Rasperry Pi Zero'dan nasıl görüntü alınır?

WoLeRm

Hectopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar, elimde bir adet Zero modeli var ve ben bununla bir proje yapacağım fakat daha önce bu tarz bir cihaz kullanmadım. Ne yapmalıyım?
Ayrıca resimde bulunana parçalar nelerdir?
@SideWinder

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    144,3 KB · Görüntüleme: 40
  • image.jpg
    image.jpg
    108,7 KB · Görüntüleme: 44
  • image.jpg
    image.jpg
    115,2 KB · Görüntüleme: 40
  • image.jpg
    image.jpg
    128,5 KB · Görüntüleme: 42
  • image.jpg
    image.jpg
    148 KB · Görüntüleme: 36
  • image.jpg
    image.jpg
    139,7 KB · Görüntüleme: 39
  • image.jpg
    image.jpg
    181,2 KB · Görüntüleme: 37
Pi Zero'da Mini HDMI bulunuyor. Sadece içinde bir depolama bulunmuyor. Kendin dışarıdan bir SD kart alıp içine Pİ OS gibi bir işletim sistemi kurarak karta takmalısın.

Burada içinde yüklü olan Raspian önemli. Pi Zero GUI tabanlı olanı kaldırır mı, bilmiyorum. Ama kaldırsa bile ben olsam CLI tabanlı Raspian kullanırdım. Bu sayede de PuTTY sayesinde uzaktan erişebilirdim.
Pi Zero kullanıyorum. GUI tabanlı olanı kaldırıyor, sorun yok ama RAM'e alana kadar ağır çalışıyor arayüz tek çekirdek olduğu için. CLI tabanlı olana geçtim, performans bi tık arttı.

@WoLeRm Ayrıca CLI olanı bile kursan mini HDMI çıkışından görüntü alabilirsin. Sorun yaşamazsın.

Ayrıca cihaza uzaktan bağlantı için PuTTY'de şart değil. Komut istemi ile SSH bağlantısı sağlayabilirsin. :)

1613737180098.png

Pi Zero kullanıyorum. GUI tabanlı olanı kaldırıyor, sorun yok ama RAM'e alana kadar ağır çalışıyor arayüz tek çekirdek olduğu için. CLI tabanlı olana geçtim, performans bir tık arttı.

Ben de şu an aktif olarak Pi 4 kullanıyorum, GUI ile. Pi Zero'yu da başka bir yerde, CLI olarak IoT uygulaması için kullanmıştım. Pi Zero aslında tam IoT kartı, bence Arduino ile falan az bir şey uğraşıyorsa bir kişi, direkt Pi Zero'ya geçip orada da gelişmeli. Özellikle CLI tabanlı kullanırsa çok iyi deneyimler kazanabilir. :)

Ben de şu an aktif olarak Pi 4 kullanıyorum, GUI ile. Pi Zero'yu da başka bir yerde, CLI olarak IoT uygulaması için kullanmıştım. Pi Zero aslında tam IoT kartı, bence Arduino ile falan az bir şey uğraşıyorsa bir kişi, direkt Pi Zero'ya geçip orada da gelişmeli. Özellikle CLI tabanlı kullanırsa çok iyi deneyimler kazanabilir. :)
Kesinlikle. Pi Zero tamamen uzak sunucu bağlantılı IoT işlemleri için hazırlanmış. O tip işlerin altından çok kolay kalkıyor. Her ne kadar ben şuan orada kendi projem için web server ve sql server çalıştırıyor olsam da... 😂

Ayrıca Pi cihazlarda da neredeyse tüm Arduino modülleri çalıştırılabiliniyor. Bu açıdan da Arduino yerine çok rahat kullanılabilecek ve geçebilecek bir cihaz.

Burada içinde yüklü olan raspian önemli. Pi Zero GUI tabanlı olanı kaldırır mı, bilmiyorum. Ama kaldırsa bile ben olsam clı tabanlı raspian kullanırdım. Bu sayede de putty sayesinde uzaktan erişebilirdim.

İçinde garip bir şekilde homekit var. Dayım yolladı. O da homekit kullanıyormuş.

Geri
Yukarı