Ramp Hizmetlerinde Oluşabilecek Sorunlar ve Alınabilecek Önlemler

Dümdüz

Megapat
Makaleler
53
Yer
İstanbul
Herkese selamlar.

Ramp'de oluşabilecek en sık rastlanan hatalar ve riskler nelerdir? Bunu bir İngilizce kaynakta buldum ve çevirdim. Bunlar: (Yanlış varsa lütfen belirtin)

-Araç gereçlerin uçağa çarpması,
-Araç gereçlerin uçağa dokunması,
-Çalışma masasının (Lift - merdivenin) uçağa dokunması
-Yer teçhizatının uçağa girmesi.
-Belirsiz eşyaların uçağa girmesi.
-Uçak bileşenlerinin konumunun değişmesi
-Ağırlık merkezinin kayması
-Uçağın ileri-geri gitmesi
-Çekici aracın uçağa çarpması
-Uçağın çekme için uygun şekilde yapılandırılmamış olması
-Uçağın sabit bir eşyaya çarpması, dokunması
-Uçağın hareketli bir eşyaya çarpması, dokunması

Ama bunları nasıl önleyeceğimiz konusuna geldiğimde ne Türkçe, ne İngilizce kaynak bulabildim. ICAO sitesinde de bulamadım. Sanırım sadece tecrübe ve meslek eğitimlerinde öğreniliyor :)

Varsa kaynak, yoksa bilgi alabilir miyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yalnız bunların bazılarını yanlış çevirmişsin sanırım. Ben yer hizmetleri ve uçuş hattı görevlerinde çalıştım. Hem orijinallerini hem de sormak istediklerini yaz istersen elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım sana.
Sanırım sadece tecrübe ve meslek eğitimlerinde öğreniliyor :)
Tamamen iş tecrübesi ve pratik eğitimle öğrenebilirsin bunları maalesef:)

Yalnız bunların bazılarını yanlış çevirmişsin sanırım. Ben yer hizmetleri ve uçuş hattı görevlerinde çalıştım. Hem orijinallerini hem de sormak istediklerini yaz istersen elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım sana.

Tamamen iş tecrübesi ve pratik eğitimle öğrenebilirsin bunları maalesef:)

Hocam vize ödevi olarak ramp hizmetlerinde oluşabilecek sıkıntılarla ilgili bir hikaye oluşturmamız ve bu hikayedeki sorunu nasıl önleyebileceğimizi yazmamız istenmişti. Ntsb sitesinden daha önce oluşmuş kazalara baktım, önleme yollarını yazıp gönderdim ödevi :) Teşekkür ettim yine de.

İşin hallolduysa önemli olan o:) Yine yardım olursa el atarız beraber;) Ne güzel teyzemin ayağının kırılmasını anlatacaktım kargo yükleme esnasında🤣
Benim ödevim bitti ama şu an kız arkadaşımın ödevi için uğraşıyoruz yardımcı olmak isterseniz :) ntsbde bir çok kaza olayı var ama ramp ile alakalı pek fazla bulamadık ve artık hikayeleştirmeye beynimiz yetmez oldu resmen :D

Hocanın örnek olarak verdiği hikaye ve istediği:

ABC Havayolları’na ait uçak, gelişinde uçağın APU’sunun çalışmaması nedeniyle VHF’ten GPU talebinde bulunmuştur. Bilginin iletilmesinde gecikme yaşanmasından dolayı, GPU uçak gelmeden önce park yerinde hazır bulunamamış, uçak, park yerine yanaştıktan 5 dakika sonra temin edilebilmiştir. Bu olanlara ilaveten, yoğun trafik nedeniyle, uçağın geliş yolcusu için, park pozisyonunda iki yerine bir otobüs olduğunu da gören havayolu sorumlusu, yaşanan bu gecikmeler nedeniyle sinirlenerek, ekip sorumlusuna, yaşananları üst yönetime şikâyet edeceğini söylemiştir.

Gelişte yaşanan bu gecikme nedeniyle havayolunun şikayetine de sebep olan yukarıdaki olayı engellemek için siz olsaydınız ne yapardınız? Yaşanan gecikmenin neden olduğu hoşnutsuzluğu azaltabilmek için havayolu yetkilisine nasıl davranır, ne söylerdiniz?

Oha hem GPU gecikecek hem de otobüs eksik olacak:) İşi zor valla.

Şimdi demek ki uçuş gecikecek bir sonraki sortide. O zaman ben olsam yakıt ve ikmal için o uçağa öncelik verileceğini ve ardından yolcuları hızlı bindirmek için kapıyı daha erken aktif edeceğimi söylerdim. Otobüslerinden önceden orada hazır bekleyeceğini garanti ederdim. Sonra bol bol özür dileyerek sorumluluğu üzerime alırım ve yoğunluktan bu durumun olduğunu açıklardım. Bunlara ek olarak da eğer her şey yolunda gider uçağı yetiştirebilirsek önümüzdeki slotu kaçırmamaları için gecikmesiz bir push-back aracının hazır olacağını sağlayacağımı belirtirim.

Yerse tutar, yoksa zaten raporu yedik demektir🤣
Hocanın örnek olarak verdiği hikaye ve istediği:
Bu olayın ramp kazaları ile ne alakası var yalnız onu anlamadım?

Oha hem GPU gecikecek hem de otobüs eksik olacak:) İşi zor valla.

Şimdi demek ki uçuş gecikecek bir sonraki sortide. O zaman ben olsam yakıt ve ikmal için o uçağa öncelik verileceğini ve ardından yolcuları hızlı bindirmek için kapıyı daha erken aktif edeceğimi söylerdim. Otobüslerinden önceden orada hazır bekleyeceğini garanti ederdim. Sonra bol bol özür dileyerek sorumluluğu üzerime alırım ve yoğunluktan bu durumun olduğunu açıklardım. Bunlara ek olarak da eğer her şey yolunda gider uçağı yetiştirebilirsek önümüzdeki slotu kaçırmamaları için gecikmesiz bir push-back aracının hazır olacağını sağlayacağımı belirtirim.

Yerse tutar, yoksa zaten raporu yedik demektir🤣

Bu olayın ramp kazaları ile ne alakası var yalnız onu anlamadım?
Örnek olarak vermiş onu :) Genel olarak ramp hizmetlerinde oluşabilecek hatalar, kazalar ve risklerden kafamızdan bir hikaye oluşturup o hikayedeki olayın olmaması için ne yapmalıyız anlatmamızı istiyor.

Örnek olarak vermiş onu :) Genel olarak ramp hizmetlerinde oluşabilecek hatalar, kazalar ve risklerden kafamızdan bir hikaye oluşturup o hikayedeki olayın olmaması için ne yapmalıyız anlatmamızı istiyor.
En basiti yükleme esnasında bir kaza senaryosu yaz. Hep yaşanır:) Yükleme aracını kullanan personel dikkat etmediği için uçağa çarpabilir mesela. Bunu önlemek için de yükleme personelinin ve aracı kullanan personelin koordineli çalışması gerektiğini ve gerekli tüm yer emniyet kurallarına uymaları ve uygulamaları gerektiğini belirtebilirsiniz. Biraz sinemalaştırın olayı gerisi tamam zaten;)

En basiti yükleme esnasında bir kaza senaryosu yaz. Hep yaşanır:) Yükleme aracını kullanan personel dikkat etmediği için uçağa çarpabilir mesela. Bunu önlemek için de yükleme personelinin ve aracı kullanan personelin koordineli çalışması gerektiğini ve gerekli tüm yer emniyet kurallarına uymaları ve uygulamaları gerektiğini belirtebilirsiniz. Biraz sinemalaştırın olayı gerisi tamam zaten;)
Evet işte genel olarak ramp hizmetlerinde oluşabilecek hatalar, kazalar ve risklere ihtiyacım var, Türkçe kaynak bulamadım. Konuda belirttiklerim de ise yanlış çevrilmiş, onlarla da senaryo yazmayı pek beceremedim.

Evet işte genel olarak ramp hizmetlerinde oluşabilecek hatalar, kazalar ve risklere ihtiyacım var, Türkçe kaynak bulamadım. Konuda belirttiklerim de ise yanlış çevrilmiş, onlarla da senaryo yazmayı pek beceremedim.
Mobilde olduğum için tam bakamıyorum da belgelere internetten:)

Basit bir senaryo yaz ya çok zor değil. Öğrenci pilot eğitim uçuşu öncesi yakıt alınırken uçağa zarar versin, yükleme aracı uçağa çarpsın, kargo yüklenirken plate elden kaçsın ve bir personele çarpıp yaralasın, yanlış hazırlanan kargo dökülüp uçağa zarar versin... milyon tane çıkar hem de:) Turkish Cargo’da müdür tanıdığım mesela yükleme esnasında ayağı kayan iki plate arasında kalıp kırılmıştı. Bu tip şeyleri yazabilirsin. Yani kısacası mantıklı iki havaalanı aracı bul çarpıştır birbirine;)

Yeni konular

Geri
Yukarı