Rampage saioler 4x12 Rainbow fan hızı ayarlama

srknbrbr

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kasam bu vatandan aldım normalde sıvı soğutmayı CHA_FAN3'e bağlamışlar bioston performansa alınca hızı artıyor radyatör fanlarının.
Benim sorunum anakart üzerinde fan1 fan 2 çıkışlarım boş,
CPU fanda da bir giriş takılı ama hangi fan bilmiyorum ama onun hızınada karışamıyorum?
Kasa fanlarını kontrol edemiyorum hızlarını arttırmak istiyorum.
Sadece fan3 kısmını değiştirdiğimde sıvı soğutma hızı artıyor, performansa alıp BIOS kaydettiğimde her şey sıfırlanıyor yine BIOS'a bakınca ayarlar eskiye dönmüş,
-Bu ayarları nasıl kaydederim?
-Diğer fanlar kasa önündeki ve egzoz fanını nasıl kontrol altına alacağım?

Dosya Ekleri

• IMG_2411.jpeg
    IMG_2411.jpeg
    230,3 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_2412.jpeg
    IMG_2412.jpeg
    225,4 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_2544.jpeg
    IMG_2544.jpeg
    208,6 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_2546.jpeg
    IMG_2546.jpeg
    427,6 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_2548.jpeg
    IMG_2548.jpeg
    225,5 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_2549.jpeg
    IMG_2549.jpeg
    185,4 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_2550.jpeg
    IMG_2550.jpeg
    210,5 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_2551.jpeg
    IMG_2551.jpeg
    215,2 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_2552.jpeg
    IMG_2552.jpeg
    217,1 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_2553.jpeg
    IMG_2553.jpeg
    220 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_2554.jpeg
    IMG_2554.jpeg
    231,7 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_2547.jpeg
    IMG_2547.jpeg
    300,2 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam sıvı soğutma fanı CPU fan girişine takın. Sistemin otomatik sıcaklık değerlerine göre fanların otomatik olarak kendini ayarlaması her zaman daha iyidir. Yükte ve boşta ihtiyacına göre hızını kendi belirler… eğer fanlarınız PWM özellikli ise hepsini birbirine veya çoklayacı varsa çoklayıcıya, çoklayıcının ucunu da CHA_FAN yazan kısma takmanız gerekmektedir. Bu sayede fanlar bilgisayar sıcaklık değerlerine göre otomatik kendini ayarlayacaktır veya siz BIOS üzerinden performans veya standart ayarları arasından fan dönüş hızlarını ayarlama yapabilirsiniz. Bu şekilde montaj gerçekleştirdikten sonra BIOS'tan tekrar kayıt etmeyi deneyin ve sonucu paylaşın iyi sosyaller….

Cha 3 fan takılı olan fan sıvı soğutmanın fanları biosta hızını arttırabiliyorum?şimdi o soketi ben cpufan a mi takayım?
Cpufan da olan soketi cha 3 e mi takayım yer değiştireyim yani?
Sizinde değiniz gibi ısı artsada 67 68 bazen 70 radyatör yanı kasanın üstündeki fanlar hep aynı hızda çalışıyor dediğiniz bu galiba be yer değişeğim?istersemde sonra fan ayarlarında ayarlarını yaparım dimi sıvı soğutmanın?
İşlemcinin üzerindeki pompada radyatör fanlarına bağlı dimi hocam?yani cpu falan takağaom sökete bağlı?o pompanın girişi falan varmıdır yoksa pompa radyatör hepsi tek bir girişmidir?

Kasa fanlarımın pwm özellikli olduğunu nasıl bakarım?

Hocam sıvı soğutma fanı CPU fan girişine takın. Sistemin otomatik sıcaklık değerlerine göre fanların otomatik olarak kendini ayarlaması her zaman daha iyidir. Yükte ve boşta ihtiyacına göre hızını kendi belirler… eğer fanlarınız PWM özellikli ise hepsini birbirine veya çoklayacı varsa çoklayıcıya, çoklayıcının ucunu da CHA_FAN yazan kısma takmanız gerekmektedir. Bu sayede fanlar bilgisayar sıcaklık değerlerine göre otomatik kendini ayarlayacaktır veya siz BIOS üzerinden performans veya standart ayarları arasından fan dönüş hızlarını ayarlama yapabilirsiniz. Bu şekilde montaj gerçekleştirdikten sonra BIOS'tan tekrar kayıt etmeyi deneyin ve sonucu paylaşın iyi sosyaller….
Sıvı soğutmayı cpu fana takınca burdan hangisini seçip kaydedeceğim?
Kafama takılan işlemcinin üstündeki pompanınds bir girişimi var onu belkide cpu fana takmışlar?çunku hep aynı rpm de dönüyor arttırsamda kıssamda.ozaman cpu fana takalan pompa onu onu fan 3 takayım fan 3 tekini cpu fana

Dosya Ekleri

• IMG_2552.jpeg
    IMG_2552.jpeg
    217,1 KB · Görüntüleme: 8
Son düzenleme:
Cha 3 fan takılı olan fan sıvı soğutmanın fanları BIOS'ta hızını arttırabiliyorum? Şimdi o soketi ben cpufan a mi takayım?
Cpufan da olan soketi cha 3'e mi takayım yer değiştireyim yani?
Sizin de değiniz gibi ısı artsada 67 68 bazen 70 radyatör yanı kasanın üstündeki fanlar hep aynı hızda çalışıyor dediğiniz bu galiba be yer değişeğim? İstersemde sonra fan ayarlarında ayarlarını yaparım değil mi sıvı soğutmanın?
İşlemcinin üzerindeki pompada radyatör fanlarına bağlı değil mi hocam? Yani CPU falan takağaom sökete bağlı? O pompanın girişi falan var mıdır yoksa pompa radyatör hepsi tek bir giriş midir?

Kasa fanlarımın PWM özellikli olduğunu nasıl bakarım?

Sıvı soğutmayı CPU fana takınca buradan hangisini seçip kaydedeceğim?
Kafama takılan işlemcinin üstündeki pompanınds bir girişimi var onu belki de CPU fana takmışlar? Çunku hep aynı RPM de dönüyor arttırsamda kıssamda. O zaman CPU fana takalan pompa onu onu fan 3 takayım fan 3 tekini CPU fana.

Hocam arttırabilirsiniz cha3 yazan fanların hızını ancak doğrusu şu: CPU fan dediği zaten işlemci fanı yani hava soğutucu da taksan sıvı da taksan işlemcinin anakart üzerinden fanı beslediği yer. Geri kalan CHA_FAN yazdığı ise chassis fan yani kasa fanı ( kasanın önüne arkasına egzoz fanı vb harici takmış olduğumuz fanlar) anakartınız üzerinde AiO pump yazan bir çıkış varsa eğer sıvı soğutma fanını buraya takabilirsiniz. Bu sıvı soğutucu fanlarını yine oto ayarlayacaktır. Yoksa CPU fan takmanız yeterli olacaktır. BIOS'ta hepsini “auto” ya veya “pwm ”çekip gönül rahatlığı ile kullanabilir, AIDA 64 ile işlemci stres testi yapabilir sıcaklık değerlerine bakabilirsiniz.

Yani kısaca söyleyeyim hocam ben pompayı cha3 fanına bağlayacağım dimi?
Radratör fanınıda yanı üsteki büyük fanlarında cpu fana bağlayacağım dimi?

Yani kısaca söyleyeyim hocam ben pompayı cha3 fanına bağlayacağım değil mi?
Radratör fanınıda yanı üsteki büyük fanlarında CPU fana bağlayacağım değil mi?

Hocam sıvı soğutma fanları önce birbirine daha sonra CPU fan kısmına pompayı varsa cpu_opt ye yoksa sys_fan_pump yazan kısma bağlayın veya cha yazana fark etmez. Sorun yaşamazsınız….(anakart modelinizi bilmediğim için hangi isimler var göremiyorum.)

Yani kısaca söyleyeyim hocam ben pompayı cha3 fanına bağlayacağım değil mi?
Radratör fanınıda yanı üsteki büyük fanlarında CPU fana bağlayacağım değil mi?

BIOS'u Auto veya PWM çekebilirsiniz. Geçmiş olsun iyi günlerde kullanın. :)

Hocam sıvı soğutma fanları önce birbirine daha sonra CPU fan kısmına pompayı varsa cpu_opt ye yoksa sys_fan_pump yazan kısma bağlayın veya cha yazana fark etmez. Sorun yaşamazsınız….(anakart modelinizi bilmediğim için hangi isimler var göremiyorum.)

Bende diyorumki bu işlemci bazen forza5 oynarken 70 lere dayanıyor neden ısı düşmüyor aşaya sıvı soğutma fanlarıda aynı hiç yükselmiyor zaten acaip sıcaklık veriyordu kasa üstünden anlıyordum anormallik olduğunu demekki devir arttırmıyordu sabit çalışıyordu😃dediğiniz gibi yerleri değişeceğim.
Cpu fan bağlı olan demekki pompa idi oda standart çalışıp sıcak havayı hep radratöre verdi sıcaklık çıkısı ondan çok oluyordu demekki kasa üstünden

Çok teşekkür ederim akşam birdaha bakip yaptıktan sonra yazacağım size.

Bende diyorum ki bu işlemci bazen Forza5 oynarken 70'lere dayanıyor neden ısı düşmüyor aşağıya sıvı soğutma fanları da aynı hiç yükselmiyor zaten acayip sıcaklık veriyordu kasa üstünden anlıyordum anormallik olduğunu demek ki devir arttırmıyordu sabit çalışıyordu😃dediğiniz gibi yerleri değişeceğim.
CPU fan bağlı olan demek ki pompa idi oda standart çalışıp sıcak havayı hep radratöre verdi sıcaklık çıkısı ondan çok oluyordu demek ki kasa üstünden.

Çok teşekkür ederim akşam bir daha bakip yaptıktan sonra yazacağım size.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu sonucu bekliyorum iyi günler dilerim.

döneceğim size hocam kaç giriş var ne var hepsini bir bakayım.

Anakart bu hocam girişlerde bunlar.
Bende niye sys vs pump yok acaba
Benim anladığım kadarıyla sıvı soğutma kablolularının birini cpu fana takmış bu arkadaş birinide fan3 e takmış ben bunları birleştirip cpu fana takmam gerek dimi sıcaklığa göre kendisini ayarlaması için.
Zaten başka fan girişine bişey takılmamış kasa fanlarım direk sata ile düz çalışıyor galiba,onu sonra halledeceğimde şunu bir çözeyim cpu devir işini.

Hocam dediğiniz gibi cpu fanda olan 3pinli girişi cha3 girişine taktım,
4 li pin fanı da cpu fana taktım,biostan deneyeyim dedim cpufan modunu silent mode den full moda aldım denemedik için oldu sıkıntı yokta
3pin taktığım pompa çalışmadı herhalde?sıcaklık 79 çıktı açar açmaz?pompa içinde çalışması için burdan bi ayarmı yapmam gerek?

hocam pompa kablosu 3 pin onu cha3 fan girişine taktım?
4pinli olan fan kablosunuda cpu fana taktım
İlk taktığımda pompa çalışmadı galiba sıcaklık fırladı
Cpu fan ayarlarını yapım kayıt edebiliyorum ama bu attığım fotoda hangi ayar nasıl olcak pompa tam devirde çalışması gerek dimi?
Böyle biosta çalışıyor sıkıntı yok ama kayıt edip masaüstüne gidince ayarlar bozuluyo galaba full markta fırlıyor derece☺️napmalıyım

Dosya Ekleri

• IMG_2570.jpeg
    IMG_2570.jpeg
    292,4 KB · Görüntüleme: 3
  • IMG_2571.jpeg
    IMG_2571.jpeg
    390,8 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_2572.jpeg
    IMG_2572.jpeg
    329 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_2573.jpeg
    IMG_2573.jpeg
    217,7 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_2580.jpeg
    IMG_2580.jpeg
    132,9 KB · Görüntüleme: 6
  • IMG_2583.jpeg
    IMG_2583.jpeg
    158,4 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Hocam söylediklerimi yapmamışsınız ki siz hala ısrarla 3 pin kablo diye 3 pin yere takıyorsunuz 4'e taksanız da çalışır yeter ki ağızları öpsün birbirini. En iyisi tekrar okuyun yazdıklarımı Ankara da iseniz ücretsiz yardımcı olurdum ancak başka türlü yardımcı olamam.

Geri
Yukarı