Rampage Redsky kasa hava akışı nasıl düzeltilir?

SapkaliPikacu

Hectopat
Ön kapak takılı birkaç saat oyununun ardından kasaya dokunduğumda elle hissedilir sıcaklık vardı, sistem bileşenleri CPU, GPU sıcaklık değerlerim normalin üstündeydi.
Şimdi ise tabir etmek gerekirse dokunduğumda kasam buz gibi sıcaklık değerlerim 7-10 derece kadar oynamış durumda.
Ön kapağın sağ ve sol tarafında fanların hava alması için delikler tasarlanmış fakat çok yetersiz, etkisi yok diyebilirim. (İç tasarımı 1. görsel)
Dış tasarımda bırakıyorum. (2. görsel)
Fanların olduğu yerlerden ölçüsü ölçüsüne delikler açtırsam yine ısınma sorunu olur mu şu anki durumu normal olması gereken.(Aklımdan geçen proje 3. görsel)

Veya kapağı götürüp cam kısmını söktürmeyi düşünüyorum.
Sonra sökülen yere de mesh kaplama (bir konuda denk geldim mesh kaplama nedir bilmiyorum bilgi verirseniz sevinirim).
Ben bu durumda ne yapabilirim kapağı taktığım zaman eski ısınma halini alacak yardımlarınızı bekliyorum.(Fanların durumu 4. görsel)

Dosya Ekleri

• iç hava.jpg
    iç hava.jpg
    186,9 KB · Görüntüleme: 62
  • dış hava.jpg
    dış hava.jpg
    104,7 KB · Görüntüleme: 69
  • dümdüz.jpg
    dümdüz.jpg
    200,2 KB · Görüntüleme: 59
  • fanlar normal.jpg
    fanlar normal.jpg
    136 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleyen: Moderatör:
Sosyalde bu kasaya benzer bir Rampage kasayı modlanmıştı. @Motionless IN White ön kısmını bir nevi mesh hale getirmişti. Kasayı gayet güzel yapmıştı ve sıcaklık değerlerinde iyileşme olmuştu.

Öncelikle kendiniz sıcaklıkları test edin.
Ön kapağı çıkartıp, sol kapağı çıkartıp, ikisini beraber çıkartıp test edin. Ona göre bir şey söyleyelim. Aklınızdaki projeyi yaparsanız sıcaklık düşeceğinden emin değiliz çünkü.
Proje maliyeti 250 TL'yi geçiyorsa 0 bir kasa alabilirsiniz. Bence hiç uğraşmayın kasayı değiştirmeye çalışın. Çünkü ne kadar modifikasyon yaparsanız yapın iç havası dengeli bir kasa kadar olmayacaktır.
Son olarak kasada kaç tane havayı dışarı üfleyen fan kaç tane içeri üfleyen fan var onunda bilgisini verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.

Sosyalde bu kasaya benzer bir Rampage kasayı modlanmıştı. @Motionless IN White ön kısmını bir nevi mesh hale getirmişti. Kasayı gayet güzel yapmıştı ve sıcaklık değerlerinde iyileşme olmuştu.
Projeyi inceledim. Alınan performans olması gereken fakat belirtilmemiş veya okurken kaçırdım oradaki sineklik takılmadan önceki hali gibi ön camdan plastik aksamına zarar vermeden nasıl kurtulabilir?
Bu kısım halledildikten sonra devamını getirebilirim diye düşünüyorum.

Projeyi inceledim. Alınan performans olması gereken fakat belirtilmemiş veya okurken kaçırdım oradaki sineklik takılmadan önceki hali gibi ön camdan plastik aksamına zarar vermeden nasıl kurtulabilir?
Bu kısım halledildikten sonra devamını getirebilirim diye düşünüyorum.
Orada ilk konusu da var, orada daha detaylı anlatılmıştı ve bilgiler verilmişti. Buyurun; Kasa hava sirkülasyonu arttırma ve modifikasyon - Technopat Sosyal

Öncelikle kendiniz sıcaklıkları test edin.
Ön kapağı çıkartıp, sol kapağı çıkartıp, ikisini beraber çıkartıp test edin. Ona göre bir şey söyleyelim. Aklınızdaki projeyi yaparsanız sıcaklık düşeceğinden emin değiliz çünkü.
Proje maliyeti 250 TL'yi geçiyorsa 0 bir kasa alabilirsiniz. Bence hiç uğraşmayın kasayı değiştirmeye çalışın. Çünkü ne kadar modifikasyon yaparsanız yapın iç havası dengeli bir kasa kadar olmayacaktır.
Son olarak kasada kaç tane havayı dışarı üfleyen fan kaç tane içeri üfleyen fan var onunda bilgisini verirseniz yardımcı olmaya çalışırım.
Ön kapak şuan çıkartılmış halde ets2,rust yüksek ayarlar cpu-gpu 60 70 gidip geliyor ön kapak+yan kapak takılı halde iken 80 çok rahat görüyordum.

Sistemin ısınma sorunundan dolayı yan kapağı çıkartarak birkaç ay geçirmiştim fakat ısı değerlerim olması gereken değildi diye hatırlıyorum tekrar o ön kapak takılı yan kapak olmadan o halde iken değerlerimi belirtirim.

2 kapak takılı olmadan zaten hava akışı ortada olmayacak onu anlayamadım.

Forumdaki kişi 10 TL bir bütçe ile sineklik aldıktan sonra ön kapağın cam kısmını çıkartarak projesini tamamlıyor ilk yapılan yorumdan ulaşabilirsiniz aklım yatmadı değil açıkçası sadece ön camı plastik aksama zarar vermeden nasıl çıkartılır onu düşünüyorum.

@SapkaliPikacu
Kasada kaç tane havayı dışarı üfleyen fan, kaç tane içeri üfleyen fan var?
3 adet önde içeriye üfleyen 1 adet de arkada egzoz fanı var stok hali şuan.
Üst tarafına 2 adet dışarıya hava üflemek için kullanılabilir fan yerleri mevcut.
Tabi ki üst kısıma da fan eklendiği zaman daha iyi performans alınabilir egzoz fanına yardımcı olarak.

Fakat egzoz fanı ana karta bağlı bios üzerinden görebiliyorum öndeki 3 adet fan güç kaynağına bağlı onlar gözükmüyor 2 adet fan alsam nasıl bağlantısı yapılır bilmiyorum.
Orada ilk konusu da var, orada daha detaylı anlatılmıştı ve bilgiler verilmişti. Buyurun; Kasa hava sirkülasyonu arttırma ve modifikasyon - Technopat Sosyal
Teşekkür ederim. Yorumunuzu ve projeyi dikkate alacağım.
Ön kapağı çıkarttıktan sonra yaşadığım yüksek ısı değerleri ve kasanın olarak fiziksel olarak ısınmasını yaşamıyorum içeri hava üfleyen fanlar hava çekemiyor diye düşünmemiş değilim bu konuda bana katılabilir misiniz yorumunuz benim için önemli.

Son düzenleme:
3 adet önde içeriye üfleyen 1 adet de arkada egzoz fanı var stok hali şuan.
Üst tarafına 2 adet dışarıya hava üflemek için kullanılabilir fan yerleri mevcut.
Tabi ki üst kısıma da fan eklendiği zaman daha iyi performans alınabilir egzoz fanına yardımcı olarak.

Fakat egzoz fanı ana karta bağlı bios üzerinden görebiliyorum öndeki 3 adet fan güç kaynağına bağlı onlar gözükmüyor 2 adet fan alsam nasıl bağlantısı yapılır bilmiyorum.

Teşekkür ederim. Yorumunuzu ve projeyi dikkate alacağım.
Ön kapağı çıkarttıktan sonra yaşadığım yüksek ısı değerleri ve kasanın olarak fiziksel olarak ısınmasını yaşamıyorum içeri hava üfleyen fanlar hava çekemiyor diye düşünmemiş değilim bu konuda bana katılabilir misiniz yorumunuz benim için önemli.
Fanlar hava çekmeye devam eder, ancak kasa fazla tozlu olur. Öndeki üç fan büyük ihtimalle güç kaynağınızdaki molex kablolarına bağlı, otomatik olarak kontrol edilmeksizin direkt çalışıyor. Kasa içine bakarak bağlantılarına bakabilirsiniz. Sineklik ile mesh panel yapmanız artı olacaktır, hem tozlar mesh panelde birikecek, hem de kasanız güzel bir hava alacak ve şık duracak. Neden olmasın?
@Motionless IN White , bu kasa hakkında daha çok bilgiye hakim. Ön panel sökme hakkında ne desem yalan olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı