Ransomware virüsünü temizleme ve dosyaları kurtarma

ertugrulx

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, crackli bir oyun indirmeye çalışırken bir ZIP dosyasından .exe bağlantılı bir şeyi açtım ve CMD açılıp kapandı. 2 3 dakika boyunca Denetim Masası'ndan program kaldırmaya bastığımda uzaktan bağlantı adlı bir şeyin kurulduğunu gördüm ve bilgisayar biraz kasmaya başladı. Ara sıra kendiliğinden Alt Tab'a atıp bir program açılıp kapandı anlık. Sonra girip baktığımda not defterlerine yazdığım her şey ve ayrıca resimlerin olduğu klasör de dahil bütün her şey garip Çince'ye benzeyen bir dile dönüşmüş. Her birini açtığımda uzun garip garip yazılar vardı. Bütün dosya, belge, resim, videoları bu dile çevirmiş ve erişimimi kaybettim. Sonrasında admin adlı klasöre girince (Bu Bilgisayar'ın altındaki) read.me diye bir şey vardı görseldeki gibi.

Benim tek sorum ve endişem şu ki bu virüs sadece bütün dosyaları bozdu mu yoksa önemli şifreleri, kredi kartını ya da resimleri alıp depolayabilmişler midir? Yapabileceğim herhangi bir şey var mı şu saatten sonra?

20231119_021334.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, crackli bir oyun indirmeye çalışırken bir ZIP dosyasından .exe bağlantılı bir şeyi açtım ve CMD açılıp kapandı. 2 3 dakika boyunca Denetim Masası'ndan program kaldırmaya bastığımda uzaktan bağlantı adlı bir şeyin kurulduğunu gördüm ve bilgisayar biraz kasmaya başladı. Ara sıra kendiliğinden Alt Tab'a atıp bir program açılıp kapandı anlık. Sonra girip baktığımda not defterlerine yazdığım her şey ve ayrıca resimlerin olduğu klasör de dahil bütün her şey garip Çince'ye benzeyen bir dile dönüşmüş. Her birini açtığımda uzun garip garip yazılar vardı. Bütün dosya, belge, resim, videoları bu dile çevirmiş ve erişimimi kaybettim. Sonrasında admin adlı klasöre girince (Bu Bilgisayar'ın altındaki) read.me diye bir şey vardı görseldeki gibi.

Benim tek sorum ve endişem şu ki bu virüs sadece bütün dosyaları bozdu mu yoksa önemli şifreleri, kredi kartını ya da resimleri alıp depolayabilmişler midir? Yapabileceğim herhangi bir şey var mı şu saatten sonra?

Eki Görüntüle 2021602
Google'a kayıtlı kredi kartı bilgilerini alamaz. Pin gerektirir. Ama resimler için birşey diyemem. Format at. Hesap şifrelerini de değiştir.

Eki Görüntüle 2021602
Resmen para karşılığında çaldığımız dosyalarını sana geri vereceğiz diyorlar. Hayati önem taşıyan birşey yoksa sal gitsin.

Arkadaşlar, crackli bir oyun indirmeye çalışırken bir ZIP dosyasından .exe bağlantılı bir şeyi açtım ve CMD açılıp kapandı. 2 3 dakika boyunca Denetim Masası'ndan program kaldırmaya bastığımda uzaktan bağlantı adlı bir şeyin kurulduğunu gördüm ve bilgisayar biraz kasmaya başladı. Ara sıra kendiliğinden Alt Tab'a atıp bir program açılıp kapandı anlık. Sonra girip baktığımda not defterlerine yazdığım her şey ve ayrıca resimlerin olduğu klasör de dahil bütün her şey garip Çince'ye benzeyen bir dile dönüşmüş. Her birini açtığımda uzun garip garip yazılar vardı. Bütün dosya, belge, resim, videoları bu dile çevirmiş ve erişimimi kaybettim. Sonrasında admin adlı klasöre girince (bu Bilgisayar'ın altındaki) read. Me diye bir şey vardı görseldeki gibi.

Eki Görüntüle 2021602

Gerçekten bu işlerden anlayan yakın çevreden insanlar varsa daha ucuza dosyaları kurtarabilirsiniz bir fotoğrafçı akrabam öyle yapmıştı.

Geri
Yukarı