RAM'lerin uyumlu olduğu nasıl anlaşılır?

Abdulsamet234

Hectopat
İşlemci
i7 2600
Arkadaşlar yeni RAM aldım. 8 GB bende 4 GB RAM vardı 8+4 12 GB RAM yaptım. Ama battifeld 5 oyunuda takılmalar oluyor. RAM yetiyor. Acaba uyumlu değil mi?

resim_2022-05-12_215710162.png

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU Z kullanarak Dual channel çalışıp çalışmadığını bak. RAM Dual channel çalışmıyor olabilir. RAM üretim tarihleri arasında çok fark var uyumlu çalışmıyor olabir.

Son düzenleme:
Arkadaşlar yeni RAM aldım. 8 GB bende 4 GB RAM vardı 8+4 12 GB RAM yaptım. Ama battifeld 5 oyunuda takılmalar oluyor. RAM yetiyor. Acaba uyumlu değil mi?

Eki Görüntüle 1386027

RAM'lerin sadece hızları aynı.
Bu durumda takılmış bellekleri bazı anakart çalıştırırken bazısı çalıştırmaz.
4 GB olanı çıkarıp deneyin aynı takılma olacak mı kontrol edin.

Sistemin diğer parçaları neler?

i7 2600 işlemci RX 560 2 GB ekran kartı 8+4 12 GB RAM.
CPU Z kullanarak Dual channel çalışıp çalışmadığını bak. RAM Dual channel çalışmıyor olabilir. RAM üretim tarihleri arasında çok fark var uyumlu çalışmıyor olabir.

Ama bakıyorum oyunda bazen 10 bazen 9 GB RAM kullanıyor eger yeni aldıgım RAM calısmazsa oyun bunu nasıl görüp kullanacak ki.
RAM'lerin sadece hızları aynı.
Bu durumda takılmış bellekleri bazı anakart çalıştırırken bazısı çalıştırmaz.
4 GB olanı çıkarıp deneyin aynı takılma olacak mı kontrol edin.

Bilgisayar 12 GB olarak görüyor ama. Sadece RAM arttırdım ama FPS düşmesi devam ediyor.

Bilgisayar 12 GB olarak görüyor ama. Sadece RAM arttırdım ama FPS düşmesi devam ediyor.

Dostum RAM'ler 12 GB görünür ama bu iki modül birbiri ile çok serii şekilde haberleşecek o sebeple tüm özellikleri aynı olması gerekir.
Aynı marka model belleklerin üzerindeki chipleri farklı olsun bu durumda bile uyum sorunu çıkabilir.

Dostum RAM'ler 12 GB görünür ama bu iki modül birbiri ile çok serii şekilde haberleşecek o sebeple tüm özellikleri aynı olması gerekir.
Aynı marka model belleklerin üzerindeki chipleri farklı olsun bu durumda bile uyum sorunu çıkabilir.

Şimdi FPS düşmesi yasadıgım Watch Dogs 2 oyununa girdim sorun çözüldü bence battifield 5 oyunuda bır sıkıntı var gibi geliyor bana RX 560 2 GB ekran kartım var belki de o yetmiyordur ama en düşük ayarlada oynuyorum.

Şimdi FPS düşmesi yasadıgım Watch Dogs 2 oyununa girdim sorun çözüldü bence battifield 5 oyunuda bır sıkıntı var gibi geliyor bana RX 560 2 GB ekran kartım var belki de o yetmiyordur ama en düşük ayarlada oynuyorum.

RX 560 1080p high ayarlarda akıcı oynatabilecek bir kart. İşlemcinde yetiyor zaten.

RX 560 1080p high ayarlarda akıcı oynatabilecek bir kart. İşlemcinde yetiyor zaten.

Evet hocam ama FPS düşmesi oluyor 60 FPS'den aniden 20 ya da 30 düşüyor kasıyor şimdi battefiel 1 indireceğim bakalım onda da kasıcak mı FPS düşmesi olarak. Belki de oyundan kaynaklı da olabilir arastırdım bazıları güncelleme geldikten sonra FPS düşmesi olmuyormus cogunda.

Yeni konular

Geri
Yukarı