Çözüldü Rampage kulaklık kablo şeması nasıl bulabilirim?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

baron111

Decapat
Herkese merhabalar, göründüğü gibi kulaklık ses kartından bu şekilde kopmuş durumda, ve 10 tane ayrı renk ve 10 tane ayrı yuva var, bu kabloların anlamını ve hangi rengin hangi birimi temsil ettiğini anlamamın bir yolu yok mudur?

photo_2020-12-09_17-00-53.jpg

photo_2020-12-09_17-01-08.jpg

photo_2020-12-09_17-01-15.jpg

photo_2020-12-09_17-00-50.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kartta boşta kalan pinlerin isimleri nedir? Biraz fazla kablo gibi görünüyor.

Düzenleme: USB girişli mi?

Hocam öncelikle yardım etmeye çalıştığınız için çok teşekkürlerimi sunuyorum.
Biraz kurcalama ile deneme yanılma yöntemini tamamlayarak şemayı kendim çıkardım ortaya ve boş kablo kalmadan tamamladım. İşin temiz bir lehim kısmı kaldı.

Düzenleme: Evet altın rengi USB var sadece giriş olarak hocam. Bir tane siyah kablo boşta kalıyor bununda kulaklığın hoparlör kısmındaki kart devresinde karşılığı yoktur, yani boş bırakmışlar lehimleme yapmamışlar. Mikrofon + LED ışığı + ses çıkışları ve 7+1 testi başarılı bir şekilde bu şemaya göre çalışmakta.
Üzerinde yazıyor led vs. diye. Bakarak lehimleyebilirsiniz. :)

Hocam 10 tane ayrı ayrı damar var ve kabloların hepsinin tek tek + - olarak denenmesi imkansız gibi geliyor. Biri tutsa diğeri tutmaz büyük ihtimalle. Başka bir yolu yok mu bu işin.
İlgilenirler mi bilmiyorum ama teknik servise sormayı deneyebilirsin.

Vallahi iyi hatırlattın hocam, belki şema verirler, çok sağ ol.

Orada açıklanmış. Hoparlörün + - bacakları fark etmez genelde. Yani + kutbunu 2 pinin her hangi birine taksan da çalışır eğer doğru bağlarsanız. O üzerinde yazılar olan kartı bir daha atar mısınız? 🙂

Orada açıklanmış. Hoparlörün + - bacakları fark etmez genelde. Yani + kutbunu 2 pinin herhangi birine taksan da çalışır eğer doğru bağlarsanız. O üzerinde yazılar olan kartı bir daha atar mısınız? 🙂

Buyurun hocam;

İlgilenirler mi bilmiyorum ama teknik servise sormayı deneyebilirsin.

Hocam Segment'e yazdım ama yardımcı olamıyorlarmış, tekrardan sağ olun.
Güncelleme : Yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkür ederim.
Deneme yanılma yöntemiyle bulduğum kabloları paylaşayım, belki aynı sorunu yaşayan birisi çıkar ve yardımcı olunur.
LD+ LD- kısımları , LED aydınlatmaları içinmiş, (üzerinde sarı+mavi ve kırmızı+yeşil kablolar)
M+ M- kısımları mikrofon içinmiş ve ortadaki, içerisinde 2 tane kablo ayrılan beyaz kablolar.
L+ LR- kutupları hoparöl için ve ( yeşil ile mavi kablo )
ancak diğer kabloların ne işe yaradığı ne görevi gördüğü hakkında fikrim yoktur.
Cihazın 7+1 özelliği için olabilir mi ? Bilemiyorum. Düzenli bir şekilde çalıştırabilirsem yazacağım.

Dosya Ekleri

• photo_2020-12-10_11-56-06.jpg
    photo_2020-12-10_11-56-06.jpg
    38,4 KB · Görüntüleme: 850
  • photo_2020-12-10_11-56-11.jpg
    photo_2020-12-10_11-56-11.jpg
    52,3 KB · Görüntüleme: 552
Son düzenleme:
Kartta boşta kalan pinlerin isimleri nedir? Biraz fazla kablo gibi görünüyor.

Düzenleme: USB girişli mi?

Hocam öncelikle yardım etmeye çalıştığınız için çok teşekkürlerimi sunuyorum.
Biraz kurcalama ile deneme yanılma yöntemini tamamlayarak şemayı kendim çıkardım ortaya ve boş kablo kalmadan tamamladım. İşin temiz bir lehim kısmı kaldı.

Düzenleme: Evet altın rengi USB var sadece giriş olarak hocam. Bir tane siyah kablo boşta kalıyor bununda kulaklığın hoparlör kısmındaki kart devresinde karşılığı yoktur, yani boş bırakmışlar lehimleme yapmamışlar. Mikrofon + LED ışığı + ses çıkışları ve 7+1 testi başarılı bir şekilde bu şemaya göre çalışmakta.

Dosya Ekleri

• photo_2020-12-10_16-07-52.jpg
    photo_2020-12-10_16-07-52.jpg
    43,2 KB · Görüntüleme: 913
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı