Ransomware ile Şifrelenmiş Dosyaları Yedekleme

AV diyorum sen silme aracından bahsediyorsun.

Virus Removal Tool'lar da scan edip tespit etmiyor mu aynı zamanda?

Eki Görüntüle 565285
[/QUOTE]

Evet teşekkürler bunu daha önce de görmüştüm fakat emin olamıyorum bu programlardan hepsi bilgisayarı yavaşlatıyor çünkü. O yüzden genelde benim bildiğim MBAM'a iyi diyorlar, çok yavaşlatmadıgından dolayı. Kaspersky gibi programlar sürekli güncelleme yapıyor ve çok yer tutuyor diye biliyorum. Yani doğrudur yıllardır Kaspersky'i duyuyorum da en fazla trial versiyonundan gittim, süresi dolana kadar. Bedava versiyonu olan Avast'lar ise iyi değil diye biliyorum.

Virus Removal Tool'lar da scan edip tespit etmiyor mu aynı zamanda?
Zaten tek o işe yarıyor. AV'nin ne olduğunu bilmiyorsun anlaşılan. Zararlı bulaşmaması için aktif koruma sağlamak için AV kullanmak lazım.
bu programlardan hepsi bilgisayarı yavaşlatıyor çünkü.
Oyun oynuyorsun, tarayıcı açıyorsun bunlar kullanmıyor mu? Yavaşlatmıyor mu?
Kaspersky gibi programlar sürekli güncelleme yapıyor ve çok yer tutuyor diye biliyorum.
Güncelleme alması gerekli çünkü. Oyunların ne kadar yer kapladığına baktın mı?
Kaspersky'i duyuyorum da en fazla trial versiyonundan gittim, süresi dolana kadar. Bedava versiyonu olan Avast'lar ise iyi değil diye biliyorum.
Çoğu AV şirketinin free yazılımları var, bunları da bilmiyorsunuz anlaşılan araştırın iyice.

Zaten tek o işe yarıyor. AV'nin ne olduğunu bilmiyorsun anlaşılan. Zararlı bulaşmaması için aktif koruma sağlamak için AV kullanmak lazım.

Oyun oynuyorsun, tarayıcı açıyorsun bunlar kullanmıyor mu? Yavaşlatmıyor mu?

Güncelleme alması gerekli çünkü. Oyunların ne kadar yer kapladığına baktın mı?

Çoğu AV şirketinin free yazılımları var, bunları da bilmiyorsunuz anlaşılan araştırın iyice.

Teşekkür ederim cevaplarınız için de şundan dolayı AV programlarından emin olamıyorum. Aynı zamamda diğer konuları da okuyorum forumdaki. Mesela en son birisi 4 GB ram ile hangi AV kullanmalıyım diye yazmış ve herkes de Win Defender yeterli diyor gibi. Sadece Türkçe sitelerden değil özellikle Reddit gibi yabancı sitelere de bakıyorum onlar da çoğunlukla Win Defender kullanın diğerleri çok gereksiz diyor o yüzden soruyorum yoksa hiç bilmediğimden dolayı değil. Ben de az çok AV piyasasını biliyorum ve yıllardır da kimse hiçbir AV programını önermez. Bu forumu bilmiyorum bu forumu ilk kez kullanıyorum yeni keşfettim ama keşfettiğim de iyi oldu yararlı bir forummuş epey, artık Türkçe soru sorarsam bu forumdan sorarım.

Ben tabii haliyle şu anda Win 7 kullandığım için Win Defender indiremiyorum, 10'a geçince indireceğim ama ona kadar şu anda zaten .jope'lerin olduğu sistemimde mümkün olduğunca tarama yapmak istiyorum ki iyice temizleyeyim bilgisayarı.
Edit: Bu arada şunu da yazayım. Ben şu anda VRT ler ile tarattığım bilgisayarımı artık kullanmayacağım ve format atacağım için boşuna AV indirmek istemiyorum. Virüs zaten bulaşmış, bulaşanı temizlemek istiyorum derdim o yani. Jope'lerin hepsini ext harddisk'e aktaracağım ve bilgisayara format atmayı planlıyorum tabii Win 10'a geçtikten sonra artık Windows'a ext harddisk'ten bir zarar gelmeyeceğini umut ederek yapıyorum bunu, ext harddisk'te o kadar tarama yaptıktan sonra VRT programları ile. AV programlarını eğer yüklersem Win 10'a geçince yüklerim büyük ihtimal.

Son düzenleme:
AV programlarını eğer yüklersem Win 10'a geçince yüklerim büyük ihtimal.

Zaten tarama amaçlı yüklenmez AV bunu çıkaramıyorsun hala. Kullanmak için öneriyoruz.

Herkes de Win Defender yeterli diyor gibi. Sadece Türkçe sitelerden değil özellikle Reddit gibi yabancı sitelere de bakıyorum onlar da çoğunlukla Win Defender kullanın diğerleri çok gereksiz diyor o yüzden soruyorum
Ülkemizde olduğu gibi yabancılarda da cahil olmasından daha doğal bir şey yok :) Gereksiz diyenler yüzünden zaten zararlılar yayılıyor.
Ben tabii haliyle şu anda Win 7 kullandığım için Win Defender indiremiyorum, 10'a geçince indireceğim
Göründüğü kadarıyla Defender'ı da bilmiyorsunuz :) Win 10 yüklediğinden Windows Defender sisteme birleşik gelir. Yüklenebilen bir şey değil yani.

Göründüğü kadarıyla Defender'ı da bilmiyorsunuz :) Win 10 yüklediğinden Windows Defender sisteme birleşik gelir. Yüklenebilen bir şey değil yani.
Yani Win 10 hiç kullanmadığım için Defender da kullanmadım dolasıyıla nasıl yükleniyor bilmiyorum.
Ülkemizde olduğu gibi yabancılarda da cahil olmasından daha doğal bir şey yok :) Gereksiz diyenler yüzünden zaten zararlılar yayılıyor.

Yok bence öyle değil. Mesela ben nasıl kaptığımı biliyorum virüsü. Normalde indirmemem gerektiğini bildiğim bir dosyayı indirdim, salaklığıma geldi yani. Yabancı sitelerde de okuduğumda insanlar genelde şunu diyor, virüs için en büyük koz senin kendin diyor. Yani virüsü kapanlar genelde zaten güvenli olmayan yerden indiriyor dikkatsizlik yapıp. Virüslerin yayılmasının sebebi AV'lerin kullanılmaması değil bence insanların dikkatsiz olması. Virüslerin en yaygın olduğu yer neresi? Warez ve Torrent ki yıllardır torrent kullanırım ve bir şey olmuyor çünkü güvenilir siteden indiriyorsun, olumlu yorum yapılan dosyaları indiriyorsun, bir de herkesin zaten indirmiş olduğu sitelerden indiriyorsun. Benim virüs torrent'ten veya warezden kaynaklanmadı bir programın full cracked versiyonu vardı google'dan araştırdığımda, çalışır diye düşündüm ama tabii saçma bir hareketti ve sistemdeki dosyalarımdan oldum, şimdi düzeltmeye çalışıyorum. Ki hatta bir yerde okuduğumda (ama emin değilim ne kadar doğru, siz daha iyi biliyorsunuzdur) AV programlarının zaten var olan virüsleri tespit ettiğini okudum. Artık virüsler de gerçek hayattaki virüsler gibi sürekli değişiyor ve AV programları sürekli değişen malware'ları yakalayamayabilir çünkü onlar database'lerindeki virüslerden mi değil mi diye bakmıyor mu sonuçta? Niye sürekli güncelleme yapıyor, database'i güncellemek için. Dediğim gibi son söylediğimden emin değilim, sadece okuduğum bir şeyi söylüyorum ki bana da mantıklı geldi.
Tabii Win 7 olunca bilgisayarda yeteri kadar koruma da yok. Ondan da kaynaklı
@Murat5038 teşekkürler şu ana kadarki cevaplar için. Anladığım kadarıyla bilgisayarın birkaç tarama temizliğinden sonra jope'li dosyaları harddisk'e aktarsam ve sonra sisteme format atsam tehlike kalmaz diye düşünüyorum?
Bu arada yazmıştım ama teyit etmek için sorayım istiyorum: Win 10'a geçince, jope'li dosyaları barındıran ext harddisk'i tekrar bilgisayara taktığımda bir sıkıntı olmaz dimi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı