RAM'lerin uyumlu olması için MHz önemli mi?

Daha fazla  
İyi günler. 32 Bit Windows 7 kullanıcısıyım. Öğrenmek istediğim bir konuyu sormak istiyorum.

Bazen günlük hayatta konuşmalar esnasında, bilgisayarcılar arasında “bu RAM 733 megahertz ama 433 megahertzde çalışıyor”; ya da “bu RAM şu parçayla uyumlu” gibi sözler geçiyor.
(733 ve 433 sayılarını örnek olarak verdim)

Sorularım şunlardır:

Bu ramlardeki megahertz özelliği nedir,
“733 MHz ama 433 MHz'de çalışıyor” ne demek?
Kendi bilgisayarımıza alacağımız RAM'in hangi megahertzde olması gerektiğini nasıl anlayacağız? RAM'larin anakarta, işlemciye uyup uymadığını nereye bakarak ve nasıl anlarız?

Yani kısaca, bilgisayarımıza yanlışlıkla uyumsuz olan bir RAM'i almamak için ve bunu bir bilgisayarcıya sormadan kendimiz yapmak istersek, bunu nasıl yapmalıyız? Öğrenmek istedim. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı RAM'den alacaksan öncelikle şuradan kullandığın modülün marka model serisini öğreneceksin. Sonra anakartının kullanma kılavuzunda belirtilen slotlara takıp çalıştıracaksın.
1656744275156.png

Bu ramlardeki megahertz özelliği nedir,
Megahertz Bytelar gibi (Megabyte, Gigabyte) bir hertz birimidir.
“733 MHz ama 433 MHz'de çalışıyor” ne demek?
Bu sistemin RAM'i sonuna kadar kullanmadigini gosterir.
Kendi bilgisayarımıza alacağımız RAM'in hangi megahertzde olması gerektiğini nasıl anlayacağız? RAM'larin anakarta, işlemciye uyup uymadığını nereye bakarak ve nasıl anlarız?
Model numarasi ayniysa uyumludur.

Megahertz Bytelar gibi (Megabyte, Gigabyte) bir hertz birimidir.

Bu sistemin RAM'i sonuna kadar kullanmadigini gosterir.

Model numarasi ayniysa uyumludur.
“Model numarası aynıysa uyumludur” derken kastettiğiniz şey, ramin model numarası ve anakartın model numarası birbiriyle aynı mı olması gerekiyor? Tam anlayamadım bu cümleyi.

RAMlerin model numarasi.
Teşekkürler. Sanıyorum RAMlerin model numarasıyla anakartın model numarası tam olarak aynı olması gerekiyor.

Son sorum; satın aldığımız RAMlerin kaç megahertz olması gerektiğine nasıl karar vereceğiz? Mhz ölçüsünün anakartla uyumlu mu olması gerekiyor? Bunu nasıl anlatacağız?

Sanıyorum RAMlerin model numarasıyla anakartın model numarası tam olarak aynı olması gerekiyor.
Anlatamadim galiba. Soyleki eger cift RAM kullanacaksaniz RAMlerin model numarasi 2 RAM'de ayni olmali. Tek kanalsa sorun yok zaten.
Son sorum; satın aldığımız RAMlerin kaç megahertz olması gerektiğine nasıl karar vereceğiz? Mhz ölçüsünün anakartla uyumlu mu olması gerekiyor? Bunu nasıl anlatacağız?
Islemcilerin bir MHz siniri var. Ona gore secebilirsin. Mesela bazi islemcilerde 2400 MHz olur en fazla.

Yeni konular

Geri
Yukarı