Raspberry Pi 5 Duyuruldu!

Makaleler
18
Yer
İzmir
Birkaç saat önce Raspberry Pi Vakfı resmi sitesi üzerinden yeni kartın duyurusunu yaptı. Şu anda kağıt üzerindeki özelliklere göre Pi 4'e göre 2 kat performans artışı, 2 tane kamera portu (ekstra adaptör gerekli olacak) ve VideoCore GPU ile gelecek. Ekim sonuna doğru satışta olması bekleniyor.

4 GB RAM versiyonu 60$ (yaklaşık 2000₺, %18 KDV dahil) ve 8 GB RAM versiyonu 80$ (yaklaşık 2800₺, %20 KDV dahil) olarak satışa sunulacak. (1 Dolar: 27.42₺, KDV: %20 olarak hesapladım)

• Broadcom BCM2712 2.4GHz quad-core 64-bit Arm Cortex-A76 CPU 512KB per-core L2 caches and a 2MB shared L3 cache
  • VideoCore VII GPU, supporting OpenGL ES 3.1, Vulkan 1.2
  • 2 x 4Kp60 HDMI® display output with HDR support4Kp60 HEVC decoder
  • 4Kp60 HEVC decoder
  • LPDDR4X-4267 SDRAM, 4 GB ve 8 GB'lık versiyonlar ile satışa sunulacak
  • Dual-band 802.11ac Wi-Fi®
  • Bluetooth 5.0 / Bluetooth Low Energy (BLE)
  • 2 × USB 3.0 ports, supporting simultaneous 5Gbps operation
  • 2 × USB 2.0 ports
  • 2 x 4-lane MIPI camera/display transceivers
  • PCIe 2.0 x1 interface (ek adaptör gerekiyor)
  • Power button
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kişisel Görüşüm: Pi Zero 2W almaktansa (ki Pi Zero modeline göre 2-3 kat güçlü bir karttı) Pi 5 almak daha mantıklı olur gelecek için. Ama gömülü proje yapacak olan arkadaşlar (mini drone, ev güvenlik sistemi vs) Pi Zero 2 daha mantıklı, Zero 2 modeli Ekim ayının ilk 2 haftası içinde SAMM'de stokları yenilenecek.

Kaynaklar:

Son düzenleme:
Raspberry özünde ucuz zaten. Sıkıntı direkt karaborsaya düşüyor. Bende Pi 2 Mod. B var hala canavar gibi çalışıyor. 😂
Gecen bi forumda okudum;

"Scalperlarin eline dusup 200 dolara almak icin can atiyorum!"

Yeni konular

Geri
Yukarı