında ve RAM 2400 MHz'de çalışıyor. CPU-Z'de de bu görünüyor zaten. Lakin XMP 2 profilini aktif ettiğimde 2933 MHz'de çalışıyor. Hangisini baz almam gerekiyor? İnternet'e HyperX Fury 8 GB CL15 yazdığımda bendekinden farklı olarak "Pradator" model bir RAM çıkıyor. Amacım RAM'leri çift kanal çalıştırmak. Resimleri aşağıya bırakıyorum bir bakarsanız sevinirim. (Bu arada sondaki telefon kamerasıyla çekilen fotoğraf, şu an sistemde takılı olan RAM'in kutusuna ait. )

Ek Açıklama 2019-11-28 113444.jpgEk Açıklama 2019-11-28 113455.jpgRAM.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kullandığınız profil 2400 MHz CL17. Ya sisteminiz desteklemiyor ya da ayarını yanlış yapıyorsunuz.
Sisteminizin tamamını belirtin.

Kullandığınız profil 2400 MHz CL17. Ya sisteminiz desteklemiyor ya da ayarını yanlış yapıyorsunuz.
Sisteminizin tamamını belirtin.

MSI B450 PRO M2 V2 anakart kullanıyorum. Ryzen 5 1600'de işlemci. Ram'in kutusunda neden öyle yazıyor anlam veremedim.

Dual Channel çalışmıyor. RAM'lerinizi, Anakart kitapçığında belirtilen slotlara takın.

Şöyle, zaten şuan 8GB tek modül kullanıyorum. Ram takviyesi yapacağım için bu konuyu açtım.

Ben mi yanlış görüyorum yoksa XMP kapalı olduğu için mi 2400Mhz bellekler?

XMP kapalı evet, stok hızda 2400 MHZ'de çalışıyor.

Sorum o değil ki, dediğim gibi Ram satın alacağım. Hangi değerlere bakarak almalıyım ki çift-kanal çalışsın diye sormuştum.
Aldığınız ramin tam olarak aynısından alın. Sizin için khx3000c15d4/8gx kodlu ram. 3000 MHZ değerine çıkardığınızda CL15 ile çalışacak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı