Rampage Redcore Kasa İncelemesi

Merhaba,

İncelemeden ziyade hava sirkülasyonu nasıl engellenebilir adlı sunum yapacağım sizlere :)
Hazır sistem önermediğim ancak kişisel tercihlerden ötürü donanıma önem veren bir aile bireyimiz için sipariş edilmişti, kontrol amaçlı göz attım yalnızca.

Ürün aşağıda, plastik yan kapaklı - oldukça hafif ve nispeten küçük bir kasa. Ön fanların LED'leri kısmı felç geçiriyor ara sıra yanmıyor kimisi. RGB modu falan değil kesinlikle, bildiğimiz; direkt olarak yanmıyor veya kafasına esince yanıyor :) Zaten asıl rezalet hava sirkülasyon tarafında yaşanıyor.

WhatsApp Image 2020-05-06 at 21.26.31.jpeg

Kasanın ön panel komple plastik, fan çerçevesi ile bitişik pozisyonda, bana sorarsanız önden hava almasına imkan yok. İlk başta fan ve ön şeffaf plastik ile arasında
bir boşluk olduğunu ve alttan vs hava aldığını düşündüm.

WhatsApp Image 2020-05-06 at 13.49.30.jpeg
WhatsApp Image 2020-05-06 at 21.27.10.jpeg

Ancak yalnızca yandan hava alıyormuş. Bu boşluklar da fanın önüne değil arkasına - yanına açılıyor :) Yani çok absürt bir tasarım gibi geldi bana.
Yani ön panelden hava alabilmesi için fanların ekstra eziyete girmesine ihtiyaç duyulacaktır bu tasarımda. Öyle saçma bir tasarım ki ön plastik ısınıyor fan motorlarından.
Çünkü fan, ön taraftan gerçekten hava alamıyor herhalde, bitişik yani bildiğimiz.

WhatsApp Image 2020-05-06 at 21.27.28.jpeg

İçeride CPU ve GPU en ufak işlemde ortamı ısıtıyor haliyle. Kasada egzoz fanı da yok bu arada, olan sıcaklık üst panele yükseliyor.
Ve nefis üst panel tasarımı; yani sıvı temasını önlemek adına kapalı bir tasarım tercih etsen anlarım ancak bu tasarım sıvıyı da direkt içeri alır.
Buradaki deliklerin mantıklı hiçbir açıklaması yok. Ne sıvı temasını engellemeye ne de sıcak havayı tahliye etmeye yarar.
Ve gerçekten 5 dakikalık Benchmark testinde bile üst panel çok belirgin şekilde ısınıyor. Isı, çıkacak yer bulamıyor.
Adam akıllı ön panelden 3 fan temiz hava üflese yine bir şekilde sıcak hava yolunu bulur çıkar ancak o da yok.

Bu arada kablo gizleme adına da bir çaba yok, kasa zaten boyutlarından ötürü buna imkan tanımıyor.
12V CPU besleme kablosunu anakartın üzerinden götürdükten sonra diğer kablo gizleme kanallarının da hiçbir önemi kalmıyor.

WhatsApp Image 2020-05-06 at 21.26.47.jpeg

Takabileceğiniz tek fan 8-9mm boyuta sahip arka egzoz fanı olacaktır kısacası. Kasada fanları otomatik duran GPU var ancak ön fanlar vızır vızır sürekli çalışıyor.
Egzoz fanı koysan 9mm hacim ile o da vızır vızır susmayacak (9mm fan kaldı mı o da var).

Yani bilemiyorum arkadaşlar. Parası olmayan arkadaşlara da ucuz parça önerin deniliyor bazen ancak paranızla rezil olmaya da gerek yok gerçekten.
Ben 3500X yerine 1600AF > 1660 yerine 5500 tercih ettim ancak CM TD500 gibi bütçesi yüksek de olsa iyi bir kasa tercih ettim. Günün sonunda bu kasaya bakıp moral
bozmaya hiç gerek yok, kasada ucuza kaçmayın derim. Kaçıyorsanız da bu tip abudik gubidik kasaları tavsiye etmiyorum. Görsellerden, ne denli berbat bir hava sirkülasyonuna sahip olduğu kesinlikle anlaşılamıyor.

Benim gibi beyefendi bir kişiliğin üslubunu kaydırmayı başardı bu kasa; üstelik 3 saatlik aynı ortamda bulunma sebebiyle :D Rampage genetik olarak insanı kendi tarafına çekiyor.

Kalın sağlıcakla :)

Kasaya bu kadar para gömen adama da o sesi dinletmek reva değil gerçekten :) Bende gerçekten problem edilmeyecek kadar düşük bir dB oranında belli ediyor kendini. Yüksek frekans olması, düşük dB kuvvetindeki seslerin bile nispeten işitilebilir olmasına sebep oluyor yani.

Yine de 3 aya kalmaz bu fanları satar sıfır gürültülü bir model alırım. Kasaya bayılmamış olsam iade ederdim açıkçası, orta segment bir ürün değil bence bu. Üst segment olarak geçiyorsa ona göre fan koyacaksın ey Cooler Master.

Arctic'in 14 mm fanları cazip geliyor bana, F/P gibi duruyor. Tavsiye ederim sana da. :)
Ben kendi sistemimdeki anakartı bozdum 2 hafta olmadan :) Yenisini sipariş edebilmek ile uğraşıyorum 3 yerden sipariş ettim 2'si iade verdi 1 tanesi için de 1 haftadır bekliyorum; tahminen bu da yarın arayıp "Temin edemedik para iadenizi yapalım" der.

Şu anakart gelse hiç fan takmasam da olur, razıyım :)

Ben kendi sistemimdeki anakartı bozdum 2 hafta olmadan :) Yenisini sipariş edebilmek ile uğraşıyorum 3 yerden sipariş ettim 2'si iade verdi 1 tanesi için de 1 haftadır bekliyorum; tahminen bu da yarın arayıp "Temin edemedik para iadenizi yapalım" der.

Şu anakart gelse hiç fan takmasam da olur, razıyım :)
Ne oldu acaba? Hangi anakart?

Gigabyte B450 Aorus Pro kullanıyordum. O esnada ekrana bakmıyordum ancak ARGB fan bağlantısını yaparken sistemin sinyali kesildi. Yeni aldığım bir CM MF120 Halo fan vardı, iç LED'leri de yanmıyor ne hikmet ise zaten. Bir kısa devreye mi sebep oldu anlayamadım işin doğrusu.

12V CPU beslemeleri bozulmuştu yaptığım kontrollerde.

Aksine problemin ne olduğunu anlatmamı bile beklemeden 6 ay içerisinde problem yaşamanız halinde iadesini direkt olarak onaylıyoruz dediler. Şu anki aklım olsa, stok sıkıntısı yaşayacağımı bilsem tamirine onay verirdim :) 2 mosfet değişse anakart anakartlığından bir şey kaybetmezdi aslında. Yoktan yere bekliyorum, iş-güç durumlarını da olumsuz etkiliyor. Elimi ayağımı bağlıyor.

İadesini aldım bu arada Gigabyte anakartın, çok hızlı şekilde iademi yaptılar. RMA formunu satıcıya aktarmam yeterli oldu.

Yarın da yeni sipariş ettiğim satıcıdan olumlu haber alamazsam MSI X470 ailesinden bir anakart sipariş edip yoluma bakacağım :) Akakçe'den 2 defa, Sinerji'den 1 defa ve N11'den de 1 defa bu anakartı sipariş ettim toplamda :) İadeler kuyrukta bekliyor. Siparişten önce satıcıları arar oldum artık.

Yarın da yeni sipariş ettiğim satıcıdan olumlu haber alamazsam MSI X470 ailesinden bir anakart sipariş edip yoluma bakacağım :) Akakçe'den 2 defa, Sinerji'den 1 defa ve N11'den de 1 defa bu anakartı sipariş ettim toplamda :) İadeler kuyrukta bekliyor. Siparişten önce satıcıları arar oldum artık.
ServisPoint 🙄

Yeni konular

Geri
Yukarı