Çözüldü Raspberry Pi ile VPN yapılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

1024byte

Centipat
Raspberry Pi ile VPN yapılabilir mi? Mesela ben Raspberry Pi'ı Avrupa'da bir kafenin internetine bağlayıp bir yere saklasam ve daha sonra Türkiye'den bağlanıp gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra VPN olarak kullanabilir miyim? Mümkün mü böyle bir şey?

Çözüm
Bunun da cevabı @Dümdüz hocamda vardır sanırım. :)
Teşekkür ettim etiket için :)

Evet, yapılabilir. Ancak VPN sunucusu olarak pek bir anlamı kalmaz, çünkü beklediğiniz gibi yasaklı sitelerin engeli kalkmaz. Raspberry Pi internet bağlantısını sizin modeminizden alacağı için; evden dışarıdayken, kendi ev internetinize bağlanmış gibi olursunuz.

Onun yerine:

İnternet bağlantısı değişse kesilse vs çökse kart bitti.
Böyle bir şey yok... Bilmiyorsanız yazmanıza gerek de yok.
Hayır, gayet ciddiyim. VPN'nin çalışma mantığı da böyle değil mi? Başka ülkelerdeki sunucular üzerinden ağa erişiyoruz. Kart önemli değil mümkün mü değil mi diye sordum.

Onu sadece örnek olarak verdim. Belki müzeye saklarım :D

Eğer gerçekten saklayarak kullanacaksanız hayallerinizi bir kenara bırakmanızı tavsiye ederim.

İlk olarak kart bulunduğu anda büyük ihtimalle kötü amaçlı sanılıp soruşturma başlar. Siz sadece VPN isterken bir bakmışsınız ters kelepçe gidiyorsunuz.(!)

2. olarak böyle yerlerde internet çok kullanılır şifre değişir sorunlar çıkar gereksiz olur. Ya da müzeye / kafeye gelen birisi kartı alıp kendisi kullanır bilemezsiniz. Benim tavsiyem o ülkedeki akrabalarınıza vermeniz kartı var ise. Yok ise güvenli bir seçenek kalmıyor, tabii eğer otel odası tutup otel internetine bağlanmak ya da kiralık ev tutup internet bağlatmayı düşünmüyorsanız.

Fikir güzel ama pratikte sorunlu.
Edit: Bunu yapmak yerine VPN satın almak daha ucuza gelir.

@EyupTRHd ben sadece örnek olarak söyledim. Eğer cidden yapmaya karar verirsem bir arkadaşıma veya akrabama veririm. Suç olduğunu ben de biliyorum.

Örnek olarak dediysen sabit bir internet ve güç ile yapılabilir yani evet. VPN protokolü tam olarak nasıl işliyor bilmiyorum ama uzaktan VDS yönetir gibi VPN varmış gibi kullanabileceğini düşünüyorum. ya da programlarla sadece VPN olarak tam emin değilim o kısmından.

Bunun da cevabı @Dümdüz hocamda vardır sanırım. :)
Teşekkür ettim etiket için :)

Evet, yapılabilir. Ancak VPN sunucusu olarak pek bir anlamı kalmaz, çünkü beklediğiniz gibi yasaklı sitelerin engeli kalkmaz. Raspberry Pi internet bağlantısını sizin modeminizden alacağı için; evden dışarıdayken, kendi ev internetinize bağlanmış gibi olursunuz.

Onun yerine:

İnternet bağlantısı değişse kesilse vs çökse kart bitti.
Böyle bir şey yok... Bilmiyorsanız yazmanıza gerek de yok.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı