RAM'lerin farklı kapasiteye sahip olması

Benim elimdeki RAM'ler iki listede de yok. Oraya sadece denedikleri RAM'leri koyuyorlarmış.

Denenmemiş olanlarda yüksek ihtimal sorun çıkar. DDR5 RAM'lerde bu tip sorunlar çok var. Bununla ilgili forumda konularda var.

Denenmemiş olanlarda yüksek ihtimal sorun çıkar. DDR5 RAM'lerde bu tip sorunlar çok var. Bununla ilgili forumda konularda var.
Uyumlu olmadığı takdirde iade hakkım varmış. Aynı ramin 6000 olanı onay almış. 5600'de sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Konu açmıştım bunun hakkında.

Uyumlu olmadığı takdirde iade hakkım varmış. Aynı RAM'in 6000 olanı onay almış. 5600'de sorun yaşayacağımı sanmıyorum. Konu açmıştım bunun hakkında.

AMD taraflı alıyorsanız yine de EXPO bakmayı unutmayın. Bir konuda benim sistemle aynı sistemi toplayan arkadaş bendeki RAM'lerin EXPO olmayan modelini kullandığı için sistemi çalışmıyordu. 5600 ve 6000 MHz olanı arasında fark olmayacağını düşünüyorsunuz fakat denetleyiciler ve bellek tipleri içte farklı olabiliyor. Eskiden bu sorunlar çıkmıyordu ama hem AMD hem de Intel RAM özelliştirmeye gittikleri için işler sarpa sarıyor. Dediğiniz gibi iade hakkını değerlendirerek test etmenizde fayda var.

AMD taraflı alıyorsanız yine de EXPO bakmayı unutmayın. Bir konuda benim sistemle aynı sistemi toplayan arkadaş bendeki RAM'lerin EXPO olmayan modelini kullandığı için sistemi çalışmıyordu. 5600 ve 6000 MHz olanı arasında fark olmayacağını düşünüyorsunuz fakat denetleyiciler ve bellek tipleri içte farklı olabiliyor. Eskiden bu sorunlar çıkmıyordu ama hem AMD hem de Intel RAM özelliştirmeye gittikleri için işler sarpa sarıyor. Dediğiniz gibi iade hakkını değerlendirerek test etmenizde fayda var.
Bende bu ram var şuan. EXPO dediğiniz olay var mı? Kutunun üzerinde XMP 3.0 READY yazıyor.

Attığım ramler o anakartın ram'leri EXPO destekli... Arkadaşlar o anakart ve ram'den 5 farklı sistem kurdum. 6000 mhz cl 30 varken. 5400 MHz mantıklı gelmiyor bana siz bilirsiniz :)
Ekran görüntüsü 2023-01-20 124924.png

Attığım RAM'ler o anakartın RAM'leri expo destekli... Arkadaşlar o anakart ve RAM'den 5 farklı sistem kurdum. 6000 MHz CL 30 varken. 5400 MHz mantıklı gelmiyor bana siz bilirsiniz :)

Z5 Neo atmışsınız ama ben çoktan düz Z5 modelini satın aldım. Aylar oluyor satın alalı.
Benim RAM'ler sanırım Intel destekli.

Artık geçtim "64 GB RAM ile 32 uyumlu olur mu?" sorusunu. Benim yukarıda linkini bıraktığım RAM ile X670e Hero uyumlu olmayacak mı şimdi?

Benim attığım ram tam uyumlu hatta testlerini'de yaptım. Senin attığın ramleri tavsiye etmiyorum tekrar söylüyorum AM5 ram konusunda çok hassas 32 GB al dediğim RAM'ı al uyumlu olsa bile dediğin senaryoda hata olabilir.

Yaptığım testler;

Ekran görüntüsü 2023-01-09 131946.png
Ekran görüntüsü 2023-01-09 132049.png
Ekran görüntüsü 2023-01-09 132209.png

Ekran görüntüsü 2023-01-09 132247.png
Ekran görüntüsü 2023-01-09 131612.png

Hatta ben anakart RAM'i toplamda 2500 TL fazlaya almıştım kutusu açılmamış üründü iade başlattım Vatan'dan aldım 2065 TL kar çok iyi oldu bu.

Geri
Yukarı