Raspberry Pi 4 normal bilgisayar gibi kullanmak

XKemankes

Hectopat
Daha fazla  
Raspberry Pi 4'ü normal masaüstü gibi kullanabilir miyim? Yani YouTube'a girmek, düşük güç tüketimli program indirmek, çok önemli değil fakat oyun oynamak gibi...

Bildiğim kadarıyla Raspberry Pi 4 için özel bir Windows sürümü var. Yani sadece temel Windows özelliklerinin olduğu bir işletim sistemi. Normal masaüstü gibi kullanmak için bu Windows işletim sisteminin yüklenmesi mi iyi olur, yoksa başka bir işletim sistemi mi?

Raspberry Pi'yi henüz almadım fakat almayı düşünüyorum.
Alacağım Raspberry Pi sürümü: Raspberry Pi 4 model B - 8 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Raspberry Pi 4 alıyorsanız stok halinde kullanmayın, yanına fanlı kasa alın CPU'yu ve GPU'yu overclock edin bence.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela Skype kurulabilir değil mi? Skype'ı aktif olarak kullanıyorum.
Evet, GNU/Linux üzerine rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Raspberry Pi 4 alıyorsanız stok halinde kullanmayın, yanına fanlı kasa alın CPU'yu ve GPU'yu overclock edin bence.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Evet, GNU/Linux üzerine rahatlıkla yükleyebilirsiniz.
Bunu görmemiştim hocam.
Recep Bey yine uçurmuş:)

Hız aşırtmayı burada ki kadar fazla yapmayı düşünmüyorum. Yani burada ki değerlerden biraz daha az yaparım muhtemelen. Çünkü bu fanı alır mıyım bilmiyorum. Boyutu biraz büyük gibi... Fiyatı 200 tl civarı

Hocam bu hız aşırtma olayı işlemciye veya başka bir malzemeye zarar verir mi? Normal bilgisayarlarda fazlası zarar olarak biliyorum.

Skype kullanmadım fakat büyük bir ihtimal destekliyordur.
Çok teşekkürler cevabınız için. @Kerem00 adlı arkadaşta bunu tasdikledi.

Hocam bu hız aşırtma olayı işlemciye veya başka bir malzemeye zarar verir mi? Normal bilgisayarlarda fazlası zarar olarak biliyorum.
Raspberry Pi uygun fiyatlı olsun diye ısınmaması için saat hızları potansiyalinin altında tutuluyor. Videoda bu anlatılıyor zaten. Videoda 2 tane saat hızı önerisi var, stabil olan ve maksimum. Siz stabil olan değerleri kullanırsınız.

Raspberry Pi uygun fiyatlı olsun diye ısınmaması için saat hızları potansiyalinin altında tutuluyor. Videoda bu anlatılıyor zaten. Videoda 2 tane saat hızı önerisi var, stabil olan ve maksimum. Siz stabil olan değerleri kullanırsınız.
Teşekkürler.

Şuanlık başka sorum kalmadı fakat olur da aklıma bir şey takılırsa bu konu altına mesaj yazarım.
Fakat satın aldıktan sonra bir sorunum olursa başka bir konu açarım.

Bence Raspberry Pi için ayrı bir bölüm açılmalı.

Bu arada şu videodaki adam overclock yapıp normal düşük sistemli pc oyunlarını oynuyor. Buradaki de Technopat gibi İce Tower kullanmış. Acaba İce Tower mı alsam?

Overclock değerleri neredeyse Technopat'la aynı
.

Bilenler cevap verebilirse sevinirim; İce Tower alıp, overclock değerlerini yapabildiğim kadarıyla yükseltsem Mount and Blade: Warband'ı çalıştırır mı?

Çok iyi olur:)
Pc'den Bannerlord, Raspberry'den Warband:)

Son düzenleme:
@XKemankes bu cihazı ben de almayı düşünüyorum da eğer bu cihazı aldıysan memnun musun önerir misin? Cevap verirsen sevinirim.
Aslında alacaktım, para falan tamamdı da gerek çevrem gerekse de internetten baya kötülendi.

Bende de heves diye bir şey kalmadı. Yani kendim memnun muyum öğrenemedik, ama çok fazla kötü şeyler duyunca bu karara vardım.

Aslında alacaktım, para falan tamamdı da gerek çevrem gerekse de internetten baya kötülendi.

Bende de heves diye bir şey kalmadı. Yani kendim memnun muyum öğrenemedik, ama çok fazla kötü şeyler duyunca bu karara vardım.
Benim de hevesim kaçtı. Ben de vazgeçtim. Raspberry'nin özellikleri çok düşük. Özellikleri iyi olanlar da çok pahalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı